Skocz do zawartości

Pierwsze kroki Malawi240l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie :)

Chciałem się zapytać jak wygląda sprawa z temperaturą wody w baniaku.Bo nie wiem ,czy mam się już martwić :).

A więc tak do tej pory temp. utrzymywałem w przedziale 25-26 stopni C ,ale teraz zrobiło się ogólnie upalnie i temp waha się od 27,9 do 28,4 i za nic nie da się jej zbić.

Pytanie brzmi ,czy jest jakaś konkretna górna granica dla pyśków jak tak to jaka ?

Nie pytam oczywiście o temp. wrzenia wody ;-)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie masz co popadać w panikę.Wiadomo że w lecie temperatura Ci wzrośnie,jeżeli nie przekroczy ona 30 stopni to raczej nic złego im się nie stanie.Co tydzień i tak podmieniasz pewno wodę,tym sposobem zbijając im temperaturę.Ewentualnie możesz dla bezpieczeństwa wyłączyć im grzałkę,gdyby coś nie tak było z termostatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz pokrywę na akwarium ściągasz ją, ewentualnie nie świecisz światła (zwłaszcza świetlówki wydzielają sporo ciepła). Możesz ustawić wiatrak na taflę wody, chłodzenie przez zwiększone parowanie działa ! Pomaga ugrać nawet do 3 °C.


Wrzucanie lodu to środek doraźny, czasem może ratować życie, ale

- potrzebne są duże ilości lodu

- lepiej zamrażać wodę w dużych butlach i umieszczać je w całości w akwarium, niż wrzucać bezpośrednio sam lud bo dość szybko się rozpuści

- jest to proces czasochłonny, Nawet 1,5l butla z wodą potrzebuje sporo czasu na zamarznięcie. Trzeba mieć więcej takich butli żeby mieć możliwość podmiany gdy się już lód stopi, a co za tym idzie trzeba by mieć ze 4 do 5 butli na stałe w zamrażarce - a to zajmuje sporo miejsca.


Są też chłodziarki akwarystyczne. TO rozwiązanie jest kosztowne pod względem samego zakupu jak i zużycia prądu. Równie dobrze można założyć klimatyzację w mieszkaniu lub pokoju :) Niektórzy tak też robią.


w sytuacji kryzysowej pomocna bywa podmiana wody na zimną kranówę. Jednak nie będziemy codziennie podmieniać 20% wody. Nieco większy komfort mogą mieć posiadacze stałej podmiany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady :) . Na razie grzałka już nie działa od wczoraj , mam aluminiową pokrywę z 2 belkami pojedynczych świetlówek i pomiędzy nimi 2 listwy,które łatwo można zdemontować-więc spoko-nie pomyślałem :). Podmianki są właśnie wczoraj robiłem a w mieszkaniu jest duszno i gorąco niestety:( . A co do butelek z lodem ,to gdyby były konieczne ,to nie będzie kłopotu 3 zamrażarki w domu są :) - oby to nie było konieczne...Oki idę te listwy z obudowy zdemontować i niech paruje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz pokrywę na akwarium ściągasz ją, ewentualnie nie świecisz światła (zwłaszcza świetlówki wydzielają sporo ciepła). Możesz ustawić wiatrak na taflę wody, chłodzenie przez zwiększone parowanie działa ! Pomaga ugrać nawet do 3 °C.


...dokładnie robię tak jak mówi Misiek..Pokrywę mam dzieloną ,jedną część zdejmuję zakładam wiatraczek BOYU FS-120 i po godzinie ( może szybciej ) temperatura spada mi o 3 stopnie. A światła nie wylączam:)


..ale można i tak:)

Chłodnica do akwarium - zmniejszanie temperatury podczas upałów - YouTube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.