Skocz do zawartości

Ankieta, najmniejsze malawi.


kisor

Rekomendowane odpowiedzi

witam!!zaznaczyłem litraż 112!!dlaczego ??bo taki właśnie posiadam baniak i mimo ,że mam w nim 10 młodziutkich saulosków to cieszę się ich życiem w tym małym zbiorniku:) !!niektórzy piszą, że baniaki 112 są zdecydowanie za małe:nie będą miały komfortu,za ciasno, będą się zachowywały nienaturalnie i owszem, ale moim zdaniem w każdym większym akwa (nawet 1000 litrów:) ) będą czuły to samo ,ponieważ tak naprawdę to dobrze mogą się czuć jedynie w jeziorze malawi :D:mrgreen::P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... że baniaki 112 są zdecydowanie za małe ... ale moim zdaniem w każdym większym akwa (nawet 1000 litrów:)...

mylisz sie, o jak bardzo się mylisz ...

wrocisz jeszcze do tej ankiety, gdy te 10 szt. saulosi podrosnie na tyle, ze zaczna sie wybijac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja owiem tak.Przerobilem juz prawie cala mbune w tej chwili mam utake.I wydaje mi sie ze najpiekniejsze zachowania ryb mozna uzyskac przy minimalnym zarybieniu ale duze zarybieie albo wrecz przerybienie to tez fajna sprawa .Panowie i panie nikt mi nie powie ze sa tu jakies zasady i reguly.Wszytko co przeczytalem w 100-u ksiazkach w niczym prawie nie sprawdzilo sie u mnie.Wystarczy zmienic jeden kamien lub z obsady w ktorej ustalona jest hiarchia wyrzucic jedna nawet cwierc znaczaca w niej rybke i wszytko przewraca sie do gory nogami.Hodowalem juz chyba z 50 gat mbuny.I jesli mialbym opisac moje doswiadczenia wygladaly by one zupelnie inaczej niz te wszystkie ksiazki ktore przeczytalem.Zeby nie byc goloslownym opowiemwam jeszcze cos.

Poraz pierwszy 450litrowe akwrium zobaczylem w sklepie przypadkowo napodkanym podczas spaceru z kolesiami do baru na browar.Od razu powiedzialem sobie ze takie bede mial.Niestety nie stac mnie bylo na takie cudenko.Gdy poraz pierwszy zxobaczylem malawijskie pyszczaki zakochalem sie od pierwszego wejrzenia.Pamietam jak dzis male sklepowe akw a wnim najpiekniejsze kolory malawi

labidochromis carelueus

maylandia estheare red redi maingano

Dzis wiem ze 450l to malo by miec wymarzone gat.Mam nadzieje ze w pazdzierniku zakupie przynajmnuiej 720l moze 840.No wlasnie mam male pytanko jakie akw mozna postawic w bloku mieszkalnym w nowym budownictwie? Troszkem obawiam sie zebym nie wpadl do sasiadow na dole.Jak bog da za kilka lat wybuduje dom .Mam taka operspektywe lecz w dobie kryzysu nie bede mowil ze na pewno sie wybuduje bo nie wiem.Jesli osiagne ten sukces stworze ogromne malawi nie wiem ? 2 tysw? 5 tys? Slyszalem ze sa takie akwaria 5tys litrow gdzies w legionowie pod warszawa.Wtedy kupie sobie najpiekniejsze ryby swiata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ambre jak to zrobiłeś ... zazdroszczę ... wręcz płonę ze wstydu ja nie przerobiłem pewno z 5 % a ty prawie wszystkie no no no ... podziwiać ;) i 100 książek, wymień chociaż z 20 tytułów może uzupełnię coś w bibliotece ... napisz jeszcze w jakich są językach i może kilku autorów ... 50 gatunków mbuna ( to nie prawie wszystkie mbuna to około 50 % z popularnego BTN Edka ale skoro twierdzisz że prawie wszystkie ty wiesz lepiej, BTN to jeden z uboższych atlasów tych ryb ;) ) gdzie je miałeś gdzie kupowałeś w jakich zbiornikach ... Boże jesteś najbardziej doświadczonym malawistom który do nas zawitał ... ba bijesz na głowę wszystkich których znam. Ciesze się że zawitałeś w nasze skromne progi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Cześć, mam takie niestandardowe akwarium o wymiarach 80x30x30 wychodzi 72l, wiem że małe ale tylko 5cm węższe od zwykłej 112, z tym że niższe przez co litry uciekają. Na dnie piasek, wypelnione łupkami, filtrowane kubełkiem Sery, zalane od tygodnia. Czy Saulosi w liczbie 1+3 czułyby się dobrze?

