Skocz do zawartości

Projekt ( 400+) nowe wyzwanie.


Morganelo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Pora się przypomnieć z tematem :)

Podłoga już ułożona :) więc zabieram się za ukończenie projektu.

Akwarium a raczej szkło już zamówione i odebrane do producenta, pozostało tylko skleić.

Ostatecznie padło na:

  • Wymiary 150x58x58 - 504L
  • Szkło - OptiWhite
  • Grubość szkła - 10mm
  • Wykończenie szkła - frez trapezowy, krawędzie polerowane
  • Dodatkowo - 1 x Otwór 28mm-
  • 2 x wzmocnienia wzdłużne
  • 1x poprzeczne.

Oto zdjęcie z odbioru. To tylko samo szkło a ile frajdy sprawiło przy odbieraniu. Jak prezent dosłownie.

IMG_20200131_135459.thumb.jpg.59842a82b175dd0bbbfaa8669cc60c21.jpg


Stelaż pod akwarium wykonany z drewna (belki 40x70) wzmocnione dodatkowo w każdym łączeniu kątownikiem metalowym. W planie jest jeszcze przymocowanie całości do ściany za pomocą 2-3 kotw. Stelaż z drewna został wbudowany dosłownie w ciut zmodyfikowaną komodę oczywiście powiększyła się jej szerokość do 60 cm z oryginalnych 40cm :). Na wierzch położony i przykręcony blat 28mm. Szafka z oryginalnym wyglądem, po której nie widać modyfikacji z zewnątrz.

IMG_20200201_001419.thumb.jpg.bf9451c67ffac296c30f7e76fdfe7b43.jpgIMG_20200201_001559.thumb.jpg.80e01b2d1e0ab03aaf7e1bbf0b46ea59.jpg

W szafce zostanie ukryta instalacja odpływu wody z akwarium oraz dopływ świeżej. Odpływ z akwarium przez przelot 20mm, a poniżej już rura 50mm do kanalizacji. Zasilanie w świeżą wodę za pomocą przewodu od RO z filtra (   AK-AIPRO/AICRO-AQF : filtr usuwający chlor, piasek, muł itp ). Podmianka automatyczna, za pomocą elektrozaworu 2N15 1/2" pod 230V sterowanego programatorem czasowym. Prostota najlepsza. Woda będzie podmieniana raz w tygodniu lub co kilka dni, zależnie jakie parametry będą się utrzymywać w zbiorniku.

No kolejne etapy przede mną... W kolejnych dniach postaram się dopisać postępy... Budowa trochę potrwa, bo wszystko w czasie wolnym od pracy. Akwarysta musi być cierpliwy :) a każdy krok przemyślany...

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pora ruszać dalej, szkło już sklejone i nabiera mocy prawnej (2 tygodnie schnięcia sylikonu) aby zalać próbnie i sprawdzić szczelność zbiornika...

W między czasie powstały 2 moduły do filtracji za tłem, jeden duży dla pompy DCP-3000 (umieszczony będzie na tylnej ścianie zbiornika) oraz drugi mniejszy dla ukrycia cyrkulatora Tunze 6045 (umieszczony na bocznej ścianie zbiornika). Niestety ale na tą chwilę nie posiadam zdjęcia mniejszego brata... Jutro postaram się dokleić aktualizację.

Poniższy moduł jest stanem po 24 godzinach w formie i nosi jeszcze ślady wilgoci oraz oleju, którym była wysmarowana forma. Co do wykonania formy z silikonu połączonego z mąką ziemniaczaną, to powiem wam szczerze, że można sobie nieźle wyrobić bicepsy i mięśnie dłoni... Jednakże proporcje podane przez twórcę tematu są ciut za duże i wartość 1 silikon na 0,8kg mąki są ciężkie do wymieszania. Bardziej skłaniałbym się w kierunku 1 silikon na 0,5kg mąki.

IMG_20200330_150137.thumb.jpg.31a082b7381b260b2ae3c9dec8454dd7.jpgIMG_20200330_150150.thumb.jpg.63c496c3027cf2f03385f6f095c89a26.jpg

 

Teraz moduły schną spokojnie, a jutro mam w planie wyszorować je porządnie z resztek zaprawy i oleju po 5 dniach leżakowania :). Dodatkowo w planie pozostawienie ich na dobę w wodzie, aby oddały to co mają w planie oddać :). Oczywiście w między czasie będzie wymieniana woda na świeżą. Po szorowaniu i moczeniu dostaną 1-2 dni na wyschnięcie. Następnie zostanie już tylko malowanie - no i tutaj zaczynają się schody, bo ze mnie to co najwyżej malarz pokojowy a nie artystyczny, więc trzymajcie kciuki za udany malunek i odwzorowanie naturalności kamienia...

