Skocz do zawartości

350L, start na WA oraz Prodibio - pomoc fachowca.


artjur

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Bakakaj napisał:

Spróbuj zrobić test samej wody amoniakalnej lub dla własnego bezpieczeństwa rozrzedzonej wody amoniakalnej np. 5 kropli na słoiczek do testu. Jak wynik będzie dalej 0,05 co jest oczywiście nie możliwe to test jest wadliwy.

A ile powinien pokazać? Pytam z ciekawości.

Edytowane przez Bartek_De
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,05 ppm - parts per milion - "części" na milion. W tym przypadku "częściami" są cząsteczki. Czyli na milion cząsteczek roztworu 0,05 cząsteczek jest cząsteczkami NH4. Czyli na 1 cząsteczkę NH4 przypada 20 milionów cząsteczek wody. Tu nawet nie ma co liczyć że po dodaniu 5 kropel NH4 o stężeniu 25% do 5ml wody ilość cząstek będzie większa.

ale policzmy

Przyjmuje się, że jedna kropla to średnio 0,15ml. razy 5 kropli daje nam 0,75ml. Stężenie 25% czyli dodaliśmy 0,75x0,25=0,18ml czystego NH4.

Razem mamy 5,75 ml roztworu, gdzie 0,18ml to czysty NH4. Masa molowa NH4 to 22,5g/mol a H2O to 18g/mol. gestośc H2O to 1g/ml (z tego wynika zależność między objętością a masą czyli 1l wody=1kg wody, tylko co było pierwsze kg czy l) gęstość NH4 0,6g/ml

W roztworze cząsteczek wody mamy  1g/ml x 5,6ml = 5,6g / 22,5g/mol = 0,249 mola. Mol to jest liczba materii. W jednym molu znajduje się w przybliżeniu 6,022x10^23 częsteczek. Czyli cząsteczek wody mamy 0,249mola x 6,022x10^23 = 1,499x10^23

W roztworze cząsteczek NH4 mamy  0,6g/ml x 0,18ml = 0,108g / 18g/mol = 0,006mola.  Czyli cząsteczek NH4 mamy 0,006mola x 6,022x10^23 = 0,036x10^23

Stosunek NH4 do wody wynosi 0,036x10^23 podzielon  1,499x10^23  =  0,024

Czyli na jedną czasteczkę wody przypada 0,024 cząsteczki amoniaku Czyli w przybliżeniu na milion cząsteczek wody przypada 24000 cząsteczek amoniaku 

ppm = 24000 lub inaczej na skali powinna byc liczba 24000

Edytowane przez Bakakaj
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bakakaj napisał:

0,05 ppm - parts per milion - "cząstek" na milion. W tym przypadku "cząstkami" są cząsteczki. Czyli na milion cząsteczek roztworu 0,05 cząsteczek jest cząsteczkami NH4. Czyli na 1 cząsteczkę NH4 przypada 20 milionów cząsteczek wody. Tu nawet nie ma co liczyć że po dodaniu 5 kropel NH4 o stężeniu 25% do 5ml wody ilość cząstek będzie większa.

ale policzmy

Przyjmuje się, że jedna kropla to średnio 0,15ml. razy 5 kropli daje nam 0,75ml. Stężenie 25% czyli dodaliśmy 0,75x0,25=0,18ml czystego NH4.

Razem mamy 5,75 ml roztworu, gdzie 0,18ml to czysty NH4. Masa molowa NH4 to 22,5g/mol a H2O to 18g/mol. gestośc H2O to 1g/ml (z tego wynika zależność między objętością a masą czyli 1l wody=1kg wody, tylko co było pierwsze kg czy l) gęstość NH4 0,6g/ml

W roztworze cząsteczek wody mamy  1g/ml x 5,6ml = 5,6g / 22,5g/mol = 0,249 mola. Mol to jest liczba materii. W jednym molu znajduje się w przybliżeniu 6,022x10^23 częsteczek. Czyli cząsteczek wody mamy 0,249mola x 6,022x10^23 = 1,499x10^23

W roztworze cząsteczek NH4 mamy  0,6g/ml x 0,18ml = 0,108g / 18g/mol = 0,006mola.  Czyli cząsteczek NH4 mamy 0,006mola x 6,022x10^23 = 0,036x10^23

Stosunek NH4 do wody wynosi 0,036x10^23 podzielon  1,499x10^23  =  0,02

Czyli na jedną czasteczkę wody przypada 0,02 cząsteczki amoniaku Czyli w przybliżeniu na milion cząsteczek wody przypada 20000 cząsteczek amoniaku 

ppm = 20000 lub inaczej na skali powinna byc liczba 20000

😵 Ja już w połowie się zawiązałem.

