Skocz do zawartości

Projekt ( 400+) nowe wyzwanie.


Morganelo

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, Sacrum napisał:

Spokój będziesz miał na wewnętrznej grzałce. Po co komplikować coś prostego?
Ekonomika przepływowa vs wewnątrzna to uważam sprawa bardzo drugorzędna przy hobby. Ile zaoszczędzisz miesięcznie 5, 10 zł?

Po co wydawać na grzałkę wewnętrzną jak posiadam już Hanze 300W którą wepnę w układ pompy DCP-5000 :) i zamiast baypass-u o prostu wmontuję ją bezpośrednio w główną nitkę od pompy i tyle... Jedynie co muszę to sprawdzić średnice max dla grzałki, bo nie pamiętam czy tam nie jest 25mm czy mniej... Jeżeli 25mm to bajka jeśli mniej no to lipa, bo przepływ pompy spadnie... Wewnętrzna będzie ostatecznością i najłatwiejszym rozwiązaniem, ale jeśli jest możliwość pogłówkować to  dla mnie najlepsze zadanie :)...

 

Zmieniła mi się jedynie koncepcja co do filtracji w module T, Aquael Cyrkulator 2000 będzie miał wylot wprost do akwarium a nie do hydroponiki. Dzięki swojej mało widocznej końcówki posłuży jako dodatkowy nurt wody, a hydroponika będzie miała osobny układ zasilania z pompki Aquael 1000... Koszta znikome, więc czemu nie :)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, suricade napisał:

A grzałka jest potrzebna?

Ładną masz tą hydroponikę. Gotowa czy sam robiłeś?

W lato grzałka wyłączona cały czas :) a temperatura mimo upałów była na poziomie 25st. C .... Obecnie temperatura zaczęła spadać do 23.5st. C więc już jest załączona na stałe i sama utrzymuje parametry temp.... Aż sprawdziłem czy utrzymuje :) - i jest moja nastawa 25st. C .

 

Co do hydroponiki to dziękuje, rośnie samo od małych sadzonek, bez opieki :) czasami czyli raz na 2 tygodnie dodam NO3 w płynie i Carbo nic więcej...

Hydroponika jest wykonana we własnym zakresie ze spienionego PVC 10mm (biały) korpus + spienione PVC 3mm (czarne) oklejone na około. W środku duża przestrzeń na wodę, z jednej strony wrzucona w woreczku (0,5L) lawy zraszana wodą zasilającą a na końcu 2 spusty i nic więcej... Kwiaty w 5 koszykach z keramzytem... Ciut za lekki, ale przynajmniej kocur ma czym się bawić...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na poziomie 23 stopnie, okresowo, w zupełności wystarczy. Ale oczywiście to Twoja decyzja jak chcesz utrzymywać.

Może byś się pokusił o dokładny opis hydroponiki łącznie z wykonaniem krok po kroku. Byłby ciekawy artykuł dla potomnych. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu zrobiłbym w module T filtrację na falowniku zamiast tej pompy 2000l/h. Falownik montujesz na dole modułu (zamiata dno) dodatkowo na górze montujesz grzebień i masz skimer, wkłady wkładasz jakie chcesz. Hydroponikę zasilasz jakąś małą pompką zamontowaną w drugim module albo robisz dodatkową nitkę z głównej pompy.

U mnie wygląda to tak za tłem z PCV.

 

IMG_5062.JPG

IMG_1016.JPG

IMG_1233.JPG

 

Grzebień pozostawia wiele do życzenia co do jakości wykonania ale pierwszy mi się połamał i robiłem coś na szybko ;) .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, suricade napisał:

Temperatura na poziomie 23 stopnie, okresowo, w zupełności wystarczy. Ale oczywiście to Twoja decyzja jak chcesz utrzymywać.

Może byś się pokusił o dokładny opis hydroponiki łącznie z wykonaniem krok po kroku. Byłby ciekawy artykuł dla potomnych. :)

Właśnie okresowa temp. na poziomie 23st.C może być, ale nie całą zimę 23 a w lato 25... Tutaj już za niska temperatura jak dla mnie, zawsze przy Malawi utrzymywałem 24 - 25st.C i tego się trzymam :)...

Co do hydroponiki to temat rzeka... Wielkiej wiedzy na jej temat nie posiadam... Obecnie nie pokuszę się o jego napisanie, ze względu że moja hydroponika już funkcjonuje... Jest jednak dobra strona tego medalu -  już niedługo będę stawiać nowy zbiornik 160x55x50 a nad nim nową hydroponikę od początku... Postaram się w jej trakcie zrobić małą fotorelację i opiszę co i jak... Tutaj jest naprawdę spore pole do popisu i każdy może to posiadać u siebie... NO3 - wcina aż słychać chrupanie...

 

Godzinę temu, eljot napisał:

Na twoim miejscu zrobiłbym w module T filtrację na falowniku zamiast tej pompy 2000l/h. Falownik montujesz na dole modułu (zamiata dno) dodatkowo na górze montujesz grzebień i masz skimer, wkłady wkładasz jakie chcesz. Hydroponikę zasilasz jakąś małą pompką zamontowaną w drugim module albo robisz dodatkową nitkę z głównej pompy.

Myślałem o tym, ale jak już gdzieś pisałem, falowniki odpadają od razu na starcie ze względu na ich głośną i buczącą pracę... Do tego dochodzi wygląd otworu wylotowego... Widoczny będzie z daleka, a dla mnie jest ważne aby nie było widać niczego... Za falownik w tym momencie posłuży pompa DCP-5000 (max 5000l/h) umieszczona w module H...

Moduł T ze względu na jego umieszczenie idealnie nadaje się dla małego wylotu z AC 2000 który ma za zadanie jedynie wspomóc ruch wody w tym obrębie... Pomiędzy modułem H i T obok czerwonej kropki będą znajdować się 2 kratki zasys wody (10cm nad dnem) więc musi tutaj być lekki spokój...

Akwarium_160x50x50_przelot_w_dnie.jpg.9aaa1d67d267bac4b7cb9a11a7d1e34a.jpg

 

Godzinę temu, eljot napisał:

Grzebień pozostawia wiele do życzenia co do jakości wykonania ale pierwszy mi się połamał i robiłem coś na szybko ;) .

No faktycznie :) hehehehe ciut odstaje i chyba po piwku robiony, ale Panie prima sort jak nic... Przepraszam nie mogłem się powstrzymać... Żartuję oczywiście... Nie ważny wygląd a funkcjonalność i działanie... Sprawdza się i to jest najważniejsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt zapowiada się ciekawy👍. Wszystko w miarę masz wyjaśnione. Zastanawiałeś się, czy nie lepiej zakupić DCP 8000, ale wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby. 5000 spokojnie ogarnie, tym bardziej, że będzie dodatkowa filtracja. Matrix w tych gąbkach będzie zbyteczny, ale jeśli już masz, to możesz wykorzystać. 

Bardzo okazale wygląda Twój ogródek👌. Dziwi mnie obecność Anthurium. Próbowałem z tym gatunkiem, ale szybko padło. Byłem przekonany, że nie lubi zasadowej wody. Widać problem był w czymś innym, lub po prostu się nie przyjęło. 

Mam pytanie... Jak wygląda przyrost glonów w obecnym zbiorniku? Tutaj działa to pełną parą patrząc na Twoje parametry, a wiadomo, że rośliny są konkurencją dla glonów. W moim poprzednim zbiorniku aquaponika była niewielka i śmigało to można powiedzieć na pół gwizdka. NO3 nie przekraczało 20ppm i glony miały się dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Morganelo napisał:

falowniki odpadają od razu na starcie ze względu na ich głośną i buczącą pracę..

Hmm... to możesz się zdziwić jak włączysz te dwie pompy ;) . U mnie zamontowany jest Aquel 2700 l/h, buczy wtedy jak za dużo wody odparuje (poniżej grzebienia) i ma za malo wody do wypompowania :) . Na zewnatrz nigdy nie buczały a miałem je dwa w poprzednim akwa. Aktualnie cyrkulacje wspomaga Sobo WP 3000M 7500 l/h i też go nie słychać (akwa 160x60x65)

 

1 godzinę temu, Morganelo napisał:

Do tego dochodzi wygląd otworu wylotowego... Widoczny będzie z daleka, a dla mnie jest ważne aby nie było widać niczego...

Otwór nie będzie większy niż kratka zasysająca ? 

Edytowane przez eljot
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, eljot napisał:

Hmm... to możesz się zdziwić jak włączysz te dwie pompy ;) . U mnie zamontowany jest Aquel 2700 l/h, buczy wtedy jak za dużo wody odparuje (poniżej grzebienia) i ma za malo wody do wypompowania :) . Na zewnatrz nigdy nie buczały a miałem je dwa w poprzednim akwa. Aktualnie cyrkulacje wspomaga Sobo WP 3000M 7500 l/h i też go nie słychać (akwa 160x60x65)

 

Otwór nie będzie większy niż kratka zasysająca ? 

