Skocz do zawartości

Biostartery - Mity i fakty


harisimi

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzuć parę gram zmielonego mięsa. Efekt będzie wg mnie bardzo szybki.


Sposób na pewno dobry, ale w eksperymencie trzeba było by zadać taką sama ilość produktu do przetworzenia przez bakterie czyli amoniaku !


Czy dostaniesz Wojtku w spożywczaku to nie wiem, kiedyś widywałem saletre do peklowania mięsa ale czy amoniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byście proponowali jako naszybciej działający zabrudzacz wody amoniakiem. Ja najczesciej wrzucałem mrożonki ale miałem czas.

Sam czysty amoniak, korzysta się z tego np. u fryzjera przy farbowaniu włosów.Ale to będzie raczej składnik farb a nie osobny komponent. Chociaż może? Nie znam się aż tak.Kiedyś startowałem akwa na wodorowęglania amonu.. czyli amoniaku do ciasta :) Powyżej 36st C rozkłada się do czystego amoniaku i CO2, potem chlup do akwa. Jon amonowy wykrywalny testem ale wlałem tego tyle,że akwarium startowało niemiłosiernie długo.


Jeśli chodzi o Wojtkowe testy szybkości startowania biologii, to proponowałbym zbiornik testowy jako grupę kontrolną, tj bez żadnego filtra. Tak jak to się robi w badaniach statystycznych.


Jeśli chodzi o dodawanie jakiegoś mięcha i czekanie żeby zgniło.. to nie jest taki szybki wcale proces. Najpierw zajdzie denaturacja białek, potem amonifikacja itd i dopiero z czasem będziemy mieli substrat dla Nitrobacter.W ogóle do tych procesów przyczniają się inne mikroorgamizmy wiec spodziewałbym się malowniczego zakwitu pierwotniaków przy okazji tych eksperymentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie chyba aż tak malowniczo bo to moja normalna metoda startowa Nitrivec + kostki psującego się pokarmu. Teraz wymyśliłem połączyć mielone mięcho z mrożonką i dałem na 60 litrów po 4 kostki serc indyczych ( nie daje tego pyszczkom tylko innym rybom ;), tak żeby była pewność ). Baniaki zalałem wodą z kranu na razie odpaliłem tylko grzałki i wrzuciełem mięcho, chcę imitować start zbiornika wiec filtr wydaje się niezbędny. Będzie identyczny i identycznie nastawiony. Na razie poczekam, aż powstanie amoniak. Z tego co pamiętam to dość szybko czuć było zapach ;). Pierwsze pomiary jutro. Amoniaku wskazanego przez Staszka nie znalazłem i sprawa się sama rozwiązała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piszesz Prezes że sprawa pilna to szczerze polecam przetestowanego nie raz i nie raz przeze mnie polecanego Biodigest Prodibio.

Efekt jest nawet przy świeżym baniaku z obsadą.

Prodibio BioDigest (3576053637) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img09.allegroimg.pl/photos/400x300/35/76/05/36/3576053637@@AMEPARAM@@09@@AMEPARAM@@35/76/05/36@@AMEPARAM@@3576053637



Plusem jest to że w sytuacji gdy mamy już obsadę (czasami niestety nie da się tego uniknąć) nie dolewamy syfu pod śliczną nazwą "pożywka dla bakterii".


Mi ostatnim razem cały cykl się zamknął w około 6 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj polecano mi to w akwarystyku. Jednak przyznam sie, że wlałem do upadłego baniaka Nitrivec, placebo nie placebo ale lepiej sie z tym poczułem ;). Przy następnym zonku spróbuje polecanego przez Ciebie środka. Na razie jednak bede robił test z Nitrivec a sklep ma mi sprowadzić Tetre. Musze to sprawdzić bo raz, że ja się tym interesuję, dwa chłopacy niech poznają magię wody ;) a trzy uwielbiałem w szkole chemię a od końca szkoły średniej testy wody ito jedyne co jest w moim życiu z nią zwiazane ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test trwa ;) na razie serca indycze świetnie się sprawdziły jako starter dla amoniaku, Już wchodząc do pokoju z naszymi baniakami wiedziałem że coś się dzieje. W temperaturze 26 st. C w ciągu około 24 godzin w obu baniakach amoniak zanotował poziom 0,5 mg/l azotyny i azotany niewykrywalne. Dobrą wiadomością jest to, że w drugim sklepie obiecali mi ściągnąć tetre. Jak skończę test z czystym filtrem i Nitriveckiem to wystartuję jeszcze z Tetrą czy zadziała lepiej bo może się okazac że Nitrivec jednak działa, ale 2x gorzej. Poczekam z indykami do poniedziałku bo w niedziele nie mam dostępu do baniaków a chcę żeby amoniaku było więcej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serduszka indycze psują się znakomicie ( swoją drogą niezłą wydajność mają takie bakterie ) ... jak patrze na sposób karmienia niektórych ludzi i ryby żyją to musi to być wydajne :D.


Dzisiaj NH3/4 jest na poziomie 1.0 mg/l a NO2 na poziomie pomiędzy 0,3 mg/l a 0.9 mg/l ale bliżej 0,3. NO3 na poziomie niewykrywalnym.


Załączam roboczą fotkę.

post-6453-1469571493655_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natchniony moja chemiczną batalią postanowiłem wyczyścić sumpa. Zostawiłem wszystko co stare w narurowcu a wziąłem się za sumpa i teraz mam problem. Zawsze miałem 2 kubły i jak czyściłem jeden to drugi trzymał biologię teraz za sumpa miał porobić narurowiec ale wiadomo to dwie nieporównywalne rzeczy, Zaczęły mi się trochę po tym zabiegu obcierać ryby a to był zawsze sygnał pojawienia się amoniaku czy azotynów. Zmierzyłem wieczorem parametry i wydawało mi się że woda w teście na amoniak jest minimalnie zielona a reszta ( azotyny i azotany na 0 ). Powtórzyłam na drugi dzień testy i w dzień woda w amoniakowej próbówce wydawała mi się już normalna a więc mam wynik 0, 0, 0 ;). Jak tu się dowiedzieć czy ruszył cykl ... na razie wyłączyłem stałą podmianę ale jak na dzisiaj znowu jest 0, 0, 0 :P. Stała podmiana wody utrzymywała mi azotany na poziomie pomiędzy 0 a 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.