Gizmo_23 Opublikowano 24 Maja 2014 Autor #31 Opublikowano 24 Maja 2014 Witam ponownie Chciałem się zapytać jak wygląda sprawa z temperaturą wody w baniaku.Bo nie wiem ,czy mam się już martwić . A więc tak do tej pory temp. utrzymywałem w przedziale 25-26 stopni C ,ale teraz zrobiło się ogólnie upalnie i temp waha się od 27,9 do 28,4 i za nic nie da się jej zbić. Pytanie brzmi ,czy jest jakaś konkretna górna granica dla pyśków jak tak to jaka ? Nie pytam oczywiście o temp. wrzenia wody ;-)....
eljot Opublikowano 24 Maja 2014 #32 Opublikowano 24 Maja 2014 Powyżej 30 stopni już robi się niebezpiecznie.
Gizmo_23 Opublikowano 25 Maja 2014 Autor #33 Opublikowano 25 Maja 2014 Powyżej 30 stopni już robi się niebezpiecznie. No to co wtedy?Kostki lodu? Jak na razie ok ,ale latem to może być kłopot...
JemioloSeba Opublikowano 25 Maja 2014 #34 Opublikowano 25 Maja 2014 Falownik skierować na taflę wody i niech chłodzi. Współczuję jeśli temperatura w domu przekracza Ci 30 stopni
eljot Opublikowano 25 Maja 2014 #35 Opublikowano 25 Maja 2014 Najtańszy sposób to plastikowa butelka z zamrożoną wodą (taka duża kostka;)) i do akwa, ilość butelek uzależniona od litrażu.
grzegorz77 Opublikowano 25 Maja 2014 #36 Opublikowano 25 Maja 2014 Myślę że nie masz co popadać w panikę.Wiadomo że w lecie temperatura Ci wzrośnie,jeżeli nie przekroczy ona 30 stopni to raczej nic złego im się nie stanie.Co tydzień i tak podmieniasz pewno wodę,tym sposobem zbijając im temperaturę.Ewentualnie możesz dla bezpieczeństwa wyłączyć im grzałkę,gdyby coś nie tak było z termostatem.
Misiek Opublikowano 25 Maja 2014 #37 Opublikowano 25 Maja 2014 Jeśli masz pokrywę na akwarium ściągasz ją, ewentualnie nie świecisz światła (zwłaszcza świetlówki wydzielają sporo ciepła). Możesz ustawić wiatrak na taflę wody, chłodzenie przez zwiększone parowanie działa ! Pomaga ugrać nawet do 3 °C. Wrzucanie lodu to środek doraźny, czasem może ratować życie, ale - potrzebne są duże ilości lodu - lepiej zamrażać wodę w dużych butlach i umieszczać je w całości w akwarium, niż wrzucać bezpośrednio sam lud bo dość szybko się rozpuści - jest to proces czasochłonny, Nawet 1,5l butla z wodą potrzebuje sporo czasu na zamarznięcie. Trzeba mieć więcej takich butli żeby mieć możliwość podmiany gdy się już lód stopi, a co za tym idzie trzeba by mieć ze 4 do 5 butli na stałe w zamrażarce - a to zajmuje sporo miejsca. Są też chłodziarki akwarystyczne. TO rozwiązanie jest kosztowne pod względem samego zakupu jak i zużycia prądu. Równie dobrze można założyć klimatyzację w mieszkaniu lub pokoju Niektórzy tak też robią. w sytuacji kryzysowej pomocna bywa podmiana wody na zimną kranówę. Jednak nie będziemy codziennie podmieniać 20% wody. Nieco większy komfort mogą mieć posiadacze stałej podmiany
marek_z_81 Opublikowano 25 Maja 2014 #38 Opublikowano 25 Maja 2014 Możesz też wyłączyć oświetlenie i otworzyć pokrywę (jak jest)
Gizmo_23 Opublikowano 25 Maja 2014 Autor #39 Opublikowano 25 Maja 2014 Dzięki za dobre rady . Na razie grzałka już nie działa od wczoraj , mam aluminiową pokrywę z 2 belkami pojedynczych świetlówek i pomiędzy nimi 2 listwy,które łatwo można zdemontować-więc spoko-nie pomyślałem . Podmianki są właśnie wczoraj robiłem a w mieszkaniu jest duszno i gorąco niestety:( . A co do butelek z lodem ,to gdyby były konieczne ,to nie będzie kłopotu 3 zamrażarki w domu są - oby to nie było konieczne...Oki idę te listwy z obudowy zdemontować i niech paruje .
Andrzej Głuszyca Opublikowano 25 Maja 2014 #40 Opublikowano 25 Maja 2014 Jeśli masz pokrywę na akwarium ściągasz ją, ewentualnie nie świecisz światła (zwłaszcza świetlówki wydzielają sporo ciepła). Możesz ustawić wiatrak na taflę wody, chłodzenie przez zwiększone parowanie działa ! Pomaga ugrać nawet do 3 °C. ...dokładnie robię tak jak mówi Misiek..Pokrywę mam dzieloną ,jedną część zdejmuję zakładam wiatraczek BOYU FS-120 i po godzinie ( może szybciej ) temperatura spada mi o 3 stopnie. A światła nie wylączam:) ..ale można i tak:) Chłodnica do akwarium - zmniejszanie temperatury podczas upałów - YouTube
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się