triamond Opublikowano 7 Lipca 2023 #21 Opublikowano 7 Lipca 2023 1. Grys jako medium to słaby pomysł - kilka razy mniejsza powierzchnia filtracyjna niż gąbki. W biotopie woda raczej miękka. Jak pH po odgazowaniu będzie powyżej 7,5 to rybom będzie ok. 2. Co do preferencji pokarmowych, to w biotopie raczej ewolucyjnie wszystkożercy, z preferencjami do określonego pokarmu, który występuje w danej niszy i czasie. Niezależnie, czy w naturze więcej pokarmu roślinnego, czy zwierzęcego, raczej to pokarmy wysokobiałkowe. W akwarium karmimy karmami przetworzonymi. Jak mają dobry skład, to (IMHO) bym się nie przejmował tym co jedzą w naturze przy ustalaniu obsady. Realny problem to agresja i terytorializm... 3. W wariancie startu od zera, w filtrze musi zbudować się cała struktura życia (nie tylko cykl azotowy!). Dojrzały filtr zmniejsza ryzyko chorób na starcie. Z drugiej strony, pyszczaki są odporne. Ja bym, jednak, nie testował jak bardzo 1
ladynaf Opublikowano 7 Lipca 2023 Autor #22 Opublikowano 7 Lipca 2023 12 godzin temu, triamond napisał(a): 1. Grys jako medium to słaby pomysł - kilka razy mniejsza powierzchnia filtracyjna niż gąbki. W biotopie woda raczej miękka. Jak pH po odgazowaniu będzie powyżej 7,5 to rybom będzie ok. W akwariach które miała dotychczas (typu low tech) na kranówce pH utrzymuje się w granicach 7.8-8.0. Zawsze miałam z tym problem przy akwariach roślinnych, a w Malawi będzie idealnie
ladynaf Opublikowano 8 Lipca 2023 Autor #23 Opublikowano 8 Lipca 2023 Jeszcze mam pytanie. Robię moduły metoda siatka, bandaż, zaprawa. Nie idzie źle, chociaż jeszcze kilka warstw przede mną. Myślę o zrobieniu dodatkowo kilku mniejszych ale bez spodu tzn "skorupy". I czy muszą być idealnie równe żeby ryby do środka nie wpłynęły? Czy wręcz przeciwnie zrobić kilka otworów żeby spełniały funkcje groty?
yaro Opublikowano 9 Lipca 2023 #24 Opublikowano 9 Lipca 2023 Moje nie są idealne i ryby je wykorzystują jako ukrycia 1
Tomasz78 Opublikowano 9 Lipca 2023 #25 Opublikowano 9 Lipca 2023 W dniu 8.07.2023 o 20:44, ladynaf napisał(a): I czy muszą być idealnie równe żeby ryby do środka nie wpłynęły? Czy wręcz przeciwnie zrobić kilka otworów żeby spełniały funkcje groty? Jak najbardziej żeby spełniały funkcję groty, ja mam porobione same skorupy tak że do każdej do środka ryby mogą wpłynąć. W dniu 8.07.2023 o 20:44, ladynaf napisał(a): Robię moduły metoda siatka, bandaż, zaprawa. Nie idzie źle, chociaż jeszcze kilka warstw przede mną. Myślę o zrobieniu dodatkowo kilku mniejszych ale bez spodu tzn "skorupy". Nie musisz się tak męczyć, żeby zrobić zwykłe skorupy jest o wiele prostsza metoda:
ladynaf Opublikowano 10 Lipca 2023 Autor #26 Opublikowano 10 Lipca 2023 Już schną jeszcze jedna może 2 warstwy zaprawy ale ten sposób pewnie przyda się na przyszłość. Nie wiem tylko czy nie przesadziłam z wielkością, zobaczymy jak będą się prezentować w akwarium
ladynaf Opublikowano 11 Lipca 2023 Autor #27 Opublikowano 11 Lipca 2023 (edytowane) 450 już prawie pusta, jutro oddaje ostatnie rybki. Teraz tylko wyczyścić szkło i filtry, zrobić dezynfekcję i powoli ruszam w kierunku Malawi. Pisałam jeszcze do juwela czy można przekleić bioflow na drugą stronę. Generalnie dali mi wskazówki jak to zrobić zastanawiam się czy chce. Od strony z której fabrycznie jest bardzo mi nie pasuje tym bardziej że od niej widać akwarium z jadalni. Moduły zaczynają nabierać kształtów. Nie wiem tylko czy nie przesadziłam z wielkością jeszcze jedna warstwa i myślę że będzie można odmaczać o brać się za malowanie. Edytowane 11 Lipca 2023 przez ladynaf 6
ladynaf Opublikowano 12 Lipca 2023 Autor #28 Opublikowano 12 Lipca 2023 Ponoć nie ma głupich pytań, więc pytam czy roślinożerne pyszczaki mogę dokarmiać roślinami z przycinki z drugiego akwarium? Z placu boju - 450 w końcu całkiem pusta, jutro wielkie czyszczenie i dezynfekcja
Bartek_De Opublikowano 12 Lipca 2023 #29 Opublikowano 12 Lipca 2023 Jesli masz pewność, że z tamtego akwarium nie przywleczesz sobie do malawi jakiegoś choróbska czy choćby slimakow, to czemu nie. Bardzo ładne moduły
Robson79 Opublikowano 13 Lipca 2023 #30 Opublikowano 13 Lipca 2023 10 godzin temu, ladynaf napisał(a): Ponoć nie ma głupich pytań, więc pytam czy roślinożerne pyszczaki mogę dokarmiać roślinami z przycinki z drugiego akwarium? Z placu boju - 450 w końcu całkiem pusta, jutro wielkie czyszczenie i dezynfekcja Pyszczaki są rybami roślinożernymi z racji tego, że żywią się glonami porastającymi skały. Jeśli chodzi o rośliny wyższe to oczywiście je skubią ale niekoniecznie je zjadają i większość z tego w rzeczywistości ląduje w filtrze. Warto przemyśleć ten pomysł czy nie będzie z niego więcej bałaganu niż korzyści 1
Rekomendowane odpowiedzi