Skocz do zawartości

Nowy projekt 250x80x70


edzzio

Rekomendowane odpowiedzi

@Waclawtak, zgadza się. Też tak myślałem na początku, ale akurat w ten przelot wkladasz rurę w całości i można ją sobie regulować góra/dół. No chyba, że kolega wkleił dolny odcinek, a górny wsunął luźno, bo też jest taka możliwość, wtedy może przeciekać tak jak mówisz.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Bartek_De
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo łapię, jak  zrobiłeś przelew. Bez przejścia przez szkło ? Z tego co mówisz to sporo ubywa. Wiec niemożliwe żeby nie do kanalizy- jak  słusznie zauważa  Bartek_De , już byś pływał. 

Co do stałej podmiany- ciekawy jestem jak to zrealizowałeś  / tez z tym walczę / . Ale ilość 2 l  na godz, wydaje mi się sporo.  Ja przy zbiorniku  ok 700 l,  ustawienia mam na poziomie  0,035 l/h

 

 

Sorry. Mała korekta 😀. Stała podmiana u mnie to owszem. 0,035 l,  ale na minutę. 😀 . Faktycznie jak ppliczylem przy Twoim litrażu- to 2 l/h jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wykonane 3 przeloty w dnie kilka stron wcześniej jest zdjęcie. W jeden wstawiłem rurę ponad wzmocnienia a pod szkłem zaślepiłem, drugi zrobiłem sitko przy dnie jako zasys a pod szkłem dałem zawór plus zaślepiłem, kolejny to jest rura ucięta pod wysokością wzmocnień tak aby dobrze woda spływała pod szkłem rura pvc przechodzi w rurę kanalizacyjną poziom się reguluje za pomocą właśnie tej rury z przeciwnej strony zbiornika jest wężyk od średnicy węży do RO z zaworkiem i metodą prób wycyrklowałem 2L/h co daje w tygodniu  ok 336L więc odpowiednio. Temp w zbiorniku nie wacha się stała 24-25 stopni.

Będę w domu wyślę zdjęcia po kolei co i jak

Edytowane przez edzzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stała podmiana - nic prostszego...

Potrzebne elementy do wykonania we własnym zakresie podmiany wody w trybie automatycznym lub półautomatycznym

Pierwszy etap:

  • wykonanie otworu w szkle / akwarium pod wybrany przelot - zależnie od pojemności i wydajności podmiany
  • zamocowanie przelotu w szkle
  • ustalenie wysokości rurki przechodzącej przez przelot / ustalamy oczekiwany poziom wody w akwarium

No i to tyle w kwestii zbiornika, teraz pora na hydraulikę

Drugi etap:

  • 1 sztuka - Elektrozawór 2N15 1/2 lub 3/4 cala- zasilanie do wyboru to 230V lub 12V lub 24V (dla łatwości montażu polecam wersję pod 230V)
  • 1 sztuka - Programator czasowy cyfrowy wyłącznik (najlepiej wersja z wbudowaną baterią - unikniemy straty ustawień)
  • przewód elektryczny (do podłączenia elektrozaworu z programatorem) + wtyczka
  • rurki / wąż / wężyk do RO 6mm (polecam ze względu na wymuszony mniejszy przepływ wody) - długość zależna od odległości do zbiornika

To plus kilka złączy i mamy początek automatycznego uzupełniania/podmieniania wody w akwarium.


Programator steruje włączeniem / wyłączeniem elektrozaworu, który w podanej wersji posiada cewkę w standardzie zamkniętą, czyli przy zaniku zasilania w sieci elektrycznej będzie zamknięty i nie zalejemy sobie domu. To bardzo ważne aby taki elektrozawór miał tą cechę. Za elektrozaworem budujemy i montujemy już faktyczny układ filtrów do filtracji wody wodociągowej. Do wyboru do koloru, korpus 10/20 cali, filtry liniowe lub jeszcze inne możliwe rozwiązania. Wliczając w to nawet zabudowę do grzałki łazienkowej, która będzie grzała wodę, o ile będzie potrzeba (ciepła woda). Ja od siebie mogę polecić filtr do wody AK-AIPRO/AICRO-AQF : filtr usuwający chlor, piasek, muł itp bo sam używam. 

