Skocz do zawartości

Sinice czy zielenice? Identyfikacja glonów


czester_

Rekomendowane odpowiedzi

Mały update na chwilę obecną. Zmierzylem poziom NO3 oraz PO4 w swoim baniaku. Według Saliferta poziomy są następujące:

NO3 - 10;

PO4 - 0,03;

Zgodnie z tabelą Buddiego zamieszczoną przez kolegę @deccorativo wychodzi, że jestem posiadaczem tych dobrych glonow. Moje ryby siedzą na kamieniach i tak jak wspominał @egon44przypominają krowy na pastwisku. Dodam również, że nic nie wypluwaja czyli smakowite mam te gloniska. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...
Godzinę temu, egon44 napisał:

@Lgst81na piasku sinice.

Na kamieniach, oraz tle miejscami okrzemki,brunatnice, oraz też miejscami sinice. 

Tak myślałem. I co z tym zrobić aby te sinice znikły niezbyt inwazyjnie? Wiem żeby nie naświetlać a nawet zakryć akwarium przed jakimkolwiek światłem. Rozumiem ze brunatnice są pozytywnym glonem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Lgst81 napisał:

Rozumiem ze brunatnice są pozytywnym glonem?

Wszystkie glony są pożądane w Malawi,oprócz cyjanobakterii czyli sinic.

24 minuty temu, Lgst81 napisał:

Tak myślałem. I co z tym zrobić aby te sinice znikły niezbyt inwazyjnie? Wiem żeby nie naświetlać a nawet zakryć akwarium przed jakimkolwiek światłem. 

Różne czynniki wpływają na pojawienie się sinic np. zbyt mocne naświetlanie zbiornika,biały piasek,który przy mocnym oświetleniu odbija światło,zły stosunek NO3/PO4,ale to też nie jest regułą.

Zrób na początek tak jak radzi kolega powyżej.

Ogranicz też moc światła najlepiej do minimum,oraz zbieraj mechanicznie sinice z piasku(np.zasysaj wężem w czasie podmiany).

Pomyśl też o innym kolorystycznie piasku,no i swoją drogą o zmianie kamienia,bo wapień ma więcej wad,niż zalet.Weź Sobie wapień do ręki i potrząśnij nim w zbiorniku,to zobaczysz ile syfu z niego wyleci,ale to już temat na inny dział ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, egon44 napisał:

Wszystkie glony są pożądane w Malawi,oprócz cyjanobakterii czyli sinic.

Różne czynniki wpływają na pojawienie się sinic np. zbyt mocne naświetlanie zbiornika,biały piasek,który przy mocnym oświetleniu odbija światło,zły stosunek NO3/PO4,ale to też nie jest regułą.

Zrób na początek tak jak radzi kolega powyżej.

Ogranicz też moc światła najlepiej do minimum,oraz zbieraj mechanicznie sinice z piasku(np.zasysaj wężem w czasie podmiany).

Pomyśl też o innym kolorystycznie piasku,no i swoją drogą o zmianie kamienia,bo wapień ma więcej wad,niż zalet.Weź Sobie wapień do ręki i potrząśnij nim w zbiorniku,to zobaczysz ile syfu z niego wyleci,ale to już temat na inny dział ;) 

Piasek nie jest biały może tak wyglada w tym świetle. Co do kamienia to fakt nie pasuje jestem tego świadomy ale nie będę opowiadał tu jego historii 🤪 z czasem na pewno zniknie. 

Dzieki za informacje zastosuje się do zaleceń i zobaczę co z tego wyjdzie. Pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.