  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super moduł! Skoro zbiornik potrzebuje dwa tygodnie na przeschnięcie silikonu, to dał bym temu modułowi dwie doby leżakowania w wodzie. Wiesz w sumie nigdzie Ci się nie śpieszy ale lepiej niech puści całe "zło" 😉 Malowanie to już załatwisz w dwa dni. Co do samego malowania to nie ma nic prostszego - ja też tylko potrafię namalować ludzika z patyków, to moje całe zdolności malarskie 😁 A jednak moje moduły wyszły naprawdę fajnie. Maluj dwie warstwy jednego koloru ( przeważnie jakiś ciemny) i jak to przeschnie metodą suchego pędzla delikatnie "smerając" końcówką pędzla powierzchnię modułu naniesiesz kolory jakie chcesz. Powodzenia!

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mróz napisał:

Super moduł! Skoro zbiornik potrzebuje dwa tygodnie na przeschnięcie silikonu, to dał bym temu modułowi dwie doby leżakowania w wodzie. Wiesz w sumie nigdzie Ci się nie śpieszy ale lepiej niech puści całe "zło" 😉 Malowanie to już załatwisz w dwa dni. Co do samego malowania to nie ma nic prostszego - ja też tylko potrafię namalować ludzika z patyków, to moje całe zdolności malarskie 😁 A jednak moje moduły wyszły naprawdę fajnie. Maluj dwie warstwy jednego koloru ( przeważnie jakiś ciemny) i jak to przeschnie metodą suchego pędzla delikatnie "smerając" końcówką pędzla powierzchnię modułu naniesiesz kolory jakie chcesz. Powodzenia!

Pośpiech nie jest wskazany i tutaj masz rację , a sam spieszyć się już przestałem, bo zbiornik miał już stać w styczniu, ale jakoś tak się przeciągnęło wszystko... :):) Teraz to pełny luz i pełno czasu... Ja mam obecnie tak tydzień w pracy na przemyślenia co i jak, a potem tydzień w domu na spokojne wykonanie zaplanowanych spraw.

Moduły w sumie mogą i poleżeć 2 dni w wannie, tylko muszę spokojnie uświadomić o tym fakcie lepszą połowę... Z tym malowaniem to faktycznie tak jak u Ciebie ludzik z patyków to jedyna umiejętność artystyczna, ale w obecnej sytuacji nie mam innego wyboru. Musze samemu pomalować, po za tym nie oczekuję artdeco w zbiorniku :), no ale zdobędę nową umiejętność i odznakę w świecie akwarystyki :) heheheh...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora zaktualizować zdjęcia modułów jak obiecałem...

Miło mi przedstawić dużego Henia i małego Gacka po kilkudniowej kwarantannie w garażu... To ich 7 dzień od wyjęcia z formy... Wysuszone i wysezonowane, a dziś czeka ich kąpiel w wodzie aby oddały co mają oddać...

Wpierw jednak przedstawiam wam oryginał - waga ciężka 65kg. Oryginał różni się znacznie kształtem od ostatecznego wyglądu modułu, ale to przyczyna natury. Został powiększony o dodatkowy, dopasowany kamień który uzupełnił braki...

1820813022_Orygina.thumb.jpg.6b9143f4b459b50ce08fffc32983ce61.jpg

 

A teraz przedstawiam dużego Henia - waga piórkowa - 8,5kg (jeszcze przed kuracją malowidłem - suchy i naturalny szary kolor CX-5)

1709493421_Henio(1).jpg.b875c5ac68c4fbe54f65661fcbac56df.jpg

2043566794_Henio(2).thumb.jpg.cc10fa76e27a850bd2ca49479fb210df.jpg708912972_Henio(3).thumb.jpg.5a9af17425975f253a920af5a6ae872e.jpg

No i już posiada dziurkę na wlot wody do modułu... Jednakże właśnie do mnie dotarło, że nie wykonałem otworu na wylot z pompy DCP-3000 :) ups jakoś zapomniałem o tym...

325490002_Henio(4).thumb.jpg.9d635931c01b5d7fe91287c72bb99ea2.jpg

 

No i przyszła pora przedstawić światu małego Gacka - waga ultra piórkowa 4,5kg (tak samo jak jego starszy brat jest jeszcze przed kuracją malowidłem - suchy i naturalny szary kolor CX-5). Też posiada już odpowiednie dziurki na wlot wody do modułu oraz na sam wylot z cyrkulatora. Mam nadzieję, że wystarczający na minimalny ruch kierunku wylotu z cyrkulatora...

858528618_Gacek(1).thumb.jpg.58d53813c1c187a81bb882cb5be0bc98.jpg2045368097_Gacek(2).thumb.jpg.02b5d48622a17f487fde0650ddf6e340.jpg

905176290_Gacek(3).thumb.jpg.19d73c4456a0c8762c19da4268395629.jpg

Edytowane przez Morganelo
Uzupełnienie myśli
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.