Skocz do zawartości

Projekt akwarium 280x60x60; pokrywa, filtr, szafka.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cukier wydaje się problematyczny. Spadek klarowności wody świadczy o obecności bakterii i pierwotniaków, podobnie osad na szybach. To nie jest zdrowe dla ryb. Mimo stopniowego podnoszenia dawek, stosowaniu karmnika nie udało się tego uniknąć. Celem eksperymentu była rozbudowa populacji bakterii w filtrze i przy okazji, sprawdzenie czy arkusz dobrze liczy to zagadnienie. Glony mi nie rosły przy moich poziomach azotanów i fosforanów (do 10 ppm i 1 ppm). Przy stałej podmianie nie bardzo ma to sens. Jeśli chcesz eksperymentować, rób to bardzo ostrożnie i powoli, zaczynając od bardzo małych dawek.

Jeśli chodzi o sterowanie światłem, to mam to dosyć złożone. System wykrywa obecność domowników i wtedy jest jaśniej, niż jak nikogo nie ma. Jak jest jasno w pokoju, to światło świeci mocniej, niż gdy jest ciemno (dane z sensora światła). Jak włączony jest telewizor, ryby mają pochmurne niebo, bo nie oglądam wtedy akwarium. To tryb automatyczny ;) Po naciśnięciu przycisku na 10 minut się rozjaśnia a potem powraca do  stanu wyjściowego. Dzięki temu oszczędzam środowisko/energię. Nie mam też glonów (nie chcę). Oczywiście da się bez tego żyć. W automatykę bawię się hobbystycznie od kilku lat. Mam z tego sporo przyjemności i satysfakcji. Na standardowy sterowniku nie da się tego raczej zrobić ? Jak przymierzałem się do zbiornika, to konfiguracja była przez aplikację (V4) a nie mam windows. Moja finalna wersja jest bardzo tania. Oczywiście eksperymenty kosztują...

 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Z tym cukrem może coś być. Przez trzy dni dawałem małe dawki i u niektórych ryb zaobserwowałem białą kropkę jakby ospa (wystająca grudka poza ciało - jakby się coś przyczepiło). Jednego dnia była, drugiego dnia znikała.

Opublikowano

To pewnie epistylis. W ospie grudka nie wystaje ( https://aquariumscience.org/index.php/10-2-4-epistylis/ ).

Przyczyna wydaje się zgadzać. Bakterie w wodzie. Trzeba uważać. U mnie klarowność się poprawiła 24h po ostatniej dawce, choć nie było źle. Może wrócę do eksperymentu, jak przyjdzie głowica pompy dozującej. Przy dawkach co kilka minut do filtra, stężenie w zbiorniku nie powinno być duże. Można dozować węgiel ciągle - wkładając do filtra tapiokę (skrobia), kaprolakton, ryż. Jest problem dobrania dawki. Zależy od czasu rozkładu.

Opublikowano

Szyby przetarte szmatką (4 raz od początku).

8 dni od ostatniej dawki cukru. NO3=10ppm, PO4=1ppm, podmiana 4,2 l/h. Karmienie 2,65g Futury Ex.

Wymiennik ciepła dla jesiennych temperatur, przy przepływie 4,2 l/h ma sprawność 89% (przy akwarium). Podmiana wody chłodzi akwarium z mocą ok. 5W, czyli mniej niż pompa grzeje. Sprawność ogólna wymiennika to 40 - 70% (na poziomie wodociągu i kranu; ale to w pomieszczeniu technicznym).

Prowizorka chyba zostanie na zawsze...

IMG_20221106_100637.thumb.jpg.9d6fc5c94875fdeee05d41c98463cc63.jpg

Wyczyściłem tylko (kilka tygodni temu) filtr ceramiczny, bo przepływ spadł do ok. 7l/h.

Woda klarowna. Sterowanie oświetleniem działa bezbłędnie. Wschód i zachód słońca: 15 minut. Rozjaśnienie do karmienia: 5 min.

IMG_20221106_085025.thumb.jpg.3e4598878a28eadf0d558b0458f193af.jpgIMG_20221106_085115.thumb.jpg.ef59c476f4db8ef641b8e0d99990226b.jpg

Sterowanie w Home Assistant:

1057287524_Zrzutekranuz2022-11-0609-34-28.png.e1dc03ec7bf81f72e43db806806cbd42.png

Ryby zdrowe...

  • Lubię to 4
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Kronikarski wpis. Ryby pływają 15 miesięcy. Podrosły :)

Karmienie 3,5 g futura ex. Zwiększyłem dzisiaj do 4,3g. Podmiana 4,2l/h. NO3 15ppm, PO4 1 ppm. T 23st. Po 2 miesiącach od ostatniego przetarcia szyby widoczny subtelny nalot przy patrzeniu na szybę z boku. Ale nie na tyle, żeby to ruszać przez najbliższe kilka miesięcy. Woda ok. Filtracja nadal bezobsługowa. Akwarium żyje własnym życiem. Tylko uzupełniam karmę w karmniku.

4 miesiące temu wrzuciłem do filtra 50g PCL (polikaprolakton) jako źródło węgla organicznego. Granulki są czarne, ale nie widać jakoś dużego ubytku masy, czy zmiany rozmiaru... Wolno się rozkłada.

  • Lubię to 2
Opublikowano

50g PCL przez 4 miesiące - zużycie jakieś 10 %?. Daje to 0,04g/dzień.  Przy 2-4 g/dzień cukru azotany spadały do zera. To kwestia ilości. Jak chcesz poeksperymentować to może lepiej z tapioką ? https://allegro.pl/oferta/tapioka-kulki-granulki-perelki-skrobia-maniok-1kg-8382039221 ? Bakterie szybciej rozkładają skrobię niż PCL, no i to chyba jeden z najtańszych polimerów.

  • Lubię to 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

1. PCL po rozpuszczeniu biofilmu (domestos) i wysuszeniu, waży 33g (z biofilmem zaraz po wyjęciu 62g).

Wychodzi ubytek 1/3 masy w ciągu 4 miesięcy. Nadaje się na wolny polimer :) Ja już kończę zabawę.

2. Wyciąłem ostatnio też połowę gąbki i nasypałem więcej K1. Podmiana ustawiona na 8,4 l/h. Karmienie zmniejszone do 3.5g futury. Szyba przetarta po 2 mc. Grzebanie w filtrze jej nie służy...

IMG_20230120_142206.thumb.jpg.c29772b2d1c7b8f02cd59328644f974e.jpg

Usunąłem też pasek pcv z grzebienia. Powierzchnia wody czysta i filtr działa w pełnym zakresie wydajności pompy.  Poprzednio przy 100% mocy w panelu  spadał poziom wody i robił się częściowo wet/dry.

Przy karmieniu 2,6g - nie widziałem noszących samic  przez kilka - kilkanaście tygodni, ale ryby nie miały zapadniętych brzuchów, wyglądały normalnie. Po zwiększeniu dawki - zaczęły od razu;)  Można więc kontrolować populację karmieniem. Dwa maluchy, które przetrwały ostatnio, już nieźle podrosły.

wyb.thumb.jpg.3a80d91e8c4ba4550dfafe80adf8de9e.jpg

Edytowane przez triamond

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.