Skocz do zawartości

projekt m22 - 1000L


ziemniak

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem szafkę (obudowę stelaża). W pierwotnej wersji miały być drzwiczki z płyty 18 mm, jednak zdecydowałem się na wersję przesuwną z płyty 3 mm, którą wykończyłem ceownikiem aluminiowym. Jak się nie sprawdzi to zawsze można zmienić (zaleta stelaża). Koszt to 130 zł profile aluminiowe (4 szt 4 metrowe na wagę) - niestety nie znalazłem nic ciekawszego (wąskiego) z innych materiałów w marketach, sklepach plus 70 zł płyta 3 mm (2800x2070 mm z pocięciem).

Tutaj wieczorna wersja nieskończona:

20220401_213010.thumb.jpg.55f6df6502311c02704705ac4d4f3fee.jpg

Tutaj poranna wersja zakończona:

 

20220402_113647.thumb.jpg.58f9233137faed5ed412086c035acf87.jpg

Z pokrywą dalej walczę, tzn. dalej szukam pomysłu i robię przymiarki.

Jeśli chodzi o cykl azotowy, to wiem, że nic nie wiem:

malawi0422.png.eb6c800c5570c29e53582a4ff0b72756.png

  • Lubię to 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2022 o 22:55, ziemniak napisał:

W między czasie, w wiaderku, z 13 maluchów Cynotilapia sp. 'hara' Gallireya Reef zostało mi tylko 4. Chwila nieuwagi, zostawiona siatka na wierzchu i moi synowie (6 i 4 lata) urządzili sobie połów, który okazał się tragiczny. W akwarium 50 L dalej pływają: 3 samce Chindongo sp. elongatus mphanga, 5 Metriaclima sp. 'msobo' oraz 4 Pseudotropheus crabro. Dalej zastanawiam się nad ich przyszłością, tzn. wszystkich ryb, które mi zostały. Na pewno nową obsadę będę kompletował tylko u Darka. Jaka będzie obsada - nie wiem.

@timi-akwaria.pro

@TerrArt

20220324_225358.thumb.jpg.50edf22d14060ef0be9134f805bf3956.jpg

20220324_225751.thumb.jpg.60122c6b3a45a08c10749b7312a47114.jpg

20220324_225825.thumb.jpg.9e99e8c8fdd59bfb8c210819d282ea5d.jpg

Baniak prezentuje się świetnie, ciekaw jestem na jakie gatunki ostatecznie się zdecydujesz no i oczywiście efektu końcowego… 🙂

Te maluchy Cynotilapi Hara od kogo miałeś? Jestem właśnie na etapie szukania jakieś sprawdzonej hodowli i niestety ani Darek z Żar ani TanMal nie mają tego gatunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, KapitanCzysty napisał:

Te maluchy Cynotilapi Hara od kogo miałeś? Jestem właśnie na etapie szukania jakieś sprawdzonej hodowli i niestety ani Darek z Żar ani TanMal nie mają tego gatunku.

Zapytaj w luk&raf Częstochowa.

Co do baniaka, bardzo fajnie to wygląda  Ale to pozostawione wolne miejsce gdzie masz kwiatka... To abominacja jakaś 😛

Edytowane przez CoolPhone
Literówka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CoolPhone tak, ale w końcu nie mogę mieć dłuższego od kulfona ;)

@Bezprym precz mi z tym spamem! Od niego Ty masz naprawdę piękne egzemplarze, ale wiemy, że różnie bywa z opiniami na jego temat. Przede wszystkim z tego co mi wiadomo (mogę się mylić) to nie jest tylko hodowca, a również handlarz. Ja twoje opinie sobie cenię, ale tutaj moim zdaniem uparłeś się na wątpliwą osobę. Ostatnio też chyba komuś polecałeś go dla osoby z Gdańska i wyszła klapa?

@KapitanCzysty to są moje dzieci. No dobra chrześniaki. Kupiłem podstarzałą parkę i tuż przed likwidacją zbiornika pyknęło. Starych wysłałem na emeryturę, a dzieci zostawiłem. Samica wypuściła 13 pięknych już podrośniętych smarkaczy. Niestety moje dzieci, te prawdziwe (nazwisko mają po mnie) urządziły sobie łowienie - "tatuś ja Cię bardzo przepraszam, ale chyba za długo trzymaliśmy je bez wody". W ten sposób z szczęśliwej trzynastki, została czwórka.

-----

Kończąc ten OT to woda dalej płata figle. Azotyny nie dają za wygraną plus woda nie chce się wyklarować. Na początku pierwotniaki zrobiły robotę, później prawie całkowicie odpuściło, a teraz znowu od kilku dni lekka mgiełka. Jak się spojrzy po długości (260 cm) to widać drugi koniec, ale słabo. Myślałem, że to skały coś mogą puszczać, ale w obu kubłach jest spora porcja waty. Możliwe, że to znowu pierwotniaki lub inne dziadostwo?

Coś byście działali, zmieniali? Przestałem wrzucać pokarm.

malawi222.thumb.png.a761d271d0e2d8b9dedf994f0f1bb037.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, ziemniak napisał:

Coś byście działali, zmieniali? Przestałem wrzucać pokarm.

