Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witaj na forum. Bardzo fajny baniaczek👍 Napisz coś więcej na jego temat, jakie wymiary, filtracja, obsada, oświetlenie... Podoba mi się aranżacja, choć jest dość płasko to mimo to wygląda fajnie z tym tłem.

Opublikowano

Dzięki, 

Do wiadomości: forum śledzę od lat, jednak nigdy nie było okazji by załóżyc swoje akwarium, a jednak się udało✌️ 

Zestaw to Opti Set od Aquael i oświetlenie standardowe, dotychczas za dużo świeciłem i miałem zakwity wody, obecnie max 6 godzin i woda czysta. Mam kubełek sunsun 302 a w nim matrix od seachem, węgiel aktywny, sera creastl clear i wata, drugi to mały sunsun tylko wata filtracyjna. Wcześniej miałem połączone w jeden układ jako mechaniczna filtracja mniejszy filtr z przepływem przez biologiczny, ale rozwiązanie się nie sprawdziło i miałem problem z wodą, a przepyl był za słaby. Obecnie od kilku dni działają osobno i wydaje się że tak zostanie. Mam jeszcze falownik załączany 2x po 2 godz. 

Rybki: acei 4 sztuki, saulosi 7 sztuk, red red 5 sztuk, yellow'y 4sztuki i 4 afry - wiem że trochę dużo ryb, ale no nie mogłem się powstrzymać, może błąd początkującego. 

Chciałbym mieć jeszcze fire fish red - piękna rybka ale nie mogę znaleźć informacji, czy mogą zyc w tej obsadzie. 

Startując miałem problem z cyklem, chociaż wszystko robiłem jak książka pisze, przed wpuszczeniem amony miałem przez 5 tyg niepozwalajace na wpuszczanie ryb. Zwiększyłem dawkę bakterii jednorozwo i wszystko się zaczęło, na lepsze. 

Podłoże to drobny piasek do 0,5mm, kamienie z pobliskiego składu ogrodniczego. 

Macie piękne akwaria! 

Pozdrawiam 

  • Lubię to 4
Opublikowano

Witajcie, 

4 miesiące cieszyłem się pięknymi pyszczakami, w ciągu 2 dni zdechła mi cała obsada. 

Parametry wody wg testów kropelkowych:

Ph 7

Temp 25,2

NH3 zero

NO2 ZERO 

NO3 MIĘDZY 5 A 10

 

Co zrobiłem w ostatnim czasoe:

Wsadziłem węgiel aktywowany do filtra kubelkowego i nie świeciłem przez 3 dni, czy doprowadziłem do braku tlenu. W pierwszej kolejności padły wszystkie ryby o barwach filotowych, pływały przy powierzchni, reszta ciężko dycha przy dnie. Pełna moc natleniacz, ruch wody, deszczownica uruchomione. Gdzie popełniłem błąd? Pomocy

Opublikowano

Regularnie wykonywałem testy, raz w tygodniu, kropelkowe, i od dłuższego czasu wszystko w normie, dzisiaj też sprawdzałem i też wszystko w normie. 

Jedyna nowość to był węgiel w filtrze i brak światła, woda stała się krystalicznie czysta. Wszystko wydarzyło się w ciągu dwuch dni. Regularne karmienie 2x dziennie, ryby miały apetyt, dziś nic nie jedzą. Zostały mi 3 rybki i walczę o nie, ale nie znam przyczyny. 

 

IMG_20211005_183714.jpg

IMG_20211005_183706.jpg

Opublikowano
Godzinę temu, Melo2005 napisał:

Wsadziłem węgiel aktywowany do filtra kubelkowego i nie świeciłem przez 3 dni, czy doprowadziłem do braku tlenu.

Tym nie doprowadziłeś do braku tlenu. Węgiel owszem..może cos oddać do wody  wtedy gdy go rzadko wymieniasz. Ale z tego co napisałeś to ryby zaczęły padać  wtedy gdy go włożyłeś(?) . Myślę , że to zbieg okoliczności. Natomiast nic nie piszesz o natlenianiu wody  od momentu startu .  Owszem..napisałeś , że włączyłeś dodatkowe natlenianie ale już po fakcie padania ryb. O ile mnie wzrok nie myli to  na zdjęciu w poście nr1 tafla wody nie jest przeźroczysta co by sugerowało , że jednak natlenianie szwankowało. Te widoczne bąbelki tylko w znikomym stopniu natleniają biorąc pod uwagę , że w zbiorniku jest deficyt roślin. Jeżeli jest tak jak napisałem to na plus w tym przypadku należy potraktować temperaturę w Twoim zbiorniku ( 25C). Przy niższej temperaturze następuje mniejsze zużycie tlenu. Stąd akwa mogło przetrwać bez dobrego natleniania cztery miesiące ( wszak coś tam jednak się natleniało). Piszesz , że teraz zrobiłeś dodatkowe napowietrzanie  plus ruch wody i deszczownie. Dlatego zaobserwuj i napisz jak teraz pozostałe ryby się zachowują. Deszczownie odłącz a wylot wody wykorzystaj dodatkowo do łamania lustra wody. Będzie bardziej efektywne jak wylot wody z deszczowni. Skieruj wodę tak aby łamała lustro wody od dołu za pomocą "łopatki" lub niech leci całym przekrojem ale niech uderza od dołu. Ja sugeruję jak Robert @Robson79 , że to efekt przyduchy. Oczywiście głowy nie dam bo może się okazać , że przyczyna będzie jeszcze bardziej prozaiczna.  Nie twierdzę , że jest tak jak napisałem ale warto wziąć to pod uwagę.

  • Lubię to 2
Opublikowano
1 godzinę temu, bojack napisał:

A co to za węgiel? Przygotowałeś go jakoś przed włożeniem do filtra? Ile go dałes?

Zalałem go 2x krotnie gorąca woda i 2x zimna woda. Węgiel Aquael jedna pełna torebka na 200 l, węgiel wyklarował mi wodę pięknie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • To jest dokładnie ten sposób przez Ciebie opisany, tyle że dodałem celem wzmocnienia wielki płat gazy wykąpany w ,,zalewie z betonu,,  Odlewy są wielkie i będą miały po 2-3 wloty.  Będą pomalowane śnieżką i zabezpieczone żywicą epoksydową. Następne konstrukcje będą wykonane z siatki rabatowej - też opisany sposób na tym forum   Tyle że będą to już typowe głazy. No i ostatnie odlewy będą ze styropianu na tło, przyklejone do szkła za pomocą silikonu.
    • Elegancko, to bedą skorupy żeby ryby mogły wpływać do środka? Robiłem takie tylko prostszą metoda   
    • Produkcja modułów ceresit cr 65 plus duża gaza - to wszystko smarowane na folię zgodnie z techniką już podawaną na tym forum:
    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.