Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nigdy, przenigdy nie kupuj testów paskowych. Kłamią, kłamią i nic pozatym. Wyniki testów są wyssane z palca i nigdy nie zgadzają się z kropelkowymi.

Lepiej wydać wiecej na kropelkowe i mieć spokój.

Opublikowano

Czester aż tak tragiczne to nie są, mam testy paskowe również i nie przekłamuja,natomiast wadą jest nie nieprawdziwy wynik tylko jego skala bo rozstrzał jest jak z karabinu maszynowego, ale do szybkiej oceny czy wszystko ok, może być, ale zawsze trzeba mieć pod ręką dokładniejsze testy kropelkowe.

Więc testy paskowe mogą być ale tylko jako pomocnicze, bez kropelkowych nie powinniśmy się obyć.


Yaro wg ciebie więc jeśli na kropelkowym przykładowo wychodzi nam NO3-50 a jak juz sie zdarzało na paskowych tetry NO3 w tej samej wodzie poniżej 20 to to jest mały rozstrzał z karabinu tak?

Rozstrzał to jest na kropelkowych bo dokładniejsze nie są nam potrzebne, a paskowe to juz "baśń".

Opublikowano

JBL paskowe polecam częściowo - PH, NO2 ok. natomiast NO3 to tradżedija - kurna jakieś odcienie róziu o różnym natężeniu - ja się nie łapię - nie potrafię powiedzieć na pewno, czy mam NO3 25mg czy 75mg. Dokładniej to da się poznać chyba tylko po zachowaniu ryb ;)

Mnie testy powoli się też końćzą i chyba kupię jakiś paskowy do ogólnych parametrów PH, NO2, KH i GH (może Tetrę) oraz kropelkowy do NO3.

Opublikowano

Testy Saliferta nie są dwa razy droższe niż Sery. Są droższe o 10 do 50% w zależności od testu. Tyle, że np. u nas są głownie dostępne do wody słonej. Oczywiście część testów jest wspólna, ale nie wszystkie.

Ja używam Zoolek, Sery, Rataja i JBLa. Osobiście uważam, ze te ostanie maja najlepszą relację ceny do jakości. Do tego maja tanie uzupełnienia.


Z tego wiem za najlepsze do akwarystyki słodkowodnej uchodzą testy Dupli- przy czym dostępność jest bliska zeru.

Opublikowano

ja używam kropelkowych tetry Ph, No2, No3

a paskowe JBL 5in1( Gh i Kh )



i powiem tak: wynik paskowego JBL co do Ph w porównaniu z kropelkową tetrą to zaniża w moich pomiarach najczęściej o 1st, no3 to wogóle porażka, dlatego odczytuję z nich tylko Gh i Kh ( łączny koszt tetry Ph,No2,No3 wraz z wysyłką 60zł)

Opublikowano
ja używam kropelkowych tetry Ph, No2, No3

a paskowe JBL 5in1( Gh i Kh )



i powiem tak: wynik paskowego JBL co do Ph w porównaniu z kropelkową tetrą to zaniża w moich pomiarach najczęściej o 1st, no3 to wogóle porażka, dlatego odczytuję z nich tylko Gh i Kh ( łączny koszt tetry Ph,No2,No3 wraz z wysyłką 60zł)


To powiem Ci , że u mnie KH tez np. na paskowym jest wyzsze niz wynika z odczytu kropelkowego testu JBL o ok 2-4*

Opublikowano
ja używam kropelkowych tetry Ph, No2, No3

a paskowe JBL 5in1( Gh i Kh )



i powiem tak: wynik paskowego JBL co do Ph w porównaniu z kropelkową tetrą to zaniża w moich pomiarach najczęściej o 1st, no3 to wogóle porażka, dlatego odczytuję z nich tylko Gh i Kh ( łączny koszt tetry Ph,No2,No3 wraz z wysyłką 60zł)



Edward mam ten sam problem. Tzn. mam paskowe JBL - badziewie jeśli chodzi o NO3, ale KH też nie za fajne, bo ja w tych zieleniach się nie orientuję...

Czy możesz podać co pokazuje Ci normalnie JBL w zakresie NO3 i jaka wartość odpowiada temu w testach kropelkowych? Niebawem kupie kropelkowy do NO3 ale byłoby fajnie wiedzieć, bo ja już zgłupiałem z tym NO3 u siebie.

