Jump to content

Sump + denitryfikator


miron
 Share

Recommended Posts

Mam pytanko do Was akwamaniacy !

Czy ktoś z Was posiada zestawienie osprzętowe sump + denitryfikator ?

Osobiście posiadam tylko sumpa 120 litrowego, ale myślę o budowie denitryfikatora.

Jak sądzicie czy takie rozwiązanie jest celowe ?

Link to comment
Share on other sites

a czemu miałoby być bezcelowe? Po mojemu sump to sump a deni to deni - jedno drugiemu nie przeszkadza ;)

Link to comment
Share on other sites

dokładnie, jedno drugiego nie wyklucza jak masz taka konieczność to deni może i współdziałać z sumpem.

Link to comment
Share on other sites

sump - redukuje NO2

deni - redukuje NO3jak widac - nie powinny sobie nawzajem przeszkadzac ;-)

Link to comment
Share on other sites

sump - redukuje NO2

deni - redukuje NO3jak widac - nie powinny sobie nawzajem przeszkadzac ;-)Mało tego :-)


sump produkuje NO3, więc żyją z deni w pełnej zgodzie :-)


Oczywiście trzeba pamiętać o wszystkim, o czym tutaj stale

Mjunszajn huczy - bez pomiaru redox tak naprawdę używamy

deni w znacznym stopniu na ślepo. Nie wiemy, czy redukuje

dokładnie w takim stopniu, w jakim trzeba (może na przykład

redukować w znacznym stopniu tylko do NO2, co jest

niepożądane), produkować siarkowodór (oczywiście niepożądane)

i ogólnie w dużym stopniu negatywnie wpływać na redox.


A redox jest de facto miarą zdolności wody do samooczyszczania,

czyli redukowania związków niepożądanych. Między innymi

dlatego przy stosowaniu deni trzeba zadbać specjalnie o odpowiednie

natlenienie wody.


Przy okazji - ktoś ma wyrobioną opinię na temat testów O2?


Bo stosowałem dwa, i wyniki wydają mi się zaniżone, jak

na mój zbiornik (intensywne poruszanie powierzchni,

spora kurtyna, brak deni, rośliny).


A najlepszym jednak deni jest zestaw: nieprzerybianie plus

oszczędne karmienie plus usuwanie odpadków przed ich

rozkładem (liście, trupki, kupki) plus zielenina.


I używanie do podmian wody o niskim NO3.


milc

Link to comment
Share on other sites


A najlepszym jednak deni jest zestaw: nieprzerybianie plus

oszczędne karmienie plus usuwanie odpadków przed ich

rozkładem (liście, trupki, kupki) plus zielenina.

I używanie do podmian wody o niskim NO3.


I jeszcze aby te podmiany były cotygodniowe :wink: a pozatym nic dodać nic ująć

Link to comment
Share on other sites

W bibliotece nie było tej książki ale przejrzałem inną i teraz jako tako wiem o co chodzi :D Ale jak to się ma do akwarystyki?

Link to comment
Share on other sites

Mjunszajn
W bibliotece nie było tej książki ale przejrzałem inną i teraz jako tako wiem o co chodzi :D Ale jak to się ma do akwarystyki?

W pełni sie to ma do akwarystyki. Woda to roztwór chemiczny, w którym zachodza określone procesy biologiczno-chemiczne, które ciężko okreslić, sprecyzowac i zrozumieć bez znajomości podstaw chemii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   @Robson79 obie ryby bardzo mi nie podobają się. Jeśli rzeczywiście zresztą jest ok to ja bym jak najszybciej odłowił te dwie sztuki. Saulosi przez dziwne zachowanie, a Acei przez przerażający wygląd. W tymczasowym zbiorniku podał nawet w pokarmie coś w rodzaju metronidazol czy capiforte i zobaczył jak będą się zachowywać dalej... Ryb jest dużo, ale IMO tym bardziej dzięki temu jeśli te dwa osobniki są najniżej w hierarchii to nie powinny tak się zachowywać/wyglądać.
  • nsp
   Filtracja za modułem działa podobnie jak HMF, z tą różnicą że jednym otworem woda wpływa (zazwyczaj dolnym, przy dnie) przelatuje przez gąbki i wypływa górą. Można powiedzieć, że to takie pół HMF'a, bo nie masz dużej frontowej gąbki.      To jest filtracja mechaniczno-biologiczna, więc przy odpowiedniej liczbie ryb i cyrkulacji, nie będziesz potrzebował dodatkowego mechaniaka.
  • lukasz.host
   Dziękuję @rysib za rozwianie wątpliwości co do (nie)czyszczenia tego sposobu filtracji, ale czegoś nie rozumiem. W hamburgach sprawa jest jasna (tak sądzę), bo gąbka górną krawędzią wystaje ponad lustro wody po to, żeby woda napływała do filtra poprzez dużą powierzchnię gąbki, a nie przelewała się górą. Dobrze kombinuję? Powiedzmy, że jest to układ odizolowany. Woda musi uzupełniać poziom od strony pompy przