Skocz do zawartości
**Przypomnienie** Ostateczny termin wpłaty składki członkowskiej za okres 2024/2025 to 15 maja br. Po tym terminie każdy klubowicz, który nie opłaci składki zostanie zdegradowany do rangi użytkownika. ×

Projekt ( 400+) nowe wyzwanie.


Morganelo

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Falcowski napisał:

Hej,

widzę że wszystko fajnie przemyślałeś. Nie mogę się doczekać efektu końcowego.

....

Powiem Ci, że informacje zawarte na samym początku tematu są już w większym lub mniejszym stopniu zmienione... Każdy punkt został przeze mnie tak tutaj jak i w rozmowach prywatnych poruszony i dogłębnie rozwiązany... Uwierz mi, że jest wśród nas jedna osoba z którą przedyskutowałem kilka punktów, a która na pewno miała mnie już dość :) hehehe...   A tą osoba jest nie kto inny jak sam przemo-h, któremu w tym miejscu chciałbym podziękować za wymianę wiedzy, informacji i wielu spostrzeżeń na temat mojego projektu... Wszak w sumie to przez niego w zbiorniku nie będzie filtracji zewnętrznej na zwykłych kubłach czy innych samoróbkach... Projekt to połączenie kilku filtracji z główną zasadą, że woda nie opuszcza zbiornika... No jedynym odstępstwem od tego jest właśnie hydroponika...

Projekt możecie nazwać wspólnym, bo dla mnie jest większą wersją zbiornika przemo-h z tematu 100x50x45 Chilumba z filtracją Back To Nature

To jego moduł H sprawił, że plany się połączyły...

 

No dobra wracając do tematu to projekt i ustalenia na tą chwile wygląda tak:

1. Zbiornik 160x55x50 -10mm (440L) + wzmocnienia (2x wzdłużne + 1x spinka po środku)

2. Filtracja

  • pompa główna - moduł H - Jebao DCP-5000
  • pompa dodatkowa / cyrkulacja - moduł T - Aquael Cyrkulator 2000 lub cyrkulator :) jako dodatkowa cyrkulacja
  • pompa do hydroponiki - moduł T - Aquael Cyrkulator 1500

3. Wkłady filtracyjne

  • główne media filtracyjne wewnętrzne - (mechanika + biologia) - pocięte w kostkę gąbki PPI20 i PPI30
  • media dodatkowe wewnętrzne - (Biologia i chemia wody) - Seachem MATRIX 2L (mam to wykorzystam) + Seachem PhosGuard 0,5L
  • media dodatkowe zewnętrzne - Hydroponika (kwiaty i co żona lubi najbardziej świeże zioła)

4. Kamienie bazaltowe czarne lub szare + Piasek wiślany (naturalność i różnorodność względem tego z Castoramy 1mm i koniec)

5. Pokrywa PVC - własny projekt i wykonanie pod własne potrzeby

6. Ogrzewanie

  • grzałka przepływowa 300W zasilana z pompy DCP-5000

LUB

  • grzałka wewnętrzna 300W umieszczona w module H obok pompy DCP-5000

Powyższe zależne jaki będzie układ pokrywa / zbiornik i możliwość zmieszczenia rurek PVC

7. Parametry wody do lekkiej poprawki (Seachem Buffer + Salt) + temperatura 25st.C

  • pH - 7,5 do 7,7
  • Przewodność - 550 do 600 µS/cm
  • GH - 15,8
  • skala twardości - woda średniej twardości

8. Podmiana wody półautomatyczna

  • 15% co tydzień - około 60L przez filtry narurowe dla ochrony podopiecznych (po kolei od strony wodociągów 1x 5micronów + 1x Węgiel + 1x 1micron) - zasilanie 1/2 cala / wyjście z filtrów narurowych przewód od osmozy dla spowolnienia przepływu i lepszej filtracji wkładu węglowego.

9. Pokarm - podstawowy + uzupełniający + balastowy już wstępnie ogarnięty

10. Oświetlenie - no tutaj otrzymałem właśnie wskazówkę do nadrobienia

Wersja 1 oświetlenia

  • 2 x oprawa natynkowa
  • 8x Dioda POWER LED 1W EPISTAR 15000K na PCB
  • 8x Dioda POWER LED 1W EPISTAR 20000K na PCB
  • 4x Dioda POWER LED 1W EPISTAR White Full Spectrum PCB
  • 4x Kolimator soczewka Power Led 90 stopni 1-3W - dla diody Full Spectrum Pozostałe diody będą pod mleczną osłoną oprawy
  • 2x Zasilacz LED stało prądowy 8-12W 300mA 50089

Dla bardziej leniwych a też godne polecenia bo sam się nad nimi jeszcze zastanawiam czy nie zakupie a są to już gotowe lampy :)

Wersja 2 oświetlenia - Panel LED 18W White Full Spectrum Royal Blue MALAWI można zmienić na życzenie diody na jakie kto ma ochotę.

U mnie będzie to wyglądało tak:...

  • 2x - Dioda 1W lub 3W - Cool White 15000K-20000 BRIDGELUX biała zimna
  • 2x - Dioda 1W lub 3W - Cool White 9000-12000K BRIDGELUX biała zimna
  • 2x - Dioda 1W lub 3W - White Full Spectrum 6500K + 400-840nm pełne widmo

11. Obsada - no tutaj powstała gigantyczna zmiana i jezioro :) a spora grupa osób może nie być za szczęśliwa :) hehehe - bedzie Tanganika z Tropheus moorii Moliro - 20szt. (w końcu spełnię swoje marzenie aby posiadać Tropheusy)...


No i zaczynam mieć już wszystko ustalone i gotowe do rozpoczęcia projektu...

Tutaj rysunek poglądowy co i jak będzie w zbiorniku...

Akwarium_160x50x50_przelot_w_dnie.jpg

  • Uffff się naskrobałem z tym poematem... Teraz już dzięki wielu osobom projekt nabrał klarowności i wyjaśniło się sporo tematów...

 

 

Edytowane przez Morganelo
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kolega @przemo-h mnie wywołał do tablicy, to jeszcze Ci namieszam w koncepcji, bo 3 obiegówki to jednak sporo hałasu. U mnie założeniem głównym jest kultura i absolutna cisza pracy.

Pomyśl o wykorzystaniu pompy CO - stworzy ona wystarczające podciśnienie nawet dla napędzenia 2 modułów HMF + możesz dać trójnik i zrobić odejście 3/8" na zasilenie wężykiem od osmozy hydroponiki.

Główny wylot podwójny, z ruchomymi końcówkami 3D, żeby lepiej kontrolować cyrkulację, aczkolwiek obawiam się, że zupełnie bez falownika się nie obejdzie w tym litrażu, nawet gdy pompa CO bedzie chodzić na 3cim biegu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Xime napisał:

Skoro kolega @przemo-h mnie wywołał do tablicy, to jeszcze Ci namieszam w koncepcji, bo 3 obiegówki to jednak sporo hałasu. U mnie założeniem głównym jest kultura i absolutna cisza pracy.

Pomyśl o wykorzystaniu pompy CO - stworzy ona wystarczające podciśnienie nawet dla napędzenia 2 modułów HMF + możesz dać trójnik i zrobić odejście 3/8" na zasilenie wężykiem od osmozy hydroponiki.

Główny wylot podwójny, z ruchomymi końcówkami 3D, żeby lepiej kontrolować cyrkulację, aczkolwiek obawiam się, że zupełnie bez falownika się nie obejdzie w tym litrażu, nawet gdy pompa CO bedzie chodzić na 3cim biegu.

Co do kultury pracy DCP-5000 miałem ja okazję na sucho usłyszeć i jest dosłownie cichutka... W wodzie będzie jeszcze cichsza...

Co do pompy CO - niestety miałem przyjemność już z układem narurowym, i szczerze nie zachwycił mnie wydajnością, a tym bardziej koniecznością zajęcia całej szafki... A najważniejsza idea w projekcie to woda ma nie opuszczać akwarium... Tak samo zastosowanie wszelkich wylotów 3D mija się dla mnie z celem, gdyż ogranicza przepływ, a nie oto chodzi w filtracji... Po za tym owe wyloty nie należą też do tanich ani łatwych do ukrycia...

 

Panowie @eljoti @przemo-h skoro już nabroiliście mi w głowie z falownikiem to teraz proszę o wyjaśnienie :) heheheh... Wasze propozycje dały mi do myślenia, do tego temat o HMF-ie gdzie znalazłem ciekawa tabelkę pod adresem https://www.hmfshop.de/HMF---Pumpe/HMF-Pumpe-Uebersicht-82/.

Owa tabelka uświadomiła mi, że w sumie można zastosować falownik i to z ciekawą wydajnością...

Co sądzicie o zastosowaniu w module T - falownika Tunze 6020? Wydajność ma poziomie 2500l/h powinien ogarnąć część zbiornika na około :)....

A skoro już będzie falownik 2500l/h to może pompę zmienić na słabszy model DCP-3000 i na tym układzie złożyć całą filtrację... Do tego dojdie jeszcze mała pompka do hydroponiki coś około 1000l.h max i powinno styknąć...

Jesteście ZA czy przeciw :) a jeśli przeciw to drążymy dalej temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem wiele dobrego o tych falownikach, ale jest zbyt słaby do takiego zbiornika. 

Tunze 6065 powinno ogarnąć cyrkulację. Zwróć uwagę na budowę tych falowników. Wylot ma tylko 5 cm średnicy i można go stabilnie zainstalować w module dzięki kołnierzowi na wylocie. Poza tym to taka S klasa wśród falowników👌

Pompa DCP 3000 powinna spokojnie wystarczyć, ale jeśli budżet nie jest ograniczony, to zapas mocy zawsze się przyda. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet jest ograniczony, ale nie aż tak :)... Chodziło mi raczej o to że łącznie da to siłę ruchu wody na poziomie 3000 + 2500 więc nie jest mało jak na 160cm długości... Tym bardziej, że pompa DCP będzie miała wylot w sumie w połowie długości, falownik 2500 popchnie wodę od strony modułu T wprost pod wylot z DCP, a ta już siłą popchnie na około... Chyba dobrze to obmyślam plan...

 

Czyli DCP-5000 + Tynze 6065 (6500l/h) - nie będzie za dużej pralki??? Bo o ile DCP mogę wysterować w wydajności, to już 6065 niet, bo nie ma sterownika... A w obecnym 120 miałem przyjemność zamontować błędny cyrkulator (zamiast tego co na pudełku czyli 2500l/h był mocniejszy model o przepływie 5000) to w akwarium miałem ryby na karuzeli...

 

Edytowane przez Morganelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Morganelo napisał:

Czyli DCP-5000 + Tynze 6065 (6500l/h) - nie będzie za dużej pralki??? Bo o ile DCP mogę wysterować w wydajności, to już 6065 niet, bo nie ma sterownika... A w obecnym 120 miałem przyjemność zamontować błędny cyrkulator (zamiast tego co na pudełku czyli 2500l/h był mocniejszy model o przepływie 5000) to w akwarium miałem ryby na karuzeli...

 

Dużo też zależy od ilości kamieni w zbiornimu. Ja kieruję się trochę swoimi projektami. Obecnie w 220l mam 6045, który pracuje na pół gwizdka. W poprzednim 840 był 6085, więc obstawiam u Ciebie na 6065. Z tym, że w moich zbiornikach całe dno zasypane kamieniami. Zobaczymy co Eljot podpowie. Ma podobny zbiornik. 

Edytowane przez przemo-h
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kamieni, to w przypadku Tropheusów to też są ale nie w ilościach hurtowych i nasypane po samą taflę :)... Tutaj Tanganika rządzi się innymi prawami, kamienie są układane luźniej i w mniejszej ilości...

Tutaj masz filmik: Lake Tanganyika /Congo, Moliro  a poniżej zdjęcie owego zbiornika...

Lake_Tanganyika_Congo_Moliro_1-1-1024x334.thumb.jpg.1162ba630f76333e956898cd208ff7cd.jpg

lub

images.jpg.dcbe3d4e8110c6fc5f28f50ab2de896f.jpg

Układ będzie coś w tym stylu, może nawet mniej kamieni, bardziej luźno...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Morganelo napisał:

Co do kultury pracy DCP-5000 miałem ja okazję na sucho usłyszeć i jest dosłownie cichutka... W wodzie będzie jeszcze cichsza...

Co do pompy CO - niestety miałem przyjemność już z układem narurowym, i szczerze nie zachwycił mnie wydajnością, a tym bardziej koniecznością zajęcia całej szafki... A najważniejsza idea w projekcie to woda ma nie opuszczać akwarium... Tak samo zastosowanie wszelkich wylotów 3D mija się dla mnie z celem, gdyż ogranicza przepływ, a nie oto chodzi w filtracji... Po za tym owe wyloty nie należą też do tanich ani łatwych do ukrycia...

Nie mówię o klasycznym narurowcu, tylko zastosowaniu samej pompy CO jako serca systemu, która z moich obesrwacji i doświadczeń da spokojnie radę w tym litrażu i zastapi to co mają robić 3 inne urządzenia - zassie odchody do 2 modułów w róznych miejscach, zapewni dodatkową cyrkulację ( przy solidnym falowniku i tu zainwestowalbym w tunze z konrolerem nawet ) z możliwoscią ustawienia precyzyjnego kierunku wtydmuchiwania z trudno dostepnych miejsc, przy bardzo nawet zagruzowanej aranżacji.

Jak zrobisz dwa zasysy 3/4" łączące się do 1" i podwójny wylot o tej samej średnicy + wylot z osmozy do hydroponiki przepływ nie będzie raczej stłumiony.

Wyloty 3d, tak są drogie i to nie podlega dyskusji, ale wyloty z DCP i jednego AC - też jakoś musisz zamaskować/umiescić w baniaku, żeby wpływały na cyrkulację.

Nie porównujmy również hałasu emitowanego tylko przez pompe DCP vs CO , ale całości rozwiązania, bo już nawet jeden AC 1500 pracuje dużo głosniej niż pompa CO i DCP razem wzięte.

Idee zamknietego obiegu akwarium łamiesz i tak hydroponiką w zewenetrznej doniczce ( no chyba, że nie czytałem uważnie i bedziesz jednak sadził rośliny bezpośrednio w modułach) - dlatego zaproponowałem takie rozwiązanie i wiecej przekonywałdo neigo nie bedę ;)

I na koniec oczywiście falowniki Tunze polecam, używam 6045 i jest praktycznie bezgłośny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety hydroponika faktycznie wyłamuje się z zasady głównego założenia projektu, ale nie chce z niej zrezygnować... W sumie Hydroponika będzie w osobnym pojemniku ale stojąca dosłownie na pokrywie lub wisiała nad niż jakieś 10cm...

A znasz jakiś model pompy CO lub innej pompy obiegowej zewnętrznej o wydajności ok. 5000l/h i z ceną nie z kosmosu? Bo kilka w głowie było ale większość to okolice 2500 do 3000 l/h a to będzie za słabe na zasilanie 3 układów.

AC 2000 nie będzie użyta w projekcie :) już się z niej wycofuję powoli rakiem bo nie zdoła zapewnić cyrkulacji na wystarczającym poziomie. Dlatego też po przeczytaniu artykułu o HMF i linku jaki podkleiłem wcześniej, polecono do HMF Tunza 6020, więc sądziłem z opisów że będzie ok do zbiornika +400L... Tutaj już potwierdzają że może być za słaba..

Filtracja

  • pompa główna - moduł H - Jebao DCP-5000 lub DCP-3000 (zależnie od zastosowanego falownika)
  • pompa dodatkowa / cyrkulacja - moduł T - Tunza 6020 lub 6045 - w trakcie ustaleń
  • pompa do hydroponiki - moduł T - no tutaj to już w sumie sam nie wiem co podłączyć... W planach jest spiąć to z DCP na wężyk 10-12mm i tyle lub osobna pompka typu HYDOR PICO 1000 - ale są głośne...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja mam u siebie sierotę samca hary i w ogóle Maison Reef na niego nie zwraca uwagi. Nie widziałem żeby kogokolwiek gonił oprócz ryb ze swojego gatunku. Dla mnie to najłagodniejszy gatunek w moim akwarium. Zupełnie ignoruje inne gatunki. Przy Maison Reef też bym wybrał inną cynotilapię. Takim moim niespełnionym marzeniem jest Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef', bo mi podobają się samce i samiczki. U siebie mam jeszcze samca Cynotilapia zebroides 'Likoma Island' - niesamowity kolor, chyba intensywniejszy niż demasoni i jeszcze żółty grzbiet.
    • Metriaclima Fainzilberi Maison Reef przy tych gabarytach zbiornika to będzie wisienka na torcie, także nawet się na nie zastanawiaj. U siebie mam dwa samce maisona w 200cm i nikomu krzywda się nie dzieje. Przy Maison Reef musisz raczej dać sobie spokój z cynotilapia hara, bo samce są do siebie dość podobne i mniejszy samiec hary może mieć ciężko, choć z drugiej strony ... przy 270cm i np. jednym samcu + odległych terytoriach mogłoby się to udać, pytanie tylko po co ryzykować, jak jest tyle pięknych cynotilapii
    • Acei bez problemu pociągną na pokarmie dla wszystkożercow. W  tak dużym zbiorniku nie masz się co obawiać Fainzilberi. Nie jest,  przynajmniej u mnie, jakoś wyraźnie bardziej agresywna od innych mbuna. To duża, asertywna ryba, ale u mnie w 200 cm długości  bez problemu koegzystuje z rybami z rodziny Metriaclima, Trewkami i Acei właśnie. Legendy o jej nadmiernej agresji  mają najpewniej podłoże jak zwykle. Za mały zbiornik i zła aranżacja. Te ryby potrzebują przestrzeni i własnego terytorium, o co w małym i źle urządzonym akwarium trudno. U Ciebie na razie zdecydowanie za mało skał, które stworzą kryjówki i przestrzenie do życia dla mbuny. W tak dużym zbiorniku aż się prosi kilka dużych brył, które umiejętnie poukładane dadzą mbuniakom dobre warunki i podzielą zbiornik na enklawy dla poszczególnych samców. Dla mnie z listy, która proponujesz usunął bym Rdzawe - czysto subiektywnie gatunek za mało asertywny do mocnej obsady, u mnie słabo sobie radziły z Metriaclima Estherae. Co do Yellow, to osobiście nie miałem, ale chodzą słuchy że bardziej wolą mięsko od reszty z Twojej listy. Pewnie ktoś kto zna ten gatunek potwierdzi, albo mnie skoryguje. Szykuje się kapitalne mbunarium. Początek wystroju świetny, rozmiar do pozazdroszczenia. Powodzenia
    • Prośba o  dobór obsady  Wstępnie myślę o takich gatunkach    Iodotropheus sprengerae makokola red* Labidochromis caeruleus yellow Kakusa* Metriaclima estherae red red Pseudotropheus acei Luwala * Melanochromis maingano Pseudotropheus crabro Cynotilapia afra jalo reef lub Cynotilapia hara  Cynotilapia zebroides lub jakiś inny gat  w podobnym ubarwieniu (ciemniejszy pionowe prążki) I moje obawy  * ryby łagodniejsze od pozostałych dodatkowo  Pseudotropheus acei Luwala potrzebuję wiecej pokarmu  roślinnego od pozostałych ale chciałbym jakiś gatunek pływający w Toni  bardzo podoba mi się również Metriaclima Fainzilberi Maison Reef ale tutaj poziom agresji jeszcze wyższy  co z tego usunąć lub wymienić aby nie było problemów  zdj zbiornika   
    • Dzieki za merytoryczne podpowiedzi/odpowiedzi 🙂. Mierzyc już nie bede, sterownik siedzi w lampie robi swoja robote. Pozdrawiam PS dla mnie projekt mega 😜.
    • Sygnał PWM to sygnał prostokątny, zwykłym miernikiem może się nie udać uchwycić napięcia (zleży to od okresu). Ustaw w sterowniku kanał na maks wtedy sygnał ten będzie miał postać liniową i zmierzysz napięcie (powinno być równe napięciu w zależności od "procka" powiedzmy 5 lub 3.3V, ew jak w Twoim przypadku 2V zależy od projektu). Widziałem lepsze 😉
    • Super że się udało, nie taki świat straszny. "sygnał PWM nie podaje napięcia" uwierz, że podaje Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Dotarły sterowniki (w promocji 4zł sztuka) z aliexpreess, póki co jeden podłączony testowo - działa.  Zdjęcie poglądowe sterownika: Konfiguracja: - Wspólny zasilacz 12v pod Leddimmerpro i driver, dioda powerled 10w 900mA 9V. - Z Palabras sygnał pwm podłączony do gniazda pwm na driverze -  sygnał PWM nie podaje napięcia, nie ma możliwości upalenia drivera.   -  gniazdo gnd przy pmw na driverze pominięte - masę podłączamy tylko wtedy gdy driver zasilany jest z osobnego źródła - przetestowane). - W ustawieniach kanału (Palabras) odhaczone odwrócone sterowanie; Wszystko pięknie hula :). 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.