Potwierdzam. W moim module H słychać lekki rezonans pompy Aquaela. Jako typowy filtr wewnętrzny z gąbką pracował ciszej.

Warto przemyśleć temat falownika. Sobo i Jebao pracują przyzwoicie. Ja osobiście używam już tylko Tunze, bo tutaj przeważa jeszcze niezawodność. Dzięki filtracji opartej na falowniku na pewno cyrkulacja nie zawiedzie ze względu na szeroki strumień. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, przemo-h napisał:

Projekt zapowiada się ciekawy👍. Wszystko w miarę masz wyjaśnione. Zastanawiałeś się, czy nie lepiej zakupić DCP 8000, ale wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby. 5000 spokojnie ogarnie, tym bardziej, że będzie dodatkowa filtracja. Matrix w tych gąbkach będzie zbyteczny, ale jeśli już masz, to możesz wykorzystać. 

Bardzo okazale wygląda Twój ogródek👌. Dziwi mnie obecność Anthurium. Próbowałem z tym gatunkiem, ale szybko padło. Byłem przekonany, że nie lubi zasadowej wody. Widać problem był w czymś innym, lub po prostu się nie przyjęło. 

Mam pytanie... Jak wygląda przyrost glonów w obecnym zbiorniku? Tutaj działa to pełną parą patrząc na Twoje parametry, a wiadomo, że rośliny są konkurencją dla glonów. W moim poprzednim zbiorniku aquaponika była niewielka i śmigało to można powiedzieć na pół gwizdka. NO3 nie przekraczało 20ppm i glony miały się dobrze. 

Zaczynałem z planami od pompy DCP-3000 :) ale po zapoznaniu się z kilkoma filmikami, ich faktyczną wydajnością i rozmowami z osobami które je użytkują, doszedłem do wniosku - lepiej zainwestuje w mocniejszą... Dlatego DCP-5000 będzie już wystarczającym napędem cyrkulacji... To przecież max. 5000l/h ze znikomym podnoszeniem słupa wody na wysokość max 20cm, czyli straty nieistniejące... Gdzie w zbiorniku 160x55x50 większa wydajność??? Sądzę, że po zamontowaniu i tak ta DCP-5000 będzie pracować na 50% bo powyżej będzie pralka z funkcją wirowania w jednym kierunku...

Co do pompy AC2000 to będzie służyła tylko jako wspomaganie, choć nie wiem czy nie będzie ciut słabsza czyli 1500 ale 2 sztuki (1x cyrkulacja + 1x Hydroponika)...

Ogródek staram się jak mogę, ale szczerze ja nic przy nim nie robię, jedynie co to co jakiś czas oczyszczę zżółknięte liście, przetrę kurz z liści i kwiatów... Czasami jak nie zapomnę to dodam do akwarium porcję dodatkowego NO3 + Micro + Carbo, ale to i tak na zasadzie jak się przypomni... Dawki 2x mniejsze niż zalecane dla holendrów... Używam środki Zoolek, - taniocha...

Anturium - rośnie u mnie od małego (miały po 1 góra 2 kwiaty) - nie robię przy nich wiele... Za to skrzydłokwiat w pierwszej fazie rósł jak na drożdżach, kwiatów miał w ciul, teraz eeee jakby zapomniał, że ma kwitnąć :)... Jest tylko zielony...

Możliwe, że wpływ na wzrost i kondycję roślin ma u mnie oświetlenie... Składa się z 4 x COB 10W - 6500k + 2 x COB 10W White Full Spectrum (Full Spectrum ale nie biskupi kolor)... Świece od 12 do 22...

IMG_20191012_142956.jpg.c670ba955d64a6a7d9b706ca917e1cf7.jpg

Glony - hmmm a co to jest??? To chyba najlepiej określająca odpowiedź na pytanie... Po 2 miesiącach pomiarów, zaprzestałem ich... NO3 nigdy nie przekroczyło 5 i to przed podmianami, PO4 tego nie mierzyłem, ale przyjemność z sinicami na samym początku miałem i czasami jeszcze potrafią się pokazać na piasku...

Parametry wody

  • pH - 7,8 -  8 - mierzone Ph metrem
  • Przewodność - 550 do 600 µS/cm

Reszty nie mierzą szkoda mi czasu na wyniki zerowe...

Edytowane przez Morganelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.