  • 6 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • U mnie ryby zaczęły pływać po całym akwarium po wywaleniu falownika o wcale nie za dużej mocy. Mija rok od tej decyzji i minusów nie widzę.
    • Wczoraj nie robiłem badań , a w dzisiejszych azotyny spadły do poziomu 0.4-0.5 coś takiego, amoniak po codziennym sypaniu pokarmu cały czas 0, a azotany wzrosły z 10mg/l do jakichś 15mg/l. Także chyba powoli domyka się cykl. 
    • Chciałem się z Wami podzielić pewnym istotnym spostrzeżeniem. Często pada pytanie, jakie ryby wybrać, żeby mieć wypełnioną całą toń, a nie tylko ryby przy dnie. Po moich obserwacjach i testach doszedłem do wniosku, że gatunek ma drugorzędne znaczenie.  Oczywiście Yellow czy Maingano będą trzymać się bardziej w skałach, ale na rozkład w pionie ma wpływ coś innego - karma. Gdy karmiłem pokarmem pływającym we wczesnych latach, ryby pływały w całej toni. Później przerzuciłem się na Naturefood, który jest tonący i ryby przykleiły mi się do dna. Gdy się zorientowałem, to w ostatnim roku zacząłem karmić znów pływającym/wolno tonącym i ryby znów mi się ładnie podniosły.
    • Moje akwarium ma już 8 lat. W międzyczasie uratowałem jedną pielęgnicę z poza Malawi od niechybnej śmierci, więc teraz ciut różnorodniej. Za to moje pysie mają wolną rękę co do aranżacji, więc wyżarły wszystkie rośliny i zbudowały ogromną zaspę po lewej
    • W domu mam 22,5 st. W akwarium 26st. (z grzałką 200W w środku). Grzałka będzie mi potrzebna do podmian, bo leje wodę z sieci i przy podmianie temperatura spada do 21 stopni. Nie chcę fundować rybom taniej huśtawki.
    • Hej  Ile masz stopniu w domu? Może się okazać, że grzałka jest zbędna. Ja mam teraz w akwarium temp. 24.9 bez grzałki akwarium ponad 1000l. W domu 23. U mnie wodę grzeję pomka w kasecie oraz oświetlenie LED 
    • Jeśli ktoś tak jak ja się zastanawiał, to w grzałce JBL e500 są króćce 3/4”  Można ją spiąć z osmozą za pomocą złączki 3/4gw na 3/8.
    • Adekwatnie do działań. Od zera ok. 2 miesiące. Szybciej  przy użyciu np brudu z gąbki z dojrzałego akwarium; startery w butelkach to ściema. Jeśli nie dodajesz karmy, to brak źródła NH4+. Brak rozrostu populacji życia bazującej na pierwszym etapie nitryfikacji oraz brak rozrostu bakterii heterotroficznych. Jeśli chcesz jak najlepiej: dodawaj codziennie karmę (1/5 docelowego karmienia, do wlotu); możesz dodać 1 ml nawozu wieloskładnikowego dla roślin doniczkowych, jeśli masz pod ręką; wyrzuć bioceramax i naturemax i zastąp gąbkami. Spokojnie czekaj, aż NH4+/ azotyny będą zero ( może być zakwit wody; trzeba przeczekać).Po wszystkim podmiana wody normalizująca azotany i możesz wpuszczać ryby.
    • Witam, nie jestem pewien czy wszystko jest w porządku z moim cyklem azotowym w akwarium. Od 3 tygodni amoniak w moim akwarium wynosi 0mg/l, azotyny 1mg/l, azotany 10mg/l, ph > 8. Co prawda w moim akwarium pojawiły się dwa nieduże skupiska zielenić, które mogłyby zjadać nadmiar pojawiających się azotanów z przerobu azotynów. Stąd moje pytanie czy wszystko się dzieje prawidłowo czy jednak coś schrzaniłem ?   Poniżej specyfikacja mojego akwarium Posiadam akwarium 375 l ( wody realnie 250 litrów ). Filtr ultramax bt (2x gąbka 20 ppi, 1x gąbka 30 ppi, 1x bioceramax, 1x naturemax). Przepływ na filtrze realny 600l/h. Do tego falownik 5000l/h poruszający taflą wody. Akwarium zalane 30 stycznia, zatem dziś jest dokładnie 4 tydzień od zalania. Woda 27 stopni, stosowałem przez prawie 3 tygodnie seachem stability(wlałem 1,5 butelki przez ten okres, czyli jakieś 500ml). Na 3 dni w ubiegły weekend wyciągnięte media filtracyjne z filtra do akwarium z powodu awarii filtra (woda z chwilowo założonego filtra wewnętrznego i falownika wtedy skierowana była na media filtracyjne które były przy tafli wody) . Pokarmu przez ten czas wsypałem 5 razy ( 2 spore szczypty , 3 małe , ostatni raz tak naprawdę wsypałem pokarm jakieś 2,5 - 3 tygodni temu , była to duża szczypta, 3 dni temu wsypałem malutką szczyptę pokarmu ). Zrobiłem podmianę wody dokładnie 2 tygodnie po starcie akwarium ze względu na to że amoniak bardzo podskoczył , a wyczytałem że duże stężenie amoniaku wstrzymuje procesy rozwojowe bakterii, które rozkładają azotyny.  Z góry dziękuję za odpowiedzi!  
    • W zasadzie po bardzo krótkiej żywotności tego tematu można go uznać za zamknięty 😅 Dotarł do mnie kompletny brak sensu w tym projekcie. Takie akwarium musiałoby kosztować chyba z 1500zł żeby opłacało się rozważać jego realizację.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.