Ale na końcu rozumiem, że gdyby sam test był dobry próbka na skali tego testu powinna być jakieś metr dalej 😉

A tak na serio to czytając, stwierdzam że chyba ogarniasz te masy molowe, gęstości itp.
Może mógłbyś coś podpowiedzieć w tym temacie:

 

Edytowane przez artjur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bakakaj napisał:

0,05 ppm - parts per milion - "cząstek" na milion. W tym przypadku "cząstkami" są cząsteczki. Czyli na milion cząsteczek roztworu 0,05 cząsteczek jest cząsteczkami NH4. Czyli na 1 cząsteczkę NH4 przypada 20 milionów cząsteczek wody. Tu nawet nie ma co liczyć że po dodaniu 5 kropel NH4 o stężeniu 25% do 5ml wody ilość cząstek będzie większa.

ale policzmy

Przyjmuje się, że jedna kropla to średnio 0,15ml. razy 5 kropli daje nam 0,75ml. Stężenie 25% czyli dodaliśmy 0,75x0,25=0,18ml czystego NH4.

Razem mamy 5,75 ml roztworu, gdzie 0,18ml to czysty NH4. Masa molowa NH4 to 22,5g/mol a H2O to 18g/mol. gestośc H2O to 1g/ml (z tego wynika zależność między objętością a masą czyli 1l wody=1kg wody, tylko co było pierwsze kg czy l) gęstość NH4 0,6g/ml

W roztworze cząsteczek wody mamy  1g/ml x 5,6ml = 5,6g / 22,5g/mol = 0,249 mola. Mol to jest liczba materii. W jednym molu znajduje się w przybliżeniu 6,022x10^23 częsteczek. Czyli cząsteczek wody mamy 0,249mola x 6,022x10^23 = 1,499x10^23

W roztworze cząsteczek NH4 mamy  0,6g/ml x 0,18ml = 0,108g / 18g/mol = 0,006mola.  Czyli cząsteczek NH4 mamy 0,006mola x 6,022x10^23 = 0,036x10^23

Stosunek NH4 do wody wynosi 0,036x10^23 podzielon  1,499x10^23  =  0,024

Czyli na jedną czasteczkę wody przypada 0,024 cząsteczki amoniaku Czyli w przybliżeniu na milion cząsteczek wody przypada 24000 cząsteczek amoniaku 

ppm = 24000 lub inaczej na skali powinna byc liczba 24000

Ja dołączam do kolegi @artjuri w połowie drogi = czytaniu wiadomości pojąłem, że jestem głupszy niż myślałem :)... A tak serio można prosić o streszczenie takie dla laika, który z chemii miał co najwyżej 3 i połowę lekcji przespał... Heheheh...

Ok, po przeczytaniu 2 razy już wiem, że poziom w próbce (5kr na 5ml wody) znacząco przekracza stężenie pomiarowe testu JBL, a co za tym idzie skala powinna wyskoczyć po za kolorowankę :) a tutaj mamy zerowy wynik... Boże dziękować że są takie osoby jak @Bakakaj, które to rozumieją i tłumaczą nam na krówce na polu... Podziękował za wiedzę...

Teraz pytanie podstawowe kto dołączy do mojego stwierdzenia, że jednak testy JBL nie są takie super... Ja osobiście z testów JBL zrezygnowałem w 90%, na rzecz Salifert, który poprawnie ukazuje pomiary i nie trzeba znać 1000 kolorów i barw, bo daltonista to już w ogóle nie odgadnie pomiarów w JBL :)  ....

Jeśli chcesz szybko i bez dużej kasy $$$ sprawdzić stężenie faktyczne w akwarium kup test NH3/4 kropelkowy firmy SERA, prosty, tani, skuteczny...

 

Edytowane przez Morganelo
Byki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki z wczoraj

11.09
NO2 - 0,2
NO3 - 5

NH4 - nie mierzone ze względu na głupoty jakie pokazuje. Byłem w sklepie gdzie kupiłem zestaw. Wyjaśniłem co i jak i zaproponowano mi same odczynniki, a oni wysłali informacje do producenta, jak uznają to zwrócą mi kasę.

