Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witaj na forum. Bardzo fajny baniaczek👍 Napisz coś więcej na jego temat, jakie wymiary, filtracja, obsada, oświetlenie... Podoba mi się aranżacja, choć jest dość płasko to mimo to wygląda fajnie z tym tłem.

Opublikowano

Dzięki, 

Do wiadomości: forum śledzę od lat, jednak nigdy nie było okazji by załóżyc swoje akwarium, a jednak się udało✌️ 

Zestaw to Opti Set od Aquael i oświetlenie standardowe, dotychczas za dużo świeciłem i miałem zakwity wody, obecnie max 6 godzin i woda czysta. Mam kubełek sunsun 302 a w nim matrix od seachem, węgiel aktywny, sera creastl clear i wata, drugi to mały sunsun tylko wata filtracyjna. Wcześniej miałem połączone w jeden układ jako mechaniczna filtracja mniejszy filtr z przepływem przez biologiczny, ale rozwiązanie się nie sprawdziło i miałem problem z wodą, a przepyl był za słaby. Obecnie od kilku dni działają osobno i wydaje się że tak zostanie. Mam jeszcze falownik załączany 2x po 2 godz. 

Rybki: acei 4 sztuki, saulosi 7 sztuk, red red 5 sztuk, yellow'y 4sztuki i 4 afry - wiem że trochę dużo ryb, ale no nie mogłem się powstrzymać, może błąd początkującego. 

Chciałbym mieć jeszcze fire fish red - piękna rybka ale nie mogę znaleźć informacji, czy mogą zyc w tej obsadzie. 

Startując miałem problem z cyklem, chociaż wszystko robiłem jak książka pisze, przed wpuszczeniem amony miałem przez 5 tyg niepozwalajace na wpuszczanie ryb. Zwiększyłem dawkę bakterii jednorozwo i wszystko się zaczęło, na lepsze. 

Podłoże to drobny piasek do 0,5mm, kamienie z pobliskiego składu ogrodniczego. 

Macie piękne akwaria! 

Pozdrawiam 

  • Lubię to 4
Opublikowano

Witajcie, 

4 miesiące cieszyłem się pięknymi pyszczakami, w ciągu 2 dni zdechła mi cała obsada. 

Parametry wody wg testów kropelkowych:

Ph 7

Temp 25,2

NH3 zero

NO2 ZERO 

NO3 MIĘDZY 5 A 10

 

Co zrobiłem w ostatnim czasoe:

Wsadziłem węgiel aktywowany do filtra kubelkowego i nie świeciłem przez 3 dni, czy doprowadziłem do braku tlenu. W pierwszej kolejności padły wszystkie ryby o barwach filotowych, pływały przy powierzchni, reszta ciężko dycha przy dnie. Pełna moc natleniacz, ruch wody, deszczownica uruchomione. Gdzie popełniłem błąd? Pomocy

Opublikowano

Regularnie wykonywałem testy, raz w tygodniu, kropelkowe, i od dłuższego czasu wszystko w normie, dzisiaj też sprawdzałem i też wszystko w normie. 

Jedyna nowość to był węgiel w filtrze i brak światła, woda stała się krystalicznie czysta. Wszystko wydarzyło się w ciągu dwuch dni. Regularne karmienie 2x dziennie, ryby miały apetyt, dziś nic nie jedzą. Zostały mi 3 rybki i walczę o nie, ale nie znam przyczyny. 

 

IMG_20211005_183714.jpg

IMG_20211005_183706.jpg

Opublikowano
Godzinę temu, Melo2005 napisał:

Wsadziłem węgiel aktywowany do filtra kubelkowego i nie świeciłem przez 3 dni, czy doprowadziłem do braku tlenu.

Tym nie doprowadziłeś do braku tlenu. Węgiel owszem..może cos oddać do wody  wtedy gdy go rzadko wymieniasz. Ale z tego co napisałeś to ryby zaczęły padać  wtedy gdy go włożyłeś(?) . Myślę , że to zbieg okoliczności. Natomiast nic nie piszesz o natlenianiu wody  od momentu startu .  Owszem..napisałeś , że włączyłeś dodatkowe natlenianie ale już po fakcie padania ryb. O ile mnie wzrok nie myli to  na zdjęciu w poście nr1 tafla wody nie jest przeźroczysta co by sugerowało , że jednak natlenianie szwankowało. Te widoczne bąbelki tylko w znikomym stopniu natleniają biorąc pod uwagę , że w zbiorniku jest deficyt roślin. Jeżeli jest tak jak napisałem to na plus w tym przypadku należy potraktować temperaturę w Twoim zbiorniku ( 25C). Przy niższej temperaturze następuje mniejsze zużycie tlenu. Stąd akwa mogło przetrwać bez dobrego natleniania cztery miesiące ( wszak coś tam jednak się natleniało). Piszesz , że teraz zrobiłeś dodatkowe napowietrzanie  plus ruch wody i deszczownie. Dlatego zaobserwuj i napisz jak teraz pozostałe ryby się zachowują. Deszczownie odłącz a wylot wody wykorzystaj dodatkowo do łamania lustra wody. Będzie bardziej efektywne jak wylot wody z deszczowni. Skieruj wodę tak aby łamała lustro wody od dołu za pomocą "łopatki" lub niech leci całym przekrojem ale niech uderza od dołu. Ja sugeruję jak Robert @Robson79 , że to efekt przyduchy. Oczywiście głowy nie dam bo może się okazać , że przyczyna będzie jeszcze bardziej prozaiczna.  Nie twierdzę , że jest tak jak napisałem ale warto wziąć to pod uwagę.

  • Lubię to 2
Opublikowano
1 godzinę temu, bojack napisał:

A co to za węgiel? Przygotowałeś go jakoś przed włożeniem do filtra? Ile go dałes?

Zalałem go 2x krotnie gorąca woda i 2x zimna woda. Węgiel Aquael jedna pełna torebka na 200 l, węgiel wyklarował mi wodę pięknie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.