Skocz do zawartości

Blok absorbera azotanów NO3 na Purolite A520E


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze rozumiem, że rura o fi110 jest dobrym wyborem, tylko pompa napędzająca musi być wystarczająca? Nikt nie próbował wpakować tej żywicy w coś ala pończochę a dopiero później w korpus/rurę czy coś podobnego? Tak ułożyć by nie było zbite ale woda spokojnie przechodziła przez wszystko, chyba regeneracja byłą by łatwiejsza :D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Moje dzisiejsze NO3 to 7,ale z bloku wylatuje 15,coś nie halo.Przed blokiem mam filtr z adsorberem fosforanów,który tam siedzi już 2,5 miesiąca,czyżby tam się odbywała produkcja azotanów ? Blok regenerowałem 16 lipca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku toż ty morski a nie posłuchałeś jak radziłem ci "atrament"  nie miałbyś dzisiejszych dylematów. :)

Ile g.. w tym absorberze fosforanów przez 2,5 miecha się ukryło trudno dociec ale Purolite działa na jednym poziomie zależnym od pH wody aż do zapchania więc jak w baniaku NO3 -7ppm a z bloku wylata 15ppm to znak że się zapełnił. Pytanie dlaczego tak szybko to już inna bajka:e_geek: i tylko ty możesz sobie odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atrament stosowałem,w morskim jednak nie zbijał do zera i był zalecany powyżej 20mg/l.Ja mam PO4-0,05 więc malutko.W okresie jego działania raz go chyba płukałem,ale dziś go chyba wymienię.Czy blok może oddawać azotany ? Odpiąłem teraz ten filtr,dam czas na przepłukanie się bloku Purolite i sprawdzę jeszcze raz poziom NO3.Teraz zbadałem PO4 i mam poziom 0,04 więc teoretycznie zmiana nie jest potrzebna.

Filtr z Phosphate Minus jest OK,z bloku purolite wylatuje wylatuje więcej niż wlatuje,czyli blok oddaje ?

Edytowane przez inmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cośtam Marku pokręciłeś z przecinkiem w tym PO4 pow 20ppm:D to chyba poziom tak w Malawi jak i morskich nie do akceptacji.

Atrament stosujemy w tych mniejszych dawkach do osiągnięcia prawdziwego poziomu PO4 =0,2ppm ( nie ma poziomu =zero zawsze coś tam jest fosforanów) przypominam że test JBLa kłamie i dla niego test musi pokazać PO4 = 0,05ppm wtedy jest na prawdę 0,15-0,2ppm jaki jest górny poziom fosforanów by stosować atrament to nie wiem ale i producent chyba nie określa. Przestrzega tylko przed przedawkowaniem.

Z mojego doświadczenia wiem a stsouję stale od dawna że atrament nie usuwa ze zbiornika fosforu tylko wytrąca PO4 do innych nie rozpuszczalnych w wodzie związków fosforu - dlatego korzystają  z tego rośliny i zapewne bakterie, glony ,grzyby. Dopiero jak wyrwę kubeł valisnerii i podaruję Plezi to wiem że wywaliłem ten fosfór z baniaka:biggrin: i tak co kilka miesięcy od dawna i bez PhosphateMinus.

Z moich doświadczeń wiem że blok może oddawać NO3 czyli na wylocie jest więcej niż na wlocie i w całym akwarium. Tak się dzieje w dwu przypadkach.

1/ gdy podniesiemy pH wody wtedy blok ustawia się na wyższy poziom adsorbcji np z 7ppm na 10ppm i szybko oddaje zgromadzony azotan czyli tę różnicę miedzy 7 a 10ppm

2/ gdy zrobimy dużą podmianę wody o niskim poziomie azotanów i w baniaku jest niższy poziom niż wynikało to z dotychczasowej pracy bloku . Czyli gdy pracował na poziomie 7ppm a zrobiłeś wodę o poziomie 5ppm.

Nie znam wpływu tego preparatu Phosphate Minus który stosujesz na pracę bloku więc nic nie podpowiem. Myślę że jak pracował 2,5 miesiąca to dawno się zapchał fosforanami i jest do wywalenia.

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja,zamiast ppm wpisałem mg/l i 0,20 miało być,tutaj jest opis http://erybka.pl/product-pol-1274-Microbe-Lift-Phosphate-Remover-473-ml.html

Zaraz zabieram się za regenerację.Wkład na fosforany powinno się wymienić jeśli zacznie rosnąć poziom fosforanów a mi nawet spadło od poprzedniego pomiaru z 0,5 na 0,4 choć to może być granica błędu pomiarowego.Pomiary wykonuję dużą Hanną.W morskim dążyliśmy do 0,00.Na razie mam 5kg adsorbera fosforanów a jak się skończy kiedyś to spróbuję z atramentem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 16.07.2016 o 21:57, Jargos napisał:

Andrzeju właśnie oto chodzi, że korpus jest zamocowany odwrotnie do kierunku przepływu i puszka nie spełni swojego zadania. Myślałem, że ktoś już to przetestował, ale chyba będę pierwszy. stan w swoim filmie ma właśnie w puszce, ale korpus zamocowany jest zgodnie z kierunkiem przepływu.

Odwrotnie  jak dasz plus puszkę zasypową też będzie działać ( a nawet jakiś czas temu rozmyslałem nad tym i nie wiem czy czasami nie będzie nawet lepiej) bo jest nadal zachowana zasada wolnego przepływu przez złoże purolite.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.