Skocz do zawartości

100x50x45 Chilumba z filtracją Back To Nature


przemo-h

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, suricade napisał:

W czy one są posadzone? Stosowałeś jakieś podłoże ?

Posadzone są w gąbkach i zdaje się to być bardzo dobrym podłożem dla roślin. Mam tylko nadzieję, że będzie to bezobsługowy system. Jeśli jednak zajdzie konieczność czyszczenia gąbek, to myślę, że wężykiem można by ściągać brud ze spodu. W ostateczności trzeba będzie zrobić tradycyjną hydroponikę nad zbiornikiem. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, przemo-h napisał:

Na początku przygody z tym zbiornikiem NO3 przed podmianą dochodziło do 40ppm, a podmiany robiłem raz w tygodniu w ilości 1/3 objętości zbiornika. Z czasem NO3 delikatnie spadało, więc podmiany automatycznie robiłem ciut mniejsze. Dzisiaj wypada dzień podmiany, a NO3 jest 10ppm. Chyba odpuszczę sobie tą podmianę🙂

A jak to jest z potasem? Czy rośliny też usuwają jen pierwiastek z wody? Pytam pod kontem ewentualnego wystąpienia sinic przy tak małym NO3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, iquitos68 napisał:

A jak to jest z potasem? Czy rośliny też usuwają jen pierwiastek z wody? Pytam pod kontem ewentualnego wystąpienia sinic przy tak małym NO3.

Jeśli chodziło o fosforany, to tak. Rośliny również tym się odżywiają, więc nie trzeba się przejmować sinicami. Zresztą wysypało mi sinicami jakiś czas temu. Wczesną jesienią najprawdopodobniej przesadziłem lekko ze światłem słonecznym. Rośliny szybko się z tym uporały, a dokładniej usunięta z wody została przyczyna, czyli nawóz dla sinic. Tak sobie to tłumaczę, bo nie mierzyłem nigdy. 

Edytowane przez przemo-h
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam powyższe słowa... Rośliny umieszczone w akwarium jak u kolegi @przemo-hjak i w hydroponice wyżerają dosłownie wszystko co jest dla nich potrzebne...

Z makroelementów (azot, potas, fosfor, wapń, magnez, siarkę i żelazo) oraz mikroelementów (mangan, bór, cynk, miedź i molibden) jeśli masz to w akwarium to na pewno zniknie :), dlatego też w akwariach roślinnych musimy stosować nawozy dla roślin wodnych... Bez nich niestety skutki są wszystkim znane - padnie większość roślin. Jako dodatek do wody polecam dodawać co jakiś czas mikro- i makroelementy aby uzupełnić braki... Dodatkowo zyska na tym nasza żywa część akwarium :) jak ryby...

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek rewelacja te rośliny, wyglądają spoko i co najważniejsze trzymają NO3 👍 Niedługo ruszam ze stawianiem nowego baniaka, co prawda mam pokrywę pcv ale to nie problem bo wieko mógł bym przerobić, a że również będę miał moduł wypełniony gąbkami mógł bym zasadzić roślin.. Teraz pytanie o oświetlenie - czy rośliny dadzą radę bez specjalnego światła przeznaczonego specjalnie dla nich i utrzymają się tylko na świetle dziennym? 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu @Mrózwszystko zależy od tego w jakim miejscu stoi akwarium. Jeśli jest blisko światła dziennego to rośliny dadzą radę ale jeśli będą miały ograniczony dostęp światła słonecznego to na dłuższą metę bez dodatkowego oświetlenia raczej nie da rady...

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.