Melo2005 Opublikowano 3 Października 2021 #1 Opublikowano 3 Października 2021 Czesc Jestem 4 miesiące po starcie, udało opananowac się zakwity wody, parametry wydają się obecnie optymalne. 4
Bartek_De Opublikowano 3 Października 2021 #2 Opublikowano 3 Października 2021 Witaj na forum. Bardzo fajny baniaczek Napisz coś więcej na jego temat, jakie wymiary, filtracja, obsada, oświetlenie... Podoba mi się aranżacja, choć jest dość płasko to mimo to wygląda fajnie z tym tłem.
Melo2005 Opublikowano 3 Października 2021 Autor #3 Opublikowano 3 Października 2021 Dzięki, Do wiadomości: forum śledzę od lat, jednak nigdy nie było okazji by załóżyc swoje akwarium, a jednak się udało Zestaw to Opti Set od Aquael i oświetlenie standardowe, dotychczas za dużo świeciłem i miałem zakwity wody, obecnie max 6 godzin i woda czysta. Mam kubełek sunsun 302 a w nim matrix od seachem, węgiel aktywny, sera creastl clear i wata, drugi to mały sunsun tylko wata filtracyjna. Wcześniej miałem połączone w jeden układ jako mechaniczna filtracja mniejszy filtr z przepływem przez biologiczny, ale rozwiązanie się nie sprawdziło i miałem problem z wodą, a przepyl był za słaby. Obecnie od kilku dni działają osobno i wydaje się że tak zostanie. Mam jeszcze falownik załączany 2x po 2 godz. Rybki: acei 4 sztuki, saulosi 7 sztuk, red red 5 sztuk, yellow'y 4sztuki i 4 afry - wiem że trochę dużo ryb, ale no nie mogłem się powstrzymać, może błąd początkującego. Chciałbym mieć jeszcze fire fish red - piękna rybka ale nie mogę znaleźć informacji, czy mogą zyc w tej obsadzie. Startując miałem problem z cyklem, chociaż wszystko robiłem jak książka pisze, przed wpuszczeniem amony miałem przez 5 tyg niepozwalajace na wpuszczanie ryb. Zwiększyłem dawkę bakterii jednorozwo i wszystko się zaczęło, na lepsze. Podłoże to drobny piasek do 0,5mm, kamienie z pobliskiego składu ogrodniczego. Macie piękne akwaria! Pozdrawiam 4
Melo2005 Opublikowano 5 Października 2021 Autor #4 Opublikowano 5 Października 2021 Witajcie, 4 miesiące cieszyłem się pięknymi pyszczakami, w ciągu 2 dni zdechła mi cała obsada. Parametry wody wg testów kropelkowych: Ph 7 Temp 25,2 NH3 zero NO2 ZERO NO3 MIĘDZY 5 A 10 Co zrobiłem w ostatnim czasoe: Wsadziłem węgiel aktywowany do filtra kubelkowego i nie świeciłem przez 3 dni, czy doprowadziłem do braku tlenu. W pierwszej kolejności padły wszystkie ryby o barwach filotowych, pływały przy powierzchni, reszta ciężko dycha przy dnie. Pełna moc natleniacz, ruch wody, deszczownica uruchomione. Gdzie popełniłem błąd? Pomocy
Robson79 Opublikowano 5 Października 2021 #5 Opublikowano 5 Października 2021 Te parametry to były robione przed tym co się wydarzyło czy w trakcie...? Z tego co napisałeś wygląda na przyduchę, zatrucie... 1
Melo2005 Opublikowano 5 Października 2021 Autor #6 Opublikowano 5 Października 2021 Regularnie wykonywałem testy, raz w tygodniu, kropelkowe, i od dłuższego czasu wszystko w normie, dzisiaj też sprawdzałem i też wszystko w normie. Jedyna nowość to był węgiel w filtrze i brak światła, woda stała się krystalicznie czysta. Wszystko wydarzyło się w ciągu dwuch dni. Regularne karmienie 2x dziennie, ryby miały apetyt, dziś nic nie jedzą. Zostały mi 3 rybki i walczę o nie, ale nie znam przyczyny.
bojack Opublikowano 5 Października 2021 #7 Opublikowano 5 Października 2021 A co to za węgiel? Przygotowałeś go jakoś przed włożeniem do filtra? Ile go dałes?
Robson79 Opublikowano 5 Października 2021 #8 Opublikowano 5 Października 2021 Może ten węgiel coś oddał do wody co zaszkodziło rybom... 1
Andrzej Głuszyca Opublikowano 5 Października 2021 #9 Opublikowano 5 Października 2021 Godzinę temu, Melo2005 napisał: Wsadziłem węgiel aktywowany do filtra kubelkowego i nie świeciłem przez 3 dni, czy doprowadziłem do braku tlenu. Tym nie doprowadziłeś do braku tlenu. Węgiel owszem..może cos oddać do wody wtedy gdy go rzadko wymieniasz. Ale z tego co napisałeś to ryby zaczęły padać wtedy gdy go włożyłeś(?) . Myślę , że to zbieg okoliczności. Natomiast nic nie piszesz o natlenianiu wody od momentu startu . Owszem..napisałeś , że włączyłeś dodatkowe natlenianie ale już po fakcie padania ryb. O ile mnie wzrok nie myli to na zdjęciu w poście nr1 tafla wody nie jest przeźroczysta co by sugerowało , że jednak natlenianie szwankowało. Te widoczne bąbelki tylko w znikomym stopniu natleniają biorąc pod uwagę , że w zbiorniku jest deficyt roślin. Jeżeli jest tak jak napisałem to na plus w tym przypadku należy potraktować temperaturę w Twoim zbiorniku ( 25C). Przy niższej temperaturze następuje mniejsze zużycie tlenu. Stąd akwa mogło przetrwać bez dobrego natleniania cztery miesiące ( wszak coś tam jednak się natleniało). Piszesz , że teraz zrobiłeś dodatkowe napowietrzanie plus ruch wody i deszczownie. Dlatego zaobserwuj i napisz jak teraz pozostałe ryby się zachowują. Deszczownie odłącz a wylot wody wykorzystaj dodatkowo do łamania lustra wody. Będzie bardziej efektywne jak wylot wody z deszczowni. Skieruj wodę tak aby łamała lustro wody od dołu za pomocą "łopatki" lub niech leci całym przekrojem ale niech uderza od dołu. Ja sugeruję jak Robert @Robson79 , że to efekt przyduchy. Oczywiście głowy nie dam bo może się okazać , że przyczyna będzie jeszcze bardziej prozaiczna. Nie twierdzę , że jest tak jak napisałem ale warto wziąć to pod uwagę. 2
Melo2005 Opublikowano 5 Października 2021 Autor #10 Opublikowano 5 Października 2021 1 godzinę temu, bojack napisał: A co to za węgiel? Przygotowałeś go jakoś przed włożeniem do filtra? Ile go dałes? Zalałem go 2x krotnie gorąca woda i 2x zimna woda. Węgiel Aquael jedna pełna torebka na 200 l, węgiel wyklarował mi wodę pięknie.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się