Skocz do zawartości

Pobita samica


Bartek_De

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, pozner napisał:

 O tworzeniu grot w akwarium pisałem w swoim artykule o wystroju akwarium. Poparłem to zdjęciami że swojego starego akwarium

Poniżej link do artykułu wspomnianego przez Krzysztofa. Warto brać jego spostrzeżenia pod uwagę robiąc aranż i mając na uwadze budowę grot co między innymi ma zapobiec temu co w temacie Bartka:

 

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Poniżej link do artykułu wspomnianego przez Krzysztofa

Tak Andrzeju, znam ten artykuł:)

2 godziny temu, pozner napisał:

Każdy z samców zajął swoją grotę, tam głównie przebywał i jej bronił

I w moim przypadku również tak było/jest, tyle że w przypadku Chailosi wystąpiła agresja wewnątrz gatunkowa. Ale masz rację, oddając Chailosi nie pozbędę się problemu, bo za chwilę może się to powtórzyć wśród pozostałych dwóch gatunków. Pójdę za Twoją sugestią i zacznę od aranżu, tylko nie mam warunków żeby zrobić to bez wyławiania ryb. Myślisz, że można przearanżować zbiornik bez wyciągania ryb? To będzie dla nich olbrzymi stres

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Bartek_De napisał:

Myślisz, że można przearanżować zbiornik bez wyciągania ryb? To będzie dla nich olbrzymi stres

Nie widzę z tym problemu. Ryby masz jeż zasiedziałe, oswojone z tobą i warunkami w akwarium. Jeśli najpierw zaplanujesz, co chcesz zrobić, a następnie spokojnie, bez szybkich i nerwowych ruchów to przeprowadzisz, to rybom nic nie będzie. Przecież przy odławianiu części obsady też nie raz trzeba wyjąć część aranżacji. Sam tak robiłem i nic rybom nie było.

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bartek_De napisał:

No ja akurat używam pułapki z butelki

Też używałem..ale trzeba mieć cierpliwość. Teraz usuwam kamienie (cześć) i dużą siatką szybko wyłapuję. Ostatnio same mi wskakują do kieliszka jak pobieram wodę do rozmrożenia  pokarmu:)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Bartek_De napisał:
3 godziny temu, pozner napisał:

Każdy z samców zajął swoją grotę, tam głównie przebywał i jej bronił

I w moim przypadku również tak było/jest,

Jeśli zdjęcie Twojego akwarium jest aktualne, to moim zdaniem kamienie są ustawione za ścisło. Może szczeliny tam są, ale przestrzeni w nich nie ma za wiele. Spróbuj stworzyć większe zakamarki (groty), gdzie ryba będzie mogła się swobodnie poruszać. Może to być grota przepływowa, ale i zamknięta. Możesz to zrobić też kosztem tej plaży. Jest to, moim zdaniem, niewykorzystany teren. Z  resztą rozciągając konstrukcję, przy tworzeniu grot, zajęcie tej przestrzeni może być wręcz konieczne.

Często można zobaczyć na zdjęciach konstrukcje poustawiane jak regał...jak te klocki Lego. Wygląda to fatalnie, ale paradoksalnie dla ryb to jest świetne rozwiązanie. Ryby mogą się swobodnie tam poruszać i stanowi to schronienie dla ryb. Mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi.

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Też używałem..ale trzeba mieć cierpliwość. Teraz usuwam kamienie (cześć) i dużą siatką szybko wyłapuję. Ostatnio same mi wskakują do kieliszka jak pobieram wodę do rozmrożenia  pokarmu:)

Czasem trwa to dłużej a czasem nie. Tego agresora miałem w butelce w niecałe pół godziny. Kluczowe jest obcięcie gwintu butelki, wtedy ryby chętniej wpływają

2 minuty temu, pozner napisał:

Możesz to zrobić też kosztem tej plaży. Jest to, moim zdaniem, niewykorzystany teren. zresztą rozciągając konstrukcję, przy tworzeniu grot, zajęcie tej przestrzeni może być wręcz konieczne.

Właśnie o tym myślałem :) Chciałbym też przy okazji pójść trochę bardziej w górę. Zostało mi jeszcze sporo serpentynitu, mam nadzieję, że się uda coś sensownego zbudować. Myślę nad ułożeniem dwóch rzędów mniejszych kamieni, aby stworzyć swego rodzaju tunel przez długość akwarium i przykryć to większymi, ale wszystko pewnie "wyjdzie w praniu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Bartek_De napisał:

Właśnie o tym myślałem :) Chciałbym też przy okazji pójść trochę bardziej w górę. Zostało mi jeszcze sporo serpentynitu, mam nadzieję, że się uda coś sensownego zbudować. Myślę nad ułożeniem dwóch rzędów mniejszych kamieni, aby stworzyć swego rodzaju tunel przez długość akwarium i przykryć to większymi, ale wszystko pewnie "wyjdzie w praniu"

Jeśli nie ma tła lub modułów, to jak najbardziej w górę, na ile jesteś w stanie. To dodatkowe schronienie dla samic, ponieważ samce zajmują zazwyczaj te groty na dnie. Lubią sobie coś podkopać i mają wtedy coś według własnego uznania. Co do tych grot dla dominujących samców... Ja sugerowałem się przestrzenią dla dwóch dorosłych ryb, aby mogły się swobodnie obrucić. Jestem zwolennikiem tworzenia grot raczej z "wejściem" i "wyjściem". Dzięki takiemu rozwiązaniu żadna ryba nie pozostanie w potrzasku. W zasadzie w moim zbiorniku, pod kamieniami ryba jest w stanie przepłynąć prawie przez całe akwarium. Prawie, ponieważ jest tylko jeden kamień, który oddziela cały ten układ labiryntów na 1/3 długości. Na dno małe kamienie, a na górę większe. Jeśli chcesz położyć dla urozmaicenia kilka dużych na dno, to sugeruję ustawić je jak najmniejszą powierzchnią do dna. W ten sposób zaoszczędzisz miejsca dla ryb pod nimi i będziesz miał dobrą cyrkulację. Plaża jest zbyteczna. To nie ADA Aquascaping Contest tylko biotop Malawi z mbuną😉

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz jeszcze przykład, nasze mbunarium na WDA 2017

https://klub-malawi.pl/topic/18124-warszawskie-dni-akwarystyki-2017/?page=39

Mimo mizerii w kamieniach, braku dużych kamieni, udało się stworzyć aranżację ze sporą ilością przepływowych grot. Ryby szybko się tam zadomowiły.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.