Melo2005 Opublikowano 6 Października 2021 Autor #21 Opublikowano 6 Października 2021 Miał permanenty problem z zakwitami wody, myślałem że to niewydajna filtracja, wyczytałem że węgiel w płynie ograniczy zakwit wody, wydawało się ze to pomagało. Co istotne podawałem go od ok 1.5 miesiąca ryby funkcjonowały normalnie, ale już nic więcej nie będę wlewal do akwarium... 1
Rafał80 Opublikowano 6 Października 2021 #22 Opublikowano 6 Października 2021 Na zakwit wsadź na mechanika mikrofibre i płukaj aż oczyści wode. U mnie pomogło bez. Chemii. 1 1
Pikczer Opublikowano 7 Października 2021 #23 Opublikowano 7 Października 2021 11 godzin temu, Melo2005 napisał: Miał permanenty problem z zakwitami wody, myślałem że to niewydajna filtracja, wyczytałem że węgiel w płynie ograniczy zakwit wody, wydawało się ze to pomagało. Co istotne podawałem go od ok 1.5 miesiąca ryby funkcjonowały normalnie, ale już nic więcej nie będę wlewal do akwarium... Nie wiem czy myślę o tym samym, ale od miesięcy używam bardzo drobną watę plus ślimaki sprzątają jak jest zbyt zielono. Ani razu nie dotykałem węgla, a wręcz się go obawiam. Purigen u mnie zauważalnie zwalnia wzrost glonów. 1
Melo2005 Opublikowano 7 Października 2021 Autor #24 Opublikowano 7 Października 2021 Słuchajcie jednak 2 rybki wciąż się utrzymały, widać że są w słabej kondycji, ale może uda mi się je odratować. Wate stosuje regularnie, dobrze czyści wodę, jednak musiałbym ją płukać codziennie aby utrzymac zadowalający efekt, a boję się trochę chloru, myślałem jeszcze o lampie UV, czy macie doświadczenia?
Pikczer Opublikowano 7 Października 2021 #25 Opublikowano 7 Października 2021 36 minut temu, Melo2005 napisał: Słuchajcie jednak 2 rybki wciąż się utrzymały, widać że są w słabej kondycji, ale może uda mi się je odratować. Wate stosuje regularnie, dobrze czyści wodę, jednak musiałbym ją płukać codziennie aby utrzymac zadowalający efekt, a boję się trochę chloru, myślałem jeszcze o lampie UV, czy macie doświadczenia? Ale po co codziennie płukać? To jaka to wata? Chyba nie cukrowa? Wybacz NA pewno inne są również dobre ale używam JBL waty , a najlepiej działa ta zielona. Można ją płukać i używać wielokrotnie. Ale rób to co tydzień albo rzadziej. Ja mam większe ryby, więcej ryb w odrobinę większym akwarium. Woda kryształ i nic nie trzeba robić szybciej jak co tydzień. Nie dotykaj. jedyne z czym jeszcze sobie nie do końca radzę to No3, ale zrobiłem eksperyment, straszny, trudny. Podmienilem trochę więcej wody niż zawsze Wybacz jakiś taki humor mam dzisiaj. Zamiast około 25% to podmienilem około 45, tak na oko. Obserwowałem ryby, żeby się nie denerwowały. No i rewelacja. No3 stoi na około 5, fosforany mocno spadły. Piasku nie dotykam z nudów, nie zbieram kup, niech bakterie robią swoje i ryby niech sprzątają. Jak za dużo kup się zbiera gdzieś w zakamarkach to ryby pedantycznie sprzątają a prąd wody zabiera wszystko do zasysu filtra. Po większej podmianie nawet mogę mniej się przejmować absorbowaniem no3 za pomocą żywicy. Wcześniej co dwa dni wkładałem zregenerowany JBL nitratex, a teraz... Profilaktycznie raz na tydzień. A kto wie... Może nie będzie to aż takie częste. nie przejmuj się, ja też lubię kombinować.