Jednak co gorsza, nowy zestaw odczynników zachowuje się podobnie - czy ja coś robię źle 🤔

Sprawdziłem go znów na WA, dodając tym razem 2 krople WA do 5ml czystej wody. Wyszło tak jak na poprzednim. Zauważyłem tylko jeszcze że próbka z upływem czasu jaśniała, po ok. 30-40min była prawie bezbarwna. Zostawiłem ja w garażu i po 6 godzinach zrobiła się błękitna - zbaraniałem.

Więc jest tak, NH4 nie znam. NO2 rośnie, NO3 stoi w miejscu - podpowie ktoś czy jest dobrze?

I druga sprawa, sypnąć troszkę pokarmu czy czekać nic już nie dodając?

Przypomnę, akwarium zalane 1 września. Bakterie 1 fiolka i 12-13 kropli WA dodane 2 września.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekać nic nie robić, na razie wszystko idzie zgodnie z planem.

Teraz NO2 na dniach pewnie wywali poza skale testów, a później zacznie spadać.

Ja zwrot kasy za wadliwy test dostałem. Zapewne jest to ta sama partia, nie wycofana bo po co jak szumu nie ma, a znajda się tacy co kupią nie ogarnią i nie zwrócą w ramach reklamacji co się przełoży na mniejsze straty dla producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bakakaj napisał:

Czekać nic nie robić, na razie wszystko idzie zgodnie z planem.

Teraz NO2 na dniach pewnie wywali poza skale testów, a później zacznie spadać.

Ja zwrot kasy za wadliwy test dostałem. Zapewne jest to ta sama partia, nie wycofana bo po co jak szumu nie ma, a znajda się tacy co kupią nie ogarnią i nie zwrócą w ramach reklamacji co się przełoży na mniejsze straty dla producenta.

OK, cierpliwie czekam.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne trzy dni minęło :)

14.09
NO2 - 0,3
NO3 - 10
pH - 8
KH - 9

Z racji nudów zrobiłem dodatkowo pomiar pH i KH. NH4 pomijam z wiadomego powodu - pytanie czy jest mocno istotny, czy szukać innych testów, tak jak proponował kolega @Morganelo i kupić testy SERA?

Druga sprawa czy faktycznie test NH4 JBL jest faktycznie taki felerny, nikt nie miał z nim problemów?
A może jak ktoś zmierzy i wyjdzie mu <0,05 jest szczęśliwy i nie wnika, a rzeczywistość jest inna 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, artjur napisał:

Kolejne trzy dni minęło :)

14.09
NO2 - 0,3
NO3 - 10
pH - 8
KH - 9

Z racji nudów zrobiłem dodatkowo pomiar pH i KH. NH4 pomijam z wiadomego powodu - pytanie czy jest mocno istotny, czy szukać innych testów, tak jak proponował kolega @Morganelo i kupić testy SERA?

Druga sprawa czy faktycznie test NH4 JBL jest faktycznie taki felerny, nikt nie miał z nim problemów?
A może jak ktoś zmierzy i wyjdzie mu <0,05 jest szczęśliwy i nie wnika, a rzeczywistość jest inna 🤔

Wyniki wskazują, że kierunek jest dobry i wszystko przebiega tak jak powinno :) tylko się cieszyć... Co do zakupu nowego testu na NH3/4 - to w obecnej chwili sobie daruj - szkoda kasy, bo i tak nie jest potrzebny... Jeżeli parametr NO2, zacznie spadać to znaczy, że cykl zaczyna się zamykać... Jak jego wartość będzie już nie wykrywalna a najlepiej na poziomie poniżej <0,025 to jesteś w domu i wpuszczasz obsadę... Oczywiście o ile parametr NO3 nie będzie poza skalą... Polecam wykonać standardową podmianę wody 15-20% przed wpuszczeniem obsady...

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie przejmowałbym się NH4, widać że NO2 przyrasta co oznacza, że NH4 masz na pewno powyżej 0,05. Według mnie idzie w dobrą stronę. Czekaj cierpliwie aż NO2 spadnie do wartości niewykrywalnych, lub minimalnych na skali testu co będzie sygnałem, że cykl się zamknął. Rób pomiary NO2, NO3 co 2/3 dni żeby mieć obraz jak przebiega cykl. Będzie dobrze

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.