Skocz do zawartości

350L, start na WA oraz Prodibio - pomoc fachowca.


artjur

Rekomendowane odpowiedzi

01.11
NO2 - <0,01
NO3 - 30
pH - 7,8

Wreszcie ruszyło, co prawda już z lokatorami od 3 tygodni, ale można powiedzieć że dopiero teraz biologia pracuje prawie, prawie na pełnych obrotach. Od tygodnia karmię ryby dwa razy dziennie, NO2 spada NO3 delikatnie rośnie - super 😁
Więc chyba wszystko ruszyło.

Właśnie leci podmiana 30% wody, tylko zastanawiam się czy pH nie jest troszkę za niskie 🤔
A jeszcze teraz po podmianie będzie niższe. Czy podnieść jakąś chemią? I od razu, jeśli tak, to czym bo nie mam pojęcia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, przemo-h napisał:

Nie ma potrzeby podnosić Ph. 

Dzięki @przemo-h już właśnie doczytałem, że 7,8 wręcz wskazane, nie wiem czemu ale jakoś utkwiło mi w głowie że powinno być coś koło 8-8,2 🤔

Czasem człowiek gdzieś coś przeczyta wyrwane z kontekstu a potem wyciąga złe wnioski 🤐

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, artjur napisał:

Wreszcie ruszyło, co prawda już z lokatorami od 3 tygodni, ale można powiedzieć że dopiero teraz biologia pracuje prawie, prawie na pełnych obrotach.

U mnie akwarium w pełni wystartowało też dopiero z lokatorami. Ale od początku karmiłem 2 x dziennie po prostu obserowalem bardzo dokładnie parametry codzinne testy. Mimo że akwarium zostało zalane 2 miesiące temu dopiero teraz NO2 jest w okolicach 0, a NO3 powiedzmy 15 (naciągane bo kolor na skali jest między 10 a 15)

Co do Ph 7,8 jest jak najbardziej ok, ale jęk piszesz że po podmianie spadnie..., a jakie masz Ph w kranie? Jak bardzo niskie to 30% podmianka może Ci w akwarium rzeczywiście obniżyć odczyn. Osobiście uważam że lepiej częściej a po mniej jeśli chodzi o podmianki 20% raz w tygodniu jest ok no chyba, że obsada jest za duża i NO3 rośnie bardzo wysoko, ale twoje NO3 = 30 to nie tragedia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się spóźniam z wpisami, natłok spraw codziennych czasem przygniata 🥵

Dzięki @aro600za odpowiedź.
Woda w kranie ma pH 7,4, więc nie jest tragicznie i podmianka nie wiele obniża. Jednak fakt że chciałbym ograniczyć ilość jak i wielkość podmian.
Spróbuję poczekać z następną jak poziom NO3 przekroczy 30. No chyba że inne parametry będą wskazywały na wykonanie podmiany.

Wczorajszy pomiar:

03.11
NO2 - 0,025
NO3 - 20
NH4 - 0
KH - 9
pH - 7,7

Troszkę skacze mi jeszcze to NO2, ale wydaje mi się że raczej było bliżej 0,01 niż tych 0,025. Cały czas się zastanawiam czy ja czasem źle nie odczytuję tych pomiarów, bo w sumie próbka nie była tak intensywna kolorystycznie jak na wzorniku, ledwo zabarwiona na żółto, ale też nie taki czysty żółty jak pokazuje wzornik przy <0,01.
Chyba następnym razem zrobię zdjęcie i może ktoś oceni czy czasem nie jest tak że to NO2 to już jest na poziomie niewykrywalnym.

Jednak też te moje pysiaki potrafią się czasem ocierać o kamienie lub żwir. Jest to takie dziwaczne, bo czasem jest spokój przez ładne kilka godzin a potem przychodzi taka fala że jeden, potem drugi i kolejny zaczynają się ocierać.
Dziś udało mi się jednego przyłapać, widać na tym filmie tak od 20 sekundy. Tutaj został pogoniony przez innego Elongatusa, wcześniej pływał sobie spokojnie. Jednak widziałem też wcześniej kilka razy jak pływając sobie spokojnie, zaczął się ocierać o żwir płynąc przez połowę akwarium.
Zastanawia mnie to że są to takie fale, jak pisałem wyżej, czasem przez dłuższy czas nic się nie dzieje a potem przez 10-15min kilka ryb się ociera a potem znów spokój przez godzinę, dwie czy nawet trzy.

 

No i chyba czas już zakończyć takie opisy w tym wątku, bo wychodzi z niego już taki opis życia w akwarium a nie start 😁 Jak  znajdę troszkę więcej wolnego czasu postaram się to naprawić w najbliższych dniach.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.