Jump to content

no2 na poziomie 0,2 !!!


slawek gorol

Recommended Posts

Witam forumowiczów.

Mam nietypowe pytanko,aczkolwiek bardzo ważne.

Moje Malawi dojrzewa już 2 tygodnie , pływają w nim głupiki ,mieczyki i molinezja jako startery cyklu azotowego.

Po dzisiejszych pomiarach stwierdziłem NO2 na poziomie 0,2 więc bardzo duże.

Filtracja : Fluval 1300 l/h zasypany ceramika i grysem dolomitowym,

oraz wew. Fan 3 700l/h .Akwa 240 l.


I teraz pytanie: czytałem ,że nie podmienia się wody w dojrzewającym akwa,ale co wtedy jeżeli pływają w nim "startery" ?


Biologia chyba jeszcze nie działa w kuble,stąd wysoki poziom.


Co mam robić ???

:?

Link to comment
Share on other sites

hmmm, jeżeli startery są po to, żeby mógł rozpocząć się cykl azotowy, to nie powinno się podmieniać wody, bo wracasz do punktu wyjścia. Czyli niedojrzałego akwa. NO2 na takim poziomie świadczy o tym, że zbiornik jest niedojrzały i nie możesz wpuścić tam ryb. Najlepsze lekarstwo, to czekanie :wink: jakieś biostartery w postaci płynów dolewałeś?

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowanie czekać. To, że NO2 skacze, to normalna rzecz. W końcu na tym polega cykl azotowy. Po to wrzuca się gupiki i inne molinezje, żeby nie stracić docelowej obsady. Z resztą ich chyba nic nie zabije :wink: .

Jedyne co możesz zrobić, to lać Nitrivec i czekać.

Link to comment
Share on other sites

Dawałem przez kilka dni po 1 tabletce Bactrozymu :? czy jakoś tak się nazywały te tabletki :D

Bactozym stouje się jedna tabletkę na 50l wody, więc mało dałeś.

Jednak na pewno nie szkodzi, po prostu rozruch trwać będzie troszkę dłuzej.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam podobny problem z dawkowaniem biostartera. Mam "Nutrafin" Biological Aquarium Supplement Hagena. Po polsku dziwnie jest przetłumaczona instrukcja. Jest napisane:

"(...) przy zakładaniu nowych zbiorników - 2 nakrętki (10ml) na 70l. Należy powtarzać codziennie. Dawka tygodniowa. (...)"


To chodzi o to, że codziennie mam dawać po 10 ml na każde 70 l wody? Czy taka dawka jest na tydzień? Jeśli codziennie, to chyba będe musiał dokupić startera, bo mam butelkę 250 ml, a dawka dzienna wyszła mi 45 ml. x 7 dni daje 315 ml. No chyba, że będe wlewał nie 7, a 6 dni. Jeszcze jedno pytanie - po ilu dniach dolewania Nutrafin wsypać pierwszą dawkę pokarmu, aby bakterie "miały co spożywiać"?

Link to comment
Share on other sites

Codziennie tyle ile pisze. Jak braknie to osobiście bym nie dokupywał tylko czekał tydzień dłużej pewnie zanim dojżeje.


Dokładnie jak pisze Czester - z tym codziennym dawkowaniem to przesada, bo IMHO chodzi o nabicie kabzy producentowi. Jak zaszczepisz przez kilka dni, to po odczekaniu odpowiedniego czasu bakterie Ci się rozwiną same. Of kors jeśli zaszczepisz mniej, to będą się dłużej namnażać, ale w końcu będzie ich tyle ila trza ;)

Nie dajmy się zwariować ;)

Link to comment
Share on other sites

Każde kupowanie środków to nabijanie kabzy producentom.

Nigdy nie wlewałem niczego i zawsze wszystko było ok.

Polecam szczepić bakterie od innego akwarysty, nawet przez przełożenie jakiegoś medium filtracyjnego z innego, dobrze działającego akwarium.

Co do podmian wody, nie uważam ze 20% podmiana wody w trakcie zamykania cyklu azotowego, spowoduje aż takie spustoszenie że można mówić o całej robocie od początku, a czasami może być to jedyny sposób na pozbycie się katastrofalnie wysokiego poziomu NO2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
  • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
  • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
  • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
  • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
  • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
  • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Myślę, że na dobry początek 4 gatunki to będzie dobry wybór. Obsada też dość oryginalna, także będzie na co patrzeć. Po jakims czasie sam oceniasz czy ilość ryb jest wystarczająca. Przy świeżym zbiorniku też nie ma co szarżować z ilością ryb wpuszczonych na początek, bo zalążki biologii łatwiej to zniosą. Oczywiście ustalanie ilość gatunków bez wspomnieniu, a liczebności osobników poszczególnych gatunkow jest mocno umowna bo można próbować z więcej niż jednym samcem i większą ilością samic, a można docelowo celować w jednego samca i np 2 samice. Ja zdecydowanie wolę jak moje ryby mają przestrzeń życiową i w zamian częściej mogę obserwować ich naturalne zachowania. Mocno przerybione zbiorniki to jakoś nie moja bajka (oczywiście w Twoim przypadku przy racjonalnej ilości ryb w obrębie gatunku nie ma mowy o przerybieniu). Tysiąc litrów to już kawał szkła i super możliwości, choć wiadomo litrów zawsze będzie za mało i to myślenie, że jakbym tu dorzucił 50cm, a tam 20 oooo wtedy to by dopiero było Sam jestem na etapie wybierania obsady (można powiedzieć, że ta się już nawet wyklarowała), z tą różnicą, że zbiornik o 400l większy, od Twojego, a w planach pierwsze podejście do drapieżników. Zobaczymy jak ta przygoda się potoczy. Tobie też życzę powodzenia
  • Jak to mówią "nie znam się, ale się wypowiem"  @TomekT jak wiesz sam jestem na podobnym etapie rozmyślań. Przeczytałem cały wątek Iquitosa o jego akwarium i doszedłem do wniosku, że Mylochromisa trzeba byłoby hodować z naprawdę spokojnymi gatunkami. Sam nad nim mocno się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jakikolwiek typowy, średniej wielkości drapieżnik to już będzie dla tego gatunku zbyt wielkie obciążenie. W. Sierakowski w książce również wspomina o wyjątkowej delikatności tego gatunku. Jeśli chodzi o dodawanie L. Caeruleus to odpuściłbym po prostu ze względu na to, że wg mnie szkoda pakować tak rozpowszechnionej ryby do obsady, która składa się z tak nieczęsto spotykanych okazów. Ja bym stawiał na zestaw: D. Strigatus, S. Tolae, L. Lethrinus oraz P. Milomo  P. Milomo wygląda super  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.