Skocz do zawartości

Nowy projekt 250x80x70


edzzio

Rekomendowane odpowiedzi

Problem z przepływem miałem od początku z powodu zbyt małych otworów w kratkach które zasysają wodę do modułu. Kratki ponacinałem i porobiłem większe otwory jakiś czas było ok a teraz jest po prostu poziom wody w module ok 40-50% i pompa zasysa powietrze momentami. Sprawdzę dziś wyjmę wszystkie gąbki i zobaczę jak wygląda sytuacja, jeśli będzie ok bez gąbek to znaczy że mam je za ciasno powciskane i się dławi- tak myślę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może (stopniowo!) wymieniać gąbki na jakieś kształtki plastikowe ("K1" - 'kaldnes", PE03, Hel-X, K5), aż uzyskasz odpowiedni poziom wody w module? Powierzchnia dla bakterii podobna jak w gąbce 20 ppi. Dużo mniejsze opory przepływu. Zapycha się dużo trudniej bo  otwory kilka razy większe ? W siatkach... albo luzem. U mnie w filtrze różnica poziomów minimalna nawet na maxa...

IMG_20220820_103825__01.thumb.jpg.a7f2bb9ee1b05e1b1853c42761943107.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, no cóż okazuje się że prawdopodobnie otwory zasysające są za małe plus gąbki był zbyt mocno wciśnięte. Część gąbek została wyciągnięta i przepływ się poprawił choć myślę że jeśli otwory były by większe było by lepiej.

 

Po dwóch latach użytkowania stwierdzam że moduł filtracyjny może wielkościowo jest odpowiedni ale wylot wody został źle zrobiony a sam moduł lepiej spełniał by swoją funkcję jeśli by był usadowiony na bocznej ścianie. 

 

W obecnej chwili zastanawiam się nad zamówieniem kompletnego tła w TerrArt bo robią robotę ale myślę nad tym czy soudal fix all na który są przymocowane moduły łatwo będzie je usunąć. Moduły są przyklejone do białej plexi i dopiero na szybę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć! 

Po jakimś czasie zdecydowałem się na zamówienie tła w TerrArt, chciałbym aby tam było miejsce na dwa "moduły" filtracyjne oraz zrobiony komin.

Biorę także pod uwagę wykonanie sumpa poniżej zdj. zapożyczone z innego forum na którym chciałbym się wzorować.

Kolejne pytanie jeśli "komin" będzie z lewej strony zbiornika czy powrót do zbiornika powinien być na przeciwległej stronie?

Pytanie jakie też mi się nasuwa to takie iż tło prawdopodobnie będzie w kwietniu i będę musiał spuścić całą wodę, czy jeśli obsadę oraz moduł filtracyjny przełożę do beczki 200L na 48h będzie to problem?

Pozostałą wodę będę musiał uzupełnić kranówką ew+ dokupię jeszcze jedną beczkę czyli baza była by 200L (+200L) oraz filtr + bakterie 

sump zbiornik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, edzzio napisał(a):

Pytanie jakie też mi się nasuwa to takie iż tło prawdopodobnie będzie w kwietniu i będę musiał spuścić całą wodę, czy jeśli obsadę oraz moduł filtracyjny przełożę do beczki 200L na 48h będzie to problem?

Żaden. Ale zapewnij jakąś filtracje w tej beczce a przede wszystkim napowietrzanie.  Karm tylko śladowo ryby w tym czasie.

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witka, mam pytanko cały czas chodzi mi po głowie filtracja po małych modernizacjach i tak myślę czy warto mi inwestować tyle kasy w tego sumpa bo wyjdzie z 1600zł  skoro w tle mogę zrobić moduł/dwa i powinno być też ok.

Jak wielkie powinny być te moduły filtracyjne?

Czy używaliście kiedyś w modułach prócz samych gąbek np. od zasysu gąbki a dalej grys lub inne media filtracyjne? 

Jak powinny być wielkie otwory zasysające wodę w module biorąc pod uwagę pompę dcp10000 w drugim module myślę coś mniejszego.

W obecnym module który jest no powiem duży zrobiłem stanowczo za małe otwory i wypełniony moduł gąbkami w 100% przy ustawieniu pompy na 40% zasysał powietrze bo w module wypompowywało za dużo wody i powiedzmy stan wody w nim był 1/2 max 3/4 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Złoże zraszane jest bez sensu...1/3 - 1/2 wydajności takiego samego zalanego + hałas + czyszczenie kratki. Korzyść to natlenianie wody... ale można to zrobić skutecznie falowaniem powierzchni.

2. Potrzebujesz 10l K1 na 1 g karmy dziennie, żeby nie czyścić nigdy filtracji lub 2 l K1 na 1 g karmy dla czystej wody.

3. Dla pociętej gąbki, objętość musi być większa... bo są puste przestrzenie między gąbką. Woda płynie po linii najmniejszego oporu - więc najbliżej miejsc "łączeń" będzie większy przepływ, mały przez środek. Jak się będzie budował biofilm, to się uśredni. Lita gąbka 20 ppi wypełniająca całą przestrzeń, będzie porównywalna z K1.

4. Jeśli zapewnisz wystarczającą powierzchnię dla bakterii w module, to sump bez sensu.

5. Media filtracyjne mają być powierzchnią dla bakterii. Nie ma sensu mieszać media. Trzeba wybrać najlepsze ;)

6. Złoże fluidyzacyjne super... ale daje hałas i trzeba nim poruszać (dodatkowa energia).

7. Powrót i zasys mogą być po tej samej stronie. Woda się wymiesza :) Może to nawet lepiej...

8. Wg rysunku spływ do kanalizacji jest w komorze pompy. Przy wyłączeniu pompy woda leci z komina, rur i powyżej poziomu grzebienia do kanalizacji. Jak startuje, to może jej być za mało i będzie problem.  Musi być zawór przeciwzwrotny za pompą! (opory, czyszczenie, szczelność, kłopoty?). Spływ do kanalizacji po drugiej stronie powinien być lepszy, ale nie przy takich przegrodach....

9. Sump był przebudowany w styczniu 2021 - sprawdź ProjektTanganika na FB (3.1.2021).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, wg mnie rozmiar modułu definiuje pompa jakiej chcesz użyć. Dodatkowo moduł musi mieć odpowiednią grubość ścianek żeby było do czego przykleić. Chyba że jest samo zatapialny, wtedy może być cienki. 

Ja przy pompie dcp 5000 mam zasys 10x10cm i spadek poziomu wody w module jest minimalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkt 8. Przypadek zaniku napięcia odpada, mam ups+ akumulator - przetestowane i bez zasilenia pociągnie sama pompa ok 3 doby.

  Nie rozumiem pkt 3   Mianowicie tzn rozumiem przepływ wody bo to logiczne że popłynie po najniższej linii oporu 

9. Tak widziałem że przebudował go 😜 

 

Reasumując moduł/y mogą być tylko należy je odpowiednio zrobić hm co prawda obecnie 2.5 roku zbiornik działa na 1 dużym module ale z powodu małych zasysów myślę że nie pracuje tak jak powinien.

 

- Pompa dcp10000 nowe moduły będą wykonane w tle litym jak poniżej. 

 

Myślałem zastosować dwa moduły zdj. podglądowe poniżej tylko jakie wielkości będą odpowiednie oraz jakiej wielkości otwory zasysowe aby nie było problemu z zmniejszeniem poziomu wody w module?

obieg wod1.jpg

Edytowane przez edzzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.