Jeśli nie to mogę to przerobić na Tanganikę dla muszlowców, ale pyszczaki bardzo mnie interesują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Akurat w prefiltrach nie rezygnował bym z waty. Zostawił bym przynajmniej w jednym. Pozwoli wyłapać z wody bardzo drobne cząstki i pomoże uzyskać bardziej  "krystaliczną " wodę.  Zwłaszcza na początku pewnie nie obędzie się bez jakichś zmętnień i pływających farfocli. Co do reszty mediów, to wywalił bym wszystkie wynalazki i zastąpił je zwykła gąbką 10-20 ppi. I będziesz Pan zadowolony, na pewno z filtracji biologiczno mechanicznej. Co do cyrkulacji, to już osobny temat, zobaczysz jak odpalisz zbiornik jak się poukłada i czy kupska po kątach nie zalegają. Pokombinujesz z ustawieniami i najwyżej dołożysz coś w miarę potrzeby.
    • Ok czyli zeolit i wata z prefiltrow wylatuje jak się dobiorę do filtrów to zrobię jakieś fotki i wrzucę.W sobotę reszta dotychczasowej obsady zmieni właściciela to coś podziałami jak czas pozwoli bo niestety na 2 zmianę trzeba iść do pracy ale będę chciał do poniedziałku zrobić aranżacje i zalać akwarium
    • @jacekW wata filtracyjna w prefiltrze zapcha się dosyć znacząco pewnie już po pierwszym dniu. Nie mówię, że nie będzie to działać ale na pewno będzie działać gorzej niż jeśli wata będzie tylko jako ostatnie medium w filtrze. Inna sprawa, że u siebie nie zauważyłem aż takiej różnicy przy filtracji z watą i bez niej żeby mi się chciało bawić w jej wyciąganie co jakiś czas  najlepiej jakbyś przy czyszczeniu filtra podczas prac serwisowych wstawił jakieś zdjęcia poszczególnych koszy i opisał dokładniej jakie masz gąbki. Wtedy można byłoby doradzić jakieś bardziej precyzyjne zmiany (o ile w ogóle trzeba byłoby coś zmieniać). 
    • Cześć Jacek. Sklep osmoza.pl szybko wysyła, do szybkiego zmontowania ustrojstwa potrzebujesz tego, co poniżej (do podłączenia np. do baterii prysznicowej): https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp38gz12-p-378.html 1 szt. https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp38gz14-p-1463.html 2 szt. https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-kp10-14-p-138.html 1 szt. https://sklep.osmoza.pl/wklad-weglowy-blokowy-gw-bl-10-p-732.html 1 szt. https://sklep.osmoza.pl/przewod-bialy-38-gw-38-we-p-155.html ile mb potrzeba Zeolit po dłuższym czasie robi się taki jakby szlamowaty. Ja bym wyciągnął - jeśli będzie miejsce, dołożyć zawsze coś możesz, ale na początek biologia na pewno sobie poradzi, nie ma co zapychać filtra, jak wspomniał wyżej @Vrzechu. W cytowanym przez niego wątku o mediach filtracyjnych przepływ wody jest nie mniej ważną sprawą, jak same media. 🙂 Powodzenia.
    • Dziękuję za zainteresowanie i podpowiedzi odnośnie mojego zapytania  co do wody to w sumie może rzeczywiscie zaleje świeżą jeśli uda mi się zrobić ustrojstwo na czas .Jeśli chodzi o biologię w moim akwarium to chyba nie jest źle nigdy nie miałem większych problemów ryby nie chorowały glony tylko jakieś pojedyncze ale parametry dokladnie zmierzę jak mi nowe testy dotrą.Wyloty z filtrów będę ustawiał jak już powstanie aranżacja w tej chwili mam po prawej stronie tylnej szyby wlot i wylot z jednego kubła(wylot skierowany po tylnej szybie) i po lewej stronie wlot i wylot z drugiego kubła ( wylot jest poprzez deszczownice)ale deszczownice będę chciał zlikwidować i wylot skierować na środek przedniej szyby i zobaczymy jak to będzie działać.Co do  waty filtracyjnej w prefiltrach to po prostu pomyślałem że łatwiej jest wymienić watę w prefiltrze który zazwyczaj czyszczę co druga podmianę wody a zawsze coś tam wylapie a w kubłach chyba też jest wata.W sumie kubełki nie są bardzo ciasno upchane najwięcej jest keramzytu i ceramiki przez które jest dość luźny przepływ.Nad zeolitem też się zastanawialem czy go nie wyciągnąć tylko czy dać coś w zamian czy po prostu będzie luźniej?Niby nie ma go dużo ale zawsze mogę czegoś dołożyć np.ceramiki lub gabke
