Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witaj na forum. Bardzo fajny baniaczek👍 Napisz coś więcej na jego temat, jakie wymiary, filtracja, obsada, oświetlenie... Podoba mi się aranżacja, choć jest dość płasko to mimo to wygląda fajnie z tym tłem.

Opublikowano

Dzięki, 

Do wiadomości: forum śledzę od lat, jednak nigdy nie było okazji by załóżyc swoje akwarium, a jednak się udało✌️ 

Zestaw to Opti Set od Aquael i oświetlenie standardowe, dotychczas za dużo świeciłem i miałem zakwity wody, obecnie max 6 godzin i woda czysta. Mam kubełek sunsun 302 a w nim matrix od seachem, węgiel aktywny, sera creastl clear i wata, drugi to mały sunsun tylko wata filtracyjna. Wcześniej miałem połączone w jeden układ jako mechaniczna filtracja mniejszy filtr z przepływem przez biologiczny, ale rozwiązanie się nie sprawdziło i miałem problem z wodą, a przepyl był za słaby. Obecnie od kilku dni działają osobno i wydaje się że tak zostanie. Mam jeszcze falownik załączany 2x po 2 godz. 

Rybki: acei 4 sztuki, saulosi 7 sztuk, red red 5 sztuk, yellow'y 4sztuki i 4 afry - wiem że trochę dużo ryb, ale no nie mogłem się powstrzymać, może błąd początkującego. 

Chciałbym mieć jeszcze fire fish red - piękna rybka ale nie mogę znaleźć informacji, czy mogą zyc w tej obsadzie. 

Startując miałem problem z cyklem, chociaż wszystko robiłem jak książka pisze, przed wpuszczeniem amony miałem przez 5 tyg niepozwalajace na wpuszczanie ryb. Zwiększyłem dawkę bakterii jednorozwo i wszystko się zaczęło, na lepsze. 

Podłoże to drobny piasek do 0,5mm, kamienie z pobliskiego składu ogrodniczego. 

Macie piękne akwaria! 

Pozdrawiam 

  • Lubię to 4
Opublikowano

Witajcie, 

4 miesiące cieszyłem się pięknymi pyszczakami, w ciągu 2 dni zdechła mi cała obsada. 

Parametry wody wg testów kropelkowych:

Ph 7

Temp 25,2

NH3 zero

NO2 ZERO 

NO3 MIĘDZY 5 A 10

 

Co zrobiłem w ostatnim czasoe:

Wsadziłem węgiel aktywowany do filtra kubelkowego i nie świeciłem przez 3 dni, czy doprowadziłem do braku tlenu. W pierwszej kolejności padły wszystkie ryby o barwach filotowych, pływały przy powierzchni, reszta ciężko dycha przy dnie. Pełna moc natleniacz, ruch wody, deszczownica uruchomione. Gdzie popełniłem błąd? Pomocy

Opublikowano

Regularnie wykonywałem testy, raz w tygodniu, kropelkowe, i od dłuższego czasu wszystko w normie, dzisiaj też sprawdzałem i też wszystko w normie. 

Jedyna nowość to był węgiel w filtrze i brak światła, woda stała się krystalicznie czysta. Wszystko wydarzyło się w ciągu dwuch dni. Regularne karmienie 2x dziennie, ryby miały apetyt, dziś nic nie jedzą. Zostały mi 3 rybki i walczę o nie, ale nie znam przyczyny. 

 

IMG_20211005_183714.jpg

IMG_20211005_183706.jpg

Opublikowano
Godzinę temu, Melo2005 napisał:

Wsadziłem węgiel aktywowany do filtra kubelkowego i nie świeciłem przez 3 dni, czy doprowadziłem do braku tlenu.

Tym nie doprowadziłeś do braku tlenu. Węgiel owszem..może cos oddać do wody  wtedy gdy go rzadko wymieniasz. Ale z tego co napisałeś to ryby zaczęły padać  wtedy gdy go włożyłeś(?) . Myślę , że to zbieg okoliczności. Natomiast nic nie piszesz o natlenianiu wody  od momentu startu .  Owszem..napisałeś , że włączyłeś dodatkowe natlenianie ale już po fakcie padania ryb. O ile mnie wzrok nie myli to  na zdjęciu w poście nr1 tafla wody nie jest przeźroczysta co by sugerowało , że jednak natlenianie szwankowało. Te widoczne bąbelki tylko w znikomym stopniu natleniają biorąc pod uwagę , że w zbiorniku jest deficyt roślin. Jeżeli jest tak jak napisałem to na plus w tym przypadku należy potraktować temperaturę w Twoim zbiorniku ( 25C). Przy niższej temperaturze następuje mniejsze zużycie tlenu. Stąd akwa mogło przetrwać bez dobrego natleniania cztery miesiące ( wszak coś tam jednak się natleniało). Piszesz , że teraz zrobiłeś dodatkowe napowietrzanie  plus ruch wody i deszczownie. Dlatego zaobserwuj i napisz jak teraz pozostałe ryby się zachowują. Deszczownie odłącz a wylot wody wykorzystaj dodatkowo do łamania lustra wody. Będzie bardziej efektywne jak wylot wody z deszczowni. Skieruj wodę tak aby łamała lustro wody od dołu za pomocą "łopatki" lub niech leci całym przekrojem ale niech uderza od dołu. Ja sugeruję jak Robert @Robson79 , że to efekt przyduchy. Oczywiście głowy nie dam bo może się okazać , że przyczyna będzie jeszcze bardziej prozaiczna.  Nie twierdzę , że jest tak jak napisałem ale warto wziąć to pod uwagę.

  • Lubię to 2
Opublikowano
1 godzinę temu, bojack napisał:

A co to za węgiel? Przygotowałeś go jakoś przed włożeniem do filtra? Ile go dałes?

Zalałem go 2x krotnie gorąca woda i 2x zimna woda. Węgiel Aquael jedna pełna torebka na 200 l, węgiel wyklarował mi wodę pięknie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.