Skocz do zawartości

projekt m22 - 1000L


ziemniak

Rekomendowane odpowiedzi

Serce podpowiada jechać jutro, rozum - zrobić jeszcze jeden test dla sprawdzenia w 100% czy jest ok. W sumie to już 43 dni. Ja chyba bym się umówił z Darkiem na jutro i rano zrobił test. Jak wyjdzie tak jak dzisiaj to lecieć 😁. Będziesz miał sobotę wieczór i całą niedziele na obserwacje (o ile masz wolne). Ja w sumie ostatnio jechałem 400 km w dwie strony do Niego i do Jacka, więc doskonale Cię rozumiem 😉.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2022 o 22:45, Tomasz78 napisał:

No i po co ta zabawa z cyklem azotowym? chyba dla zabawy - sam sobie odpowiem.

Już bym tam dawno wpuścił ryby jeżeli mają to być młode a cykl zrobi się sam razem z rybami na naturalnej pożywce z rybich gówien a nie jakieś wynalazki.

Ja właśnie tak u siebie zrobiłem. Brud z gąbki i pierwsze stado Saulosi pływało w baniaku po niecałym tygodniu od startu. Żadna nie padła, mają się świetnie i rosną żarłoki :)

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ale ja już tak nie zrobię, nie mam możliwości. Czy dobrze zrobiłem? Nie wiem, ale chciałem mieć spokojną głowę, że zrobiłem co mogłem, aby w nowym akwarium było ok. Plus długiego startu jest taki, że ryby będą miały glon na start.

W poprzednim akwarium miałem stare gąbki i uzdatnione RO - pykło pierwszego dnia. Jeszcze wcześniej (15-10 lat temu) wpuszczałem ryby na 2-3 dzień nie mierząc nic i też działało. Miałem powody dla których teraz tak zrobiłem ('sterylizowanie/wyjałowienie',). Myślałem, że akwarium dużo szybciej dojrzeje. Moja cierpliwość została wystawiona na niesamowitą próbę. Całe szczęście miałem inne zajęcia przy/około akwarium plus kilka wyjazdów kilkudniowych.

Dodatkowo mając zbiornik 240-300-450 litrów trochę inaczej się patrzy na ew. możliwość podmian i lania chemii. Nie tak dawno ktoś tu miał problem, wpuścił ryby i azotyny skoczyły mu w okolice 0,7-0,8. Nie wyobrażam sobie tego u mnie.

PS CIEKAWOSTKA: w Częstochowie mamy bardzo 'fajny system' rozliczeń za wywóz odpadów. Za każdy zużyty m3 wody płacimy 9,60 zł za wywóz odpadów. Niestety zniżki dla akwarystów nie ma. Ktoś kto zużywa dużo wody, może płacić naprawdę spore rachunki za śmieci. Jest to bardzo frustrujące, a nie lubię oszczędzać jeśli chodzi o akwarium.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ziemniak napisał:

Jeszcze wcześniej (15-10 lat temu) wpuszczałem ryby na 2-3 dzień nie mierząc nic i też działało.

No właśnie, mi też działało, i u wielu z Was też działało, ale to stare czasy, jedni mieli szczęście inni dużą wprawę żeby ryby w świeżej wodzie nie padły, żeby nie było ryb za dużo. Teraz jest przegięcie w drugą stronę i za dużo cackania z cyklem. 

Ale rozumiem Twoje intencje.

Technika idzie do przodu, moim zdaniem cykl azotowy można pominąć (on i tak będzie sam zachodził w niewielkim stopniu) i zastosować żywicę, aktualnie najlepsza z tego co wiem to jest purolite A500P działa tak samo jak purigen seachema który jest 7 razy droższy. Purolite A500P usuwa przyczynę powstawania toksyn czyli związki organiczne przed nitryfikacją, więc do nitryfikacji nie dochodzi (ale moim zdaniem cykl azotowy i tak będzie zachodził w niewielkim stopniu) nie powstanie NH3 ani NH4 ani NO2 ani wreszcie NO3.

Do Twojego baniaka na dobry początek zastosowałbym z wejścia ze 2 litry purolite A500P i wpuszczam ryby, cykl nie potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro jadę po ryby, ale... tylko znowu niepokoi mnie glon. Jest zielony, łatwo schodzi, woda nie śmierdzi, gdy go wezmę w palce to nie czuć od niego żadnego zapachu. Inne kamienie tj. w porządku zaczynają porastać czarnym glonem, na niektórych pojawiają się brązowe kropki. Wszystkie pojawiają się ewidentnie w miejscach od światła dziennego (nie słonecznego). Woda zupełny kryształ, bez przebarwień.

Parametry: NO3 - ok. 15, może więcej, PO4 - 0 lub bardzo delikatne.

20220513_174540.thumb.jpg.eb16167d6144940af800fe8ecd2cbff4.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.