Skocz do zawartości

Biostartery - Mity i fakty


harisimi

Rekomendowane odpowiedzi

Test oczywiście trwa a raczej powoli się kończy. Gorzej że skończyły mi się testy NO2 ;( będę szukał po ludziach bo do sklepu przyjdzie w środę a to już po obtokach ;). N dziś raczej koniec amoniaku w baniaku z Nitriveckiem jednak cykl idzie dobrze w 2 baniakach.


Na dziś dzień wyglądało to jak poniżej.


Podsumowanie czwartej doby:


Akwarium A bez Nitrivec


NH3 pomiędzy 0,5 mg/l a 1 mg/l bliżej tego niższego wyniku

NO2 około 1,5 mg/l ( ale sam nie wiem :wink: )

NO3 pomiędzy 25 mg/l a 50 mg/l


Akwarium B z Nitrivec


NH3 na poziomie 0 mg/l jednak chyba minimalnie zieleni tam jest woda z baniaka ogólnego dała idealną żółć może 0,1 czy 0,2 jeszcze się zachowało

NO2 około 1,5 mg/l a może i wyżej,

NO3 pomiędzy 50 mg/l a 100 mg/l bliżej tej niższej granicy


Dodałem fotki bo mój komp wczoraj zakombinował i nie weszły.

post-6453-1469571509642_thumb.jpg

post-6453-14695715097729_thumb.jpg

post-6453-1469571509878_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdobyłem test NO2 Sery Made in Germany ;) nie mam daty ważności ale działa bo wskazuje na to choćby fotka z badaną wodą z mojego baniaka. Test trwa nadal podsumowanie piątej doby:


Akwarium A bez Nitrivec


NH3 pomiędzy 0,0 mg/l a 0,5 mg/l bliżej tego niższego wyniku

NO2 pomiędzy 0,5 a 1,0 mg/l bliżej tego niższego wyniku

NO3 pomiędzy 25 mg/l a 50 mg/l bliżej tego wyższego wyniku


Akwarium B z Nitrivec


NH3 na poziomie 0 mg/l idealną żółć

NO2 około 0,5 mg/l

NO3 pomiędzy 50 mg/l a 100 mg/l bliżej tej niższej granicy

post-6453-14695715099761_thumb.jpg

post-6453-14695715100929_thumb.jpg

post-6453-14695715102356_thumb.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i test nadal mnie troszkę zaskakuje spodziewałem się większych postępów z NO2 no ale czekamy dalej. Historia amoniaku się zakończyła w obu zbiornikach. Dzięki Nitrivec proces ten skończył się dzień ( może trochę więcej ) wcześniej, w zbiorniku gdzie go wlałem.


szósta i siódma doba:


Akwarium A bez Nitrivec


NH3 pomiędzy 0,0 mg/l

NO2 pomiędzy 0,5 mg/l

NO3 pomiędzy 25 mg/l a 50 mg/l bliżej tego wyższego wyniku


Akwarium B z Nitrivec


NH3 na poziomie 0,0 mg/l

NO2 pomiędzy 0,3 a 0,5 mg/l bliżej tego wyższego wyniku

NO3 pomiędzy 50 mg/l a 100 mg/l bliżej tej niższej granicy.

post-6453-14695715103901_thumb.jpg

post-6453-14695715105784_thumb.jpg

post-6453-14695715107567_thumb.jpg

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy dzień i wszystko się równa ;). Oczywiście moga zawodzić patrzałki ale czekam teraz na eliminacje NO2 i będą konkluzje ;)


Ósma doba


Akwarium A bez Nitrivec


NH3 0,0 mg/l

NO2 0,3 mg/l

NO3 pomiędzy 50 mg/l a 100 mg/l bliżej tego niższego wyniku


Akwarium B z Nitrivec


NH3 na poziomie 0,0 mg/l

NO2 pomiędzy 0,3 mg/l

NO3 pomiędzy 50 mg/l a 100 mg/l bliżej tej niższej granicy.

post-6453-1469571510892_thumb.jpg

post-6453-146957151101_thumb.jpg

post-6453-14695715111193_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewiąta, dziesiąta, jedenasta doba ( niestety wczesniej nie mialem możliwości wziąć wody do testów ;( ).


