Skocz do zawartości

Nuroslaw

Użytkownik
  • Postów

    535
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

12

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Sierakow
  • Zainteresowania
    woda,
  • Zawód
    inżynier sanitarny, inżynier środowiska
  • Moje akwarium
    400l. z sumpem

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Chcąc to dobrze wymierzyć musielibysmy zbadać zawartość węglanów oraz wyznaczyć kwasowość i zasadowość wody - a to nie jest tożsame z pH - to raczej wielkość bufora. Kolejna sprawa to CO2 - ruch tafli nie jest tak wydajny do przewietrzenia zbiornika jak napowietrzanie. W Malawi mamy głównie producentów CO2 (ryby) a brak roślin które by to korzystały z tej produkcji. Stąd, jeśli dorzucimy silne napowietrzanie, pH też skacze do góry, bo wybijamy zbędne CO2. Oczywiście napowietrzamy za pomocą kamienia/membrany a jeśli przez turbinę to warto w reaktorze, bo bąbelki latające po całym akwarium estetyczne nie są.....
  2. Filtr zewnętrzny od wewnętrznego różni się tak naprawdę tylko umieszczeniem. Bezproblemowo działać i sprawdzać się będa wszelkie filtry gąbkowe. Jeśli filtr jest mały, to prostu będziesz częściej go czyścić i wodę podmieniać w większej ilości. Możesz kupić po prostu samą głowicę i dużą gąbkę do tego. Jedyna rada to szukaj filtru, który będzie miał dużo miejsca na materiał filtracyjny
  3. węgiel nie może być non stop. Zwykle po miesiącu należy go wymienić na świeży. - rozwija się biologia a traci właściwości wchłaniania chemii.
  4. Nuroslaw