Melo2005 Opublikowano 7 Października 2021 Autor #26 Opublikowano 7 Października 2021 2 godziny temu, Pikczer napisał: Ale po co codziennie płukać? To jaka to wata? Chyba nie cukrowa? Wybacz NA pewno inne są również dobre ale używam JBL waty , a najlepiej działa ta zielona. Można ją płukać i używać wielokrotnie. Ale rób to co tydzień albo rzadziej. Ja mam większe ryby, więcej ryb w odrobinę większym akwarium. Woda kryształ i nic nie trzeba robić szybciej jak co tydzień. Nie dotykaj. jedyne z czym jeszcze sobie nie do końca radzę to No3, ale zrobiłem eksperyment, straszny, trudny. Podmienilem trochę więcej wody niż zawsze Wybacz jakiś taki humor mam dzisiaj. Zamiast około 25% to podmienilem około 45, tak na oko. Obserwowałem ryby, żeby się nie denerwowały. No i rewelacja. No3 stoi na około 5, fosforany mocno spadły. Piasku nie dotykam z nudów, nie zbieram kup, niech bakterie robią swoje i ryby niech sprzątają. Jak za dużo kup się zbiera gdzieś w zakamarkach to ryby pedantycznie sprzątają a prąd wody zabiera wszystko do zasysu filtra. Po większej podmianie nawet mogę mniej się przejmować absorbowaniem no3 za pomocą żywicy. Wcześniej co dwa dni wkładałem zregenerowany JBL nitratex, a teraz... Profilaktycznie raz na tydzień. A kto wie... Może nie będzie to aż takie częste. rzejmuj się, ja też lubię Też używałem Jbl wcześniej teraz kuoilem coś na allegro, ale znacznie gorszą i wracam do JBL.
bojack Opublikowano 7 Października 2021 #27 Opublikowano 7 Października 2021 16 godzin temu, Melo2005 napisał: Miał permanenty problem z zakwitami wody, myślałem że to niewydajna filtracja, wyczytałem że węgiel w płynie ograniczy zakwit wody, wydawało się ze to pomagało. Co istotne podawałem go od ok 1.5 miesiąca ryby funkcjonowały normalnie, ale już nic więcej nie będę wlewal do akwarium... Przez te 1.5 miesiąca stężenie trujących substancji rosło, później zmniejszyłeś ilość tlenu w wodzie i z sumy tych elementów wyszło co wyszło. Z jakim zakwitem walczysz? Najlepiej szukać problemu u źródła i zapobiegać, a nie leczyć. Lampa UV pomoże na zakwit pierwotniakow i glonów - zabije wszystko co żywe w toni i przepłynie przez lampę. 2
Rafał80 Opublikowano 7 Października 2021 #28 Opublikowano 7 Października 2021 Mikrofibra - chodzi mi o ścierkę do kupienia w każdym sklepie. Mi usunęła zakwit wody tylko płukanie co kilka godzin po się zapycha
Melo2005 Opublikowano 7 Października 2021 Autor #29 Opublikowano 7 Października 2021 4 godziny temu, bojack napisał: Przez te 1.5 miesiąca stężenie trujących substancji rosło, później zmniejszyłeś ilość tlenu w wodzie i z sumy tych elementów wyszło co wyszło. Z jakim zakwitem walczysz? Najlepiej szukać problemu u źródła i zapobiegać, a nie leczyć. Lampa UV pomoże na zakwit pierwotniakow i glonów - zabije wszystko co żywe w toni i przepłynie przez lampę. Cześć, nie mam jeszcze opanowanych rodzajów glonow na tyle żeby biegle mówić jakie mam, chociaż z nazwy znam, żeby nie było że nic nie wiem kiedy tylko wyciągam Wate, woda robi się zielona, myślałem że mam za dużo ryb, ale teraz mam 2 i dalej robi się zielona, być może za dużo świece, teraz staram się 6 godzin. Nh3, no2, no3 i ph4 w normach na niskich poziomach. Czy lapma jest skuteczna? 3 godziny temu, Rafał80 napisał: Mikrofibra - chodzi mi o ścierkę do kupienia w każdym sklepie. Mi usunęła zakwit wody tylko płukanie co kilka godzin po się zapycha Ok, wyprubuje. Dzięki za radę.
bojack Opublikowano 7 Października 2021 #30 Opublikowano 7 Października 2021 9 minut temu, Melo2005 napisał: Czy lapma jest skuteczna? Zielona woda to pływające w toni zielenice, potrzebują dużo światła, do budowy używają węgla, azotu, fosforu. Widocznie stosunek składników budulcowych i światła jest taki, że mają się dobrze Tak, lampa uv skutecznie i bezpiecznie upora się z problemem. Czy światło słoneczne dociera do akwarium? Jeżeli tak, to spróbuj na jakiś czas pozbyć się światła słonecznego, karm mniej, rób podmiany (ale z głową), zadbaj o dobrą cyrkulację i filtrację w zbiorniku.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się