Edytowane przez Morganelo
Stylistyka
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie- jak piszecie, stosunkowo prosto to zrealizowaliscie. U siebie chyba trochę przekombinowalem 😀. Zobaczcie w moim temacie „ projekt 700 l- stała podmiana ... itd”. Co prawda obawiam się wszystkich rurek poza zbiornikiem typu np do RO, poza systemami typowo hydraulicznymi / PEX, zgrzewane, PVCU / , dlatego tez bardziej rozbudowane.  Jedno tylko pytanie- przepływ wody „przytlumiony” zaworem, czy pełny ? Regulacja ilości dozowanej wody- czasem otwarcia elektrozaworu.? Ja poszedłem w kierunku pomiaru objętości. A to mocno skomplikowało całość. Ale nie zaśmiecajmy już koledze tematu.  Dzięki za wyjaśnienia. 

Edytowane przez Waclaw
Korekta pisowni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Waclaw napisał:

Faktycznie- jak piszecie, stosunkowo prosto to zrealizowaliscie. U siebie chyba trochę przekombinowalem 😀. Zobaczcie w moim temacie „ projekt 700 l- stała podmiana ... itd”. Co prawda obawiam się wszystkich rurek poza zbiornikiem typu np do RO, poza systemami typowo hydraulicznymi / PEX, zgrzewane, PVCU / , dlatego tez bardziej rozbudowane.  Jedno tylko pytanie- przepływ wody „przytlumiony” zaworem, czy pełny ? Regulacja ilości dozowanej wody- czasem otwarcia elektrozaworu.? Ja poszedłem w kierunku pomiaru objętości. A to mocno skomplikowało całość. Ale nie zaśmiecajmy już koledze tematu.  Dzięki za wyjaśnienia. 

Jako uzupełnienie wcześniejszego wpisu i jednocześnie odpowiedź na dobre pytania jakie zadałeś będzie szybkie info...

  • Takie systemy podmiany wody są z natury proste i łatwe do realizacji, ale to my użytkownicy w 95% utrudniamy sobie sami = próbujemy odkryć koło na nowo :)...
  • Czy przekombinowałeś, tego nie sprawdzałem, bo tematu nie czytałem, ale uzupełnię wiedzę i rozwiązania :) - najważniejsze że Tobie to odpowiada i masz pewność że działa jak należy...
  • Co do wykorzystanych rurek to każdy wykonać może je z każdego materiały nawet z nierdzewki :) a co do wężyka RO 6mm, to powiem tak u mnie ma długość 8 metrów i większość z niego jest pod sufitem w nieogrzewanej piwnicy, a uszkodzeń / pęknięć brak... A do tego obsługuje cały czas ciśnienie prosto z sieci wodociągowej, bez reduktora ciśnienia...
  • Tłumienie przepływu u mnie przy wężyku RO 6mm - powstało naturalnie :) bo z rurek 1/2cala leci przez elektrozawór prosto w zaworek do RO a dalej na filtr przeciw mułowy + węglowy a potem już  ro 6mm prosto do akwarium = ciśnienie jest na poziomie ciurkania wody z kranu, czas podmiany może być stały albo jak u mnie regulowany za pomocą sterownika elektronicznego, który uruchamia na odpowiedni czas elektrozawór, co daje nam +/- jakiś zmierzony wcześniej wypływ wody w L...
  • WYDAJNOŚĆ - WODA PO FILTRZE - 1 minuta - 1,5L / 2 minuty - 3,1L / 3 minuty - 4,8L / 4 minuty - 6,4L / 5 minut  - 8,0L

No i ode mnie koniec OT, bo temat jest o czym innym i nadal kibicuje w jego realizacji... Czekam na dalsze relacje...

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Morganelo napisał:

Takie systemy podmiany wody są z natury proste i łatwe do realizacji, ale to my użytkownicy w 95% utrudniamy sobie sami = próbujemy odkryć koło na nowo :)...

👍😀

@Morganelo- raz jeszcze dzięki za  rozwinięcie i dokładniejsze wyjaśnienia- dało mi to możliwość spojrzenia na temat z innej perspektywy. Czasami człowiek to jak koń z „klapkami” na oczach 😀

I ostatnie , krótkie pytanie:

9 godzin temu, Morganelo napisał:

WYDAJNOŚĆ - WODA PO FILTRZE - 1 minuta - 1,5L / 2 minuty - 3,1L / 3 minuty - 4,8L / 4 minuty - 6,4L / 5 minut  - 8,0L

Na ile udaje Ci się zachować stabilność parametrów  /wachania bardziej lub mniej gwałtowne/,  mając na uwadze  ilość dolewanej /podmienianej/  wody w jednostce czasu?     1,5 l /min to ponad 40 razy szybciej niż u mnie / 0,035 l/min/. Jak to się sprawdza przy warszawskiej, uzdatnionej  naszymi filtrami  kranówie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.