Akwarium A bez Nitrivec


NH3 0,0 mg/l

NO2 0,3 mg/l

NO3 pomiędzy 50 mg/l a 100 mg/l bliżej tego wyższego wyniku


Akwarium B z Nitrivec


NH3 0,0 mg/l

NO2 0,0 mg/l

NO3 pomiędzy 50 mg/l a 100 mg/l bliżej tego wyższego wyniku.


Myślę ze to praktycznie koniec testu jutro najdalej pojutrze i w baniaku bez nitrivec będzie zero. Jeśli przez dwa tygodnie czy tym bardziej miesiąc szykujemy start zbiornika to używanie Nitrivec czy środka z Tetry po prostu mija się z celem. Używanie nitrivecu w razie awarii biologi byłoby jednak wskazane. Szybszy start, przeróbka najgroźniejszego amoniaku w delikatniej szkodliwe azotyny jest na pewno nie do przecenienia. Walczymy wszak o zdrowie i życie ryb. Środek tetry ma szanse lepiej pracować w drugiej fazie ( NO2 na NO3 ) i może Tymek mógł pisać prawdę. Z praktycznego punktu widzenia znowu ma to jednak tylko znaczenie przy śmierci biologa przy starcie nowego akwarium jest to niepotrzebne, wystarczy woda wodociągowa i coś co się popsuje, można ewentualnie włożyć coś ze starego baniaka. Bo być może bakterie w zbiorniku teoretycznie czystym znajdowały sie jednak w jakiś małych ilościach na lezacej w stanie suchym grzałce lub umytej głowicy filtra. ( nie były to warunki labolatoryjne ;) ). Ilości to zapewne nie powalające ale być może jeśli ktoś ma wszystko nowiuteńkie nie działoby się to tak szybko. Bardziej prawdopodobne wydaje mi się ze to wszystko jest w wodzie wodociągowej i jesteśmy lekko naciągani ;). Dlatego osobiście będe wlewał Nitrivec czy środek Tetry w razie śmierci biologa jednak przy starcie nowego zbiornika po prostu sobie odpuszczę. Być może jeszce zrobię test tetry ... jak mi się znowu zachce celem porównania tamtego środka do działania Nitrivec. mam nadzieję ze moja zabawa się przydała ;).

post-6453-14695715164722_thumb.jpg

post-6453-14695715165923_thumb.jpg

post-6453-14695715167531_thumb.jpg

  • Dziękuję 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można ewentualnie włożyć coś ze starego baniaka.


Kiedyś Snocho fajnie podsumował wsie fiolki z bakteriami , że w każdej 100ml wody dojrzałego baniaka jest o wiele więcej bakterii jak w tych specyfikach i dzisiaj po twoich testach zaczynam mu wierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nie w takiej toniowej ale lekko wyciśniętej z filtra to zapewne tak. Na Nitrivecu za 24 zł zyskaliśmy może 1,5 może 2 dni. Przy awarii to istotny czas zwłaszcza, że dotyczyło to szybszej redukcji amoniaku. Jednak kto wie czy jak ktoś ma wiecej niż 1 zbiornik to taki słoiczek wody nie zrobiłby tego szybciej. Jednak ja już z tym ryzykować nie będę ( nie badałem wszak takiego układu ;) ) i przy jakimś zgonie biologa kupię te bakterie bo nie ma co dumać ale trza ratować ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podejrzewałem po przeczytaniu tego bloga. Wniosek z tego taki, że przy zwykłym startowaniu nowego zbiornika nie ma sensu wlewać bakterii dla przyspieszenia zamknięcia się cyklu o 1 lub 2 dni. W przypadku awarii filtra czy dłuższego zaniku prądu jednak warto użyć w/w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test reaktywacja ;)


W zwiazku z tym, że mam Tetra Aqua Safe bede startował z nowym testem. Tym razem w jednym akwarium bede testował ten produkt i istotne bedzie dla mnie czy wystartuje szybciej czy szybciej zredukuje amoniak i czy szybciej przerobi azotyny na azotany. Czekam jeszcze na test NO2 aby mieć pewność, że tym razem mi go nie zabraknie i nie będe musiał biegać ;).

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.