Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

jak w temacie poszukuję obsady do akwa 300x80x70,na razie czekam na opinię architekta czy mogę taki zbiornik zmieścić w mieszkaniu,ale już zaczynam myślec o obsadzie do niego.Co możecie polecić?Moze byc obsada mieszana,docelowo aranż myślę zrobić około 2/3 gruzowisko i reszta piach.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Wstępnie do takiego akwarium można zrobić tytuł : "Zatoka Zabójców"

Występują :

 - Nimbochromis fuscotaeniatus

- Copadichromis borleyi 'Kadango'

- Metriaclima fainzilberi 'Maison Reef'

- Metriaclima lombardoi 'Mbenji Island'

- Pseudotropheus crabro

- Melanochromis chipokae

Wszystkie powyższe gatunki widziałbym wielosamcowo.

  • Haha 1
Opublikowano
5 minut temu, Lamonia napisał:

To trup chyba ścieliłby się gęsto,ale ciekawie wyglada taka obsada,ciekawe jak w praktyce by wyszła.

W takim akwarium nie musisz się tym przejmować. Miejsca jest dla wszystkich wystarczająco.

Ogólnie ograniczeń nie masz. Możesz iść w drapieżniki, mix, lub mbunarium. Trzeba tylko zwracać uwagę na preferencje żywieniowe. 

Nie masz w ogóle faworytów? Choć jeden gatunek? Obejrzyj fotki w galerii, poczytaj artykuły, czy opisy. Jakiegoś bakcyla trzeba załapać, bo tak sobie postawić zaje.... e akwarium i wpuścić coś, żeby sobie pływało? Chyba, że źle odbieram Twoje zamiary? Nie mam złych intencji oczywiście. 

Opublikowano

Mam swoje preferencia,ale najpierw chcialem popytać i wysłuchać opinii innych i ich przykładowych obsad i następnie wybrać docelową obsadę.Na razie nie chcę sugerować innym moich preferencji żeby nie zawęzić pomysłow(np. w wyżej wymienionej obsadzie są dwa gatunki które na bank by tam pływały).Ale generalnie obsada bardzo interesująca.Czekam na więcej propozycji.

Opublikowano

Kolejny mix pod bardziej roślinną dietę

- Metriaclima lombardoi 'Mbenji Island'

- Metriaclima pyrsonotos 'Nakantenga Island'

- Melanochromis auratus

- Labeotropheus trewavasae 'Thumbi West Island' MC/OB

- Chindongo socolofi

- Pseudotropheus johannii

- Protomelas taeniolatus 'Namalenje Island'

- Protomelas sp. 'steveni taiwan' 

Opublikowano
10 minut temu, Lamonia napisał:

Pierwsza obsada bardziej mi się podoba chyba ze względu na Crabro i Nimbochromisa :)

Mnie też. Czyli mamy już w obsadzie crabro i fusco, to jak idziemy w dużą mbunę i drapieżniki? Nie chcesz dużych zebr ani melanochromisów?

Opublikowano

-Metriaclima estherae Minos Reef- stado wielosamcowe z morfem BB, O, OB 

http://www.onzemalawicichliden.eu/Bestanden vissendatabase eng/Metriaclima estherae Minos Reef OB eng.html

http://www.onzemalawicichliden.eu/Bestanden vissendatabase eng/Metriaclima estherae Minos Reef eng.html

- Chindongo demasoni-stado wielosamcowe

- Pseudotropheus elegans Ngara- stado wielosamcowe 

Do Metriaclimy estherae wkleiłem linki celowo, ponieważ w sprzedaży są często dostępne odmiany OB z dużymi plamami, a to już sztuczna ryba i lepiej ich nie łączyć z rasowymi estherae. Trochę zachodu z nimi jest, ale jeśli masz szansę postawić taki baniak, to dla czego by nie sprawić sobie trochę więcej zachodu i zakupić porządne, rasowe ryby😉

Masz w planie zostawić trochę plaży, więc dla Pseudotropheus elongatus będzie to zaciszne miejsce. Nad plażą sugeruję zawiesić kawałek gałęzi, który odzwierciedli ich naturalne środowisko. 

Wszystkiego po 20 sztuk i mogło by się docierać, a jeśli wydaje się mało, to można by dorzucić harem dużej mbuny dla urozmaicenia. To taka minimalistyczna opcja na mbunarium ode mnie dla tych, którzy nie lubią zbyt pstrokato. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.