    • Cześć @jacekW ✋ Patrząc na to jak działały moje kubełki w zbiorniku tego typu zrezygnowałbym z waty filtracyjnej w prefiltrach. Wg mnie za często trzeba to wymieniać a zysk jest niewspółmiernie mały. Masz 3 gradacje gąbek to wydaje mi się już wystarczającym prefiltrem. Bardziej logiczne wydaje mi się umieszczenie  waty filtracyjnej jako ostatniego "bastionu" filtracji. Jeśli zeolit był wymieniany dawno to też bym go usunął bo po jakimś czasie przestaje już być absorberem a staje się zwykłym medium do filtracji biologicznej, które w porównaniu ze zwykłą gąbką wypada gorzej. Zachęcam do zgłębiania forum bo jest tam masa ciekawych informacji odnośnie fitracji. Szczególnie wątek o obliczaniu mediów filtracyjnych (poniżej link). Ja zmieniłem trochę podejście do mediów filtracyjnych i przy obecnym projekcie stawiam na gąbki, kształtki K1 oraz uwaga uwaga, czyściki żyłkowe plastikowe  takie do mycia przypalonych naczyń  Ogólnie nie ma też co zawalić kubła pod korek bo czasami lepsze efekty uzyskasz z mniejszą ilością mediów ale za to z lepszym przepływem wody (im bardziej nafaszerowany kubeł tym gorszy przepływ).  
    • Witaj. Jeżeli do tej pory z biologią było wszystko ok, parametry wody miałeś stabilne, to nie ma potrzeby ingerencji w tą filtrację.  Pozostaje kwestia wymuszenia prawidłowej cyrkulacji wody. Jeżeli ustawieniami wylotów z tych dwóch filtrów nie dałoby rady tego osiągnąć, to najwyżej rozważysz dodanie jakiegoś słabszego falownika. Ale przy zbiorniku długości rzędu 100 cm, z reguły nie ma takiej potrzeby. Choć zależy to od kilku czynników, m.in. aranżacji, stopnia zagruzowania itd.  Z ewentualnych dodatkowych rad, to zalecałbym odpuścić sobie wlewanie starej wody do nowego zbiornika. Jej wartość pod kątem biologicznym jest mizerna. Przełożenie samego materiału filtracyjnego powinno w zupełności wystarczyć. Ewentualnie prewencyjnie możesz dodać na start ampułkę bakterii Prodibio Biodigest. Wodę lepiej nalać świeżą przez tzw. ustrojstwo do nalewania kranówy (wpisz w wyszukiwarkę tu na forum, znajdziesz odnośniki do wątków co to jest i jak to zbudować - przyda się nie tylko na starcie , ale i przy każdej podmianie).  Powodzenia w nowym projekcie 👊
    • Witam serdecznie od 5 lat mam akwarium 200l towarzyskie z roślinami na ziemi ogrodowej i teraz postanowiłem zmienić na akwarium z pyszczakami .Chciałbym Was prosić o opinie odnośnie filtracji .Posiadam dwa filtry kubełkowe Ikola max 600 oraz przed oboma filtrami są prefiltry hw 602a.W kubłach z tego co pamiętam mam oryginalna gąbkę,ceramikę keramzyt i zeolit a w prefiltrach są po 3 gąbki różnej gradacji i wata aquaela.Czy Waszym zdaniem takie wkłady mogą być czy ewentualnie coś wymienić oczywiście stopniowo.Chce wystartować akwarium na wodzie i filtracji z dotychczasowego akwarium ale jeśli Waszym zdaniemm by coś trzeba zmienić to to chętnie posłucham dobrych rad.
    • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
    • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.