Skocz do zawartości

350L, start na WA oraz Prodibio - pomoc fachowca.


artjur

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie chyba nie wypławki, bo to jest takie brązowe, brunatne, zbudowane jakby z takich pierścieni i jak się nie mylę to ma odnóża i to taką spora ilość po obu stronach. Widać tak w pierwszych 2-5 sekundach filmu.
Spacerowało to w samym narożniku, pomiędzy szybą boczną a wklejonym PCV na tylnej szybie.

Dziś rano tego nie widziałem, a wczoraj wieczorem znalazłem 3-4szt. chowające się w narożnikach.
Poszukam dziś i postaram się zrobić zdjęcie jakimś lepszym sprzętem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele nie udało się sfotografować, ale tak jak pisalem jest taki brunatny, ma ok. 1cm długości, boi się światła i siedzi w ukryciu jak świecę latarką.

Na poniższych zdjęciach siedzi na rancie 3mm PCV

IMG_7371_1.thumb.jpg.58bfc740fef1a431dab22592390de323.jpgIMG_7376_1.thumb.jpg.5003d1a90868c9dd23a366641c18ef7f.jpg
 

Zauważyłem też że na modułach pojawiły się takie białe plamki wielkości 3-5mm. Przypominają jakby takie wykwity pleśni 🤔 
W sobotę będę chciał poskręcać dopływy i odpływy do korytka hydroponiki, oczywiście roślinek nie będę jeszcze umieszczał w nim, ale chcę ustalić już przepływy - wysokość, ilość wody w nim. Wtedy postaram się odłowić tego robaczka i dokładnie sfotografować te plamki na modułach.

I najważniejsze, bo dziś dzień pomiarów

17.09

NO2 - 0,6
NO3 - 15 (a nawet lekko wyżej)

Biologia rusza ładnie.

Edytowane przez artjur
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początek spróbujmy ustalić co to za stworzenie żyje w moim akwarium 😉

Tutaj widać prawie całego osobnika
119945306_1082928795443737_2579129044088741662_n.thumb.jpg.68638aa16609541ae99f43f04bffebca.jpg

Tu jest widoczny tył robaczka, i na samym brzegu jego głowa, tak mi się przynajmniej wydaje
119989065_339056130869369_2606984436069193487_n.thumb.jpg.4d2b3cb818d9cee5f4b7e84ba48a87af.jpg

Ale chyba najwięcej powie film

Ja nie mam pojęcia co to jest.
I podstawowe pytanie, tak jak w filmie - pożyteczne czy nie pożyteczne 😁

 

I na koniec wyniki z dzisiejszych pomiarów, gdzie również potrzebuję Waszej pomocy.

20.09
NO2 - 0,6-0,8 (jednak ja nie jestem pewien czy nie więcej)
NO3 - 20 (moim zdaniem jest pomiędzy 15 a 30)

Jeśli chodzi o NO2 to zbaraniałem, jak poprzednio bez problemu dało się dopasować odcień, tak dziś wyszło coś takiego

IMG_20200920_123558.thumb.jpg.9b3e0aae7974115432ad0cebc1213692.jpgIMG_20200920_123541.thumb.jpg.57635e09c81e8f781e82ad970764ee8d.jpgIMG_20200920_123530.thumb.jpg.688ef701a3d99b6822a443f5cab80aa0.jpgIMG_20200920_123521.thumb.jpg.12f470d7d292afcfe50b8ac6cc63bba0.jpg

Według mnie jest pomiędzy 0,6 a 0,8. Bo jak rozumiem chodzi o dopasowanie odcienia koloru a nie jego intensywność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No biologa na forum chyba nie ma żadnego, a przynajmniej znawcy siedlisk wodnych 😉
Trudno jeden już pływa w toni odpadów komunalnych a pozostałych dwóch nie mogę namierzyć 😁

A w sprawie NO2 - chyba nie istotne, widać że jest daleko od doskonałości i dużo powyżej 0,025. Trzeba czekać aż zacznie wracać do koloru żółtego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem robić pomiary co dwa dni, więc dziś kolejne.

20.09
NO2 - 0,8 (tak mi się wydaje, na pewno jest jaśniejsze niż pomiar z soboty)
NO3 - 20

Może ten pomiar z soboty jakoś spartoliłem, bo dziś na bank nie jest takie czerwone jak przy ostatnim pomiarze.

Posprzątałem i przeniosłem w odpowiednie miejsce:

 

 

 

Edytowane przez artjur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wystrój i wielkość raczej wskazują na mbune. Chociaż kamienie zawsze można wyjść to akwarium nie rozciągniesz🙂 Jeżeli jest to Twoje pierwsze Malawi to wg. mnie aż się prosi aby kupić młode ryby i cieszyć się ich wzrostem, wybarwianiem, tworzeniem haremów, itd... później nadejście czas redukcji lub natura sama zrobi swoje...
    • Cześć. Na non mbunę mam moim zdaniem za mało miejsca. (Proszę o potwierdzenie czy dobrze myślę), poza tym starałem się zrobić sporo kryjówek i grot... Myślę o trzech gatunkach. na początku miałem koncepcję na: 1. Chindongo demasoni. 2. Pseudotropheus interruptus i tu nie mam koncepcji... Lub 1. labidochromis caeruleus i tu mam pytanie czym różni się Kakusa od Lion’s Cove? 2. Pseudotropheus cyaneorhabdos Maingano. i 3. Metriaclima estherae - podobają mi się OB - I stare pytanie jak zawsze kupić od razu samca i parę (kilka nie dwie samic), czy po 10 szt z każdego gatunku i obserwować i być światkiem wzrostu, wybarwiania itp...
    • Hej. Gratuluję, ładny,estetyczny zbiornik👍Tło z TerrArt, czy może AquaDan? Ładne gruzowisko pod mbune💪
    • A i termometr Poproszę o uwagi. Bardzo cenię sobie waszą wiedzę.
    • Filmik i inne fotki: https://youtu.be/eSZFGCntqOY Lampa Skylight ENTRIQ, akwarium 140x50x63. Skimer schowany w tle i apka... Całość na dwóch filtrach Oase BioMaster Thermo 850 plus pianka dźwiękoszczelna - są naprawdę cichutkie
    • Cześć. Zatem nastał ten dzień Ogłaszam stan zalania... i nie siebie tylko akwarium Dłubałem, marudziłem, przekładałem (pewnie to nie koniec pieśni... ), i jest: 🎺 (fanfary).
    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.