Podwyższyłbym temperature do 27 stopni i czekał, ostatnio nadzorowałem start nowego baniaczka u chłopaka z FB i na tych samych bakteriach po 3 tygodniach wpuszczał ryb, u siebie miałem podobnie. Po co tyle tego pokarmu dawałeś wystarczyło raz i odczekać. 

Edytowane przez Bezprym
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, CoolPhone napisał:

Zapytaj w luk&raf Częstochowa.

👍

9 godzin temu, Bezprym napisał:

@KapitanCzysty moje były z Malawi Śląsk, na jakość nie narzekałem. Spytaj się jeszcze @MALAWI MBUNA WORLD

Z tym Malawi Śląsk to czytałem różne, często skrajne opinie i chyba wolałbym nie ryzykować.

 

5 godzin temu, ziemniak napisał:

@KapitanCzysty to są moje dzieci. No dobra chrześniaki. Kupiłem podstarzałą parkę i tuż przed likwidacją zbiornika pyknęło. Starych wysłałem na emeryturę, a dzieci zostawiłem. Samica wypuściła 13 pięknych już podrośniętych smarkaczy. Niestety moje dzieci, te prawdziwe (nazwisko mają po mnie) urządziły sobie łowienie - "tatuś ja Cię bardzo przepraszam, ale chyba za długo trzymaliśmy je bez wody". W ten sposób z szczęśliwej trzynastki, została czwórka.

Całe szczęście, że zostały Ci chociaż cztery sztuki, mogło być gorzej. Niestety przy dzieciach takie sytuację mogą się zdarzyć. Najważniejsze, że pojawiła się refleksja syna po całym zajściu 🙂. Ja się zastanawiam co u mnie będzie bo mam nieprzewidywalnego i szalonego 6-latka 😁

Co to startu to zgadzam się z Bezprym, podniesienie temperatury powinno pomóc. Ja jestem na podobnym etapie jak Ty, z tym, że wystartowałem dopiero równy tydzień temu na brudzie z gąbki, bakteriach i temperaturze 27,5. Narazie nic się szczególnego nie dzieje, mam jednak nadzieje, że nie będę musiał czekać 30 dni 🧐

Edytowane przez KapitanCzysty
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Byłem kilka dni nad morzem. Po powrocie woda kryształ, patrząc po długości nie widać, że jest woda. Parametry wody dalej słabo. Kolejny pomiar zrobię we wtorek. Jeśli nic nie będzie się zmieniać to mam dwa pomysły. Jeden to woda amoniakalna, drugi to brud z gąbki od hodowcy gdzie będę kupował ryby. Co myślicie?

Zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt!!!

testywody.thumb.png.b78e4dba6979548e83180a955b28e113.png

20220414_221303.thumb.jpg.b3cfd8278ca86d8880c707ad9d6ada6b.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "Bakterie w ampułce" nie wpływają na szybkość procesu (https://aquariumscience.org/index.php/2-8-bacteria-in-a-bottle/).

2. Na amoniaku może to trwać do 10 tygodni.

3. Przy większych dawkach amoniaku (2ppm dziennie) trochę szybciej.

4. Podniesienie temperatury trochę przyspieszy proces.

Bakterie nitryfikacyjne wolno się mnożą. W zbiorniku po wyjałowieniu chloraminą jest bardzo wolny start. Dodanie cukru, drożdży przyspiesza bakterie heterotroficzne do budowania macierzy (biofilmu) i wtedy autotroficzne (nitryfikacyjne) mają łatwiej, ale woda zrobi się mętna (zależy od dawki). W wiaderku na jałowo od zera (temp. ok. 23 stopnie), z bakteriami z "powietrza i dłoni" na amoniaku po miesiącu miałem górkę azotynów. Na karmie + amoniak i azotyn sodu - 2 miesiące do uzyskania wydajnego filtra. W akwarium - 3 tygodnie (karma, cukier, brud z dojrzałego medium, amoniak, azotyn sodu).

Samo dojrzewanie - pewnie kilka miesiące, aż całe życie się namnoży.

Podsumowując: wszystko jest oki.

Brud z gąbki + cukier + karma (albo fosforany) + amoniak + azotyn sodu + trochę ziemi doniczkowej + podniesienie temperatury przyspieszy proces.

Inna sprawa, to kiedy filtr jest dojrzały. Jak azotyny spadną do zera, to nie koniec, chyba że dodajemy codziennie amoniak w dawce, jaką będzie produkować przyszła obsada.

Baniak super :)

Edytowane przez triamond
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry zatrzymały się na NH3 0,3 oraz NO2 0,3. Na szybie pojawił się lekki nalot, więc być może ruszyły glony. Dolałem WA 0,5 ml, mam nadzieję, że to pomoże.

PS uwaga na wodę amoniakalną!!! Odór jest niesamowity. Jako osoba wyczulona na zapachy, miałem problem z złapaniem oddechu, a otworzyłem butelkę około 30 centymetrów od siebie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.