    czarna woda

    To był węgiel aktywowany oczywiście a inny mam nadzieję? Jesli aktywowany, to pewnie dziś kiedy to pisze problem pewnie już znikł samoistnie.
  5. nie używaj słów duży, mały ale podaj wymierne wartości. Ile masz No2 i No3. No2 powinno już znikać. Rozumiem że filtry już pracują non stop ?
  6. a skąd masz te rtęciowe, jak w ogóle nie ma ich w handlu akwarystycznym. Rtęć jeszcze się spotyka w laboratoryjnych i lekarskich. A co do problemów - raczej nie temperatura go zabiła. U mnie pysie przetrzymały spadek do 16C, poniżej 20C były też bardzo płochliwe, ale z drugiej strony, 2 tygodnie od wpuszczenia do akwarium... Coś była raczej z wodą.
  7. baterie słoneczne dają prąd stały. Zbyt mało by uciągnąć w całosci akwarium. ale jako wspomaganie jak najbardziej może być. Łatwo sprawdzić: zliczyć moc potrzebną do danego akwarium i przeliczać W i porównać z wydajnością baterii, zakładając wykorzystanie mocy do 30% ( nie ma co się napalać na moc maksymalną tych baterii). wiązać się to także musi z regularnym utrzymaniem w czystości, by nie marnować energi słonecznej. Pytanie czy warto ? Rodzaj produkowanego prądu ma mniejsze znaczenie w dobie powszechnych urządzeń typu UPS. A tylko UPS lub coś podobnego gwarantuje stałe napięcie i ilość prądu, która jest zmienna na wyjściu z samych baterii zależnie od natężenia światła słonecznego. Czy prościej oświetlać akwa słońcem - często lepiej i zdrowiej dla akwarium. Jedyny problem, zależne od wystawki i możliwości utrzymania temperatury (energia cieplna przez szyby),
  8. świeże tło, świeże akwarium - będzie pienić. Zbieraj tą pianę - pozbędziesz się szybciej zanieczyszczeń, a później zrezygnuj z tych babelków. Potrzebne Ci są ?
  9. uważaj tylko, bo jak jest grubsza warstwa, to nie wystarczy by dobrze wyschło w 24h. A farba jak trafi na wilgotne, to nie klei się dobrze i później łuszczy w tych miejscach.
  10. byłem kiedyś zakochany własnie w takim wystroju: CZARNE tło, super BIAŁY piasek. Obecnie mogę stwierdzić, że ten kontrast nie działał dobrze na ryby. Ich receptory dobierania barw nie obejmują takiej tonacji , Od kiedy zmienilem tło na jaśniejsze ( wciąż ciemne) i dałem "zwykły" piach - poprawiła się ich aktywność oraz barwy oraz stały się mniej płochliwe. Oczywiście jak wchodzą goście, niezależnie o której godzinie, to ryb i tak nie ma w akwarium. A jak wchodzę sam, to są wszystkie i chlupią mi wodę na podłogę. A jak karmię, to nie raz czuję na palcach ich zęby. (demasoni jest taki łapczywy).
  11. raczej jak będzie suche. Bo chłonąć wodę (powierzchniowo) będzie cały czas.
  12. Jeśli chodzi o kolor, a raczej kontrast to błąd. Ryby będą się źle czuły przy zbyt dużym kontraście. Jak dajesz tło czarne, to piach niech będzie jakiś ciemniejszy. Taki bielutki nie jest idealny w takim układzie. Postaraj się zrobić kilka kamieni - w podobnym wyglądzie by pasowały do tła. Np. oblebiając prawdziwy kamień pianką i CR - dzięki temu uzyskasz tonące kamienie identyczne z tłem, co naturalniej będzie wyglądać.
  13. Hari, jaki jest sens robic sump i narurowce ? Po co się silić na sump pod akwarium? Jeśli masz miejsce obok w pomieszczeniu, to może tam zrobić filtrację, na zasadzie filtra przelewowego ( rodzaj sumpa na poziomie akwarium) ? Komfort obsługi filtrów Tobie wzrośnie, możliwosci rozbudowy również i nie jest ograniczony żadnymi cm. Ja widzę jeden system filtracyjny, ale kilku segemntowy, otwarty, gdzie bez problemu podłączyc bedzie można dodaktowe urządzenia jeśli okażą się potrzebne oraz znacnize poprawi się modyfikalność filtru. Przy okazji na moc pomp można będzie wykorzystać w pełni.
  14. czym jest wydajnosć sumpa? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć prosto. Ponieważ: - wydajność sumpa to to samo co wydajność każdego innego filtru dotyczyć może: - wielkości przepływu max - ze względu na rozmiary posiada jedną z większych wydajności - możliwości filtracji bio/mech - ze względu na rozmiary posiada ogromną objętość do wykorzystania - wydajność w rozumieniu skuteczność działania - zależne bardziej od rodzaju użytych wkładów Obciążenie złoż dm3/dm2 i h jest związane bardziej z konstrukcją niż typem. Odpowiednio zaprojektowany kubeł, wewnętrzny i sump mogą mieć takie same parametry obiciążeń hydraulicznych materiałów filtracyjnych. Reszta - zaleta, wada, przewagi sumpa lub jego braki - to temat na zupełnie osobną rozmowę.
  15. i to znacząco. O objętości z jaką się będzie przelewać decyduje ostatecznie pompa a prędkość przepływu to juz wyłącznie rzecz wtórna, przy czym im wolniej tym lepiej. A róznica wyskości nie jest żadnym wąskim gardłem. Z Twojej wypowiedzi wnioskować można, że przy pewnej wysokości, niezależnie od szerokości sumpa, przepływ będzie za wolny i nie zdązy doprowadzić wody do pompy ? Prędkość przepływu nie ma znaczenia, tylko wydajność. Kolejna sprawa przy przepływach górnych Róznica poziomów zupełnie nie ma wpływu ani na wydajność ani na prędkość przepływu. Rozumiem Harisimi, że Twój sump ma posiadać przeplyw boczny? Dopiero teraz czytam ten temat, ale to powyzsze musiałem po prostu sprostować.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.