Skocz do zawartości

100x50x45 Chilumba z filtracją Back To Nature


przemo-h

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, przemo-h napisał:

Jeśli ma ktoś doświadczenia z dwoma zasysami w kasetach, modułach, czy jakichkolwiek innych filtrach to będę wdzięczny za opinię. 

No ja tak trochę mam. To nie są konkretnie dwa zasysy, ale miejsc wlotu mam wiele które dorabiałem później bo woda nie nadążała napływać (w środku mam mocny cyrkulator). U Ciebie trzebaby sprawdzić doświadczalnie. Akwarium nieduże więc spokojnie można zrobić test, sprawdzić jak ciągnie, o ile spada poziom wody w module i ewentualnie dodać zasys. Wydaje się że można zrobić 2 zasysy, akwarium małe, jak na taką pompę. Zastanawiam się czy bez cyrkulatora opływ po akwarium będzie wystarczający.  Jednym wylotem może być trudno dobrze to ustawić, no ale akwarium krótkie, więc może się da. Oczywiście wszystko będzie zależało od stopnia zagruzowania.
Super się zapowiada, znając Twoje kompleksowe podejście do tematu (wystrój, oświetlenie, itp.) będzie pierwsza klasa :).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@troadbędzie całe dno skaliste i dla tego biorę pod uwagę drugą pompę dla polepszenia cyrkulacji. W ostateczności falownik w lewym, górnym rogu, jeśli pompa nie zamiecie. Pomysł z dwoma pompami bardziej mi odpowiada, ponieważ w akwarium nie widać sprzętu. Falownika do modułu nie zamontuję raczej. Nie widzę opcji na cyrkulację w tym kierunku. 

Można by też zrezygnować z grzebienia, a tylko naciąć w prawym rogu ten moduł, żeby z tafli ciurkało delikatnie do środka. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję projektowi bo moduł wygląda bomba! 👌 Wydaje mi się, że jedno nacięcie tego modułu w roli skimmera powinno się sprawdzić. Mam tak obecnie w kaseciaku, nacięcie (patrz foto) 1cm zabezpieczone kratką żeby mniejsze ryby nie dostały się do komory pompy. Zbiera fajnie i o filmie bakteryjnym na tafli nie pamiętam.

20190815_214216.thumb.jpg.93e4430a44eee19a1e3bbf1a3a134cb2.jpg

Teraz pytanko techniczne, piszesz że grzebień będzie miał 8cm. Jakiej szerokości "szpary" i w jakich odległościach od siebie w nim zastosujesz? Pytam bo jutro sam biorę się za przerabianie modułu z grzebieniem a nigdy tego nie robiłem 😉

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mrózo to chyba właśnie chodzi. Nie ma co kombinować. Zrobię nacięcie po zalaniu, a w razie potrzeby dotnę jeszcze kilka takich zębów.

Co do grzebienia... Podejrzewam, że użyjesz spienione PCV. Wystarczy szerokość tarczy kontówki. Grubość zębów na tyle, aby były trwałe. Ja kupiłem gotowy, bo wyszło taniej. 

Ważna jest wysokość montażu grzebienia no i długość, aby woda zdążyła się przelać. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, MarcinKoz napisał:

Rozumiem że taki moduł ma robić za filtrację mechaniczną i biologiczną , możesz mi wytłumaczyć (narysować) jak chcesz rozmieścić wkłady filtracyjne w takim module aby bezproblemowo czyścić gąbki od filtracji mechanicznej.

Autorowi chodzi raczej o filtrację typu Hamburg - filtracja za tłem która czyści  się bardzo rzadko  w długich odstępach czasu. 

Przemo-h  następny  super projekt. Nad akwarium planujesz jakieś rośliny? 

Edytowane przez Tom74
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2019 o 20:54, Tom74 napisał:

Autorowi chodzi raczej o filtrację typu Hamburg - filtracja za tłem która czyści  się bardzo rzadko  w długich odstępach czasu. 

Przemo-h  następny  super projekt. Nad akwarium planujesz jakieś rośliny? 

Dokładnie taki jest plan. Gąbki pocięte w kostkę. 

Posadzę coś na pewno. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr gotowy. Zostawiłem trochę miejsca na dojrzałe gąbki, dzięki którym wystartuję. Na razie pozostanie na jednej pompie. Z czasem dołożę jeszcze jedną lub falownik. W praniu wszystko wyjdzie. Gąbki są różnej gradacji ppi 45,30,20 i 10. Pozostałości po filtrze panelowym, które zalegały na półce. 

IMG_20190818_153918.jpg

Edytowane przez przemo-h
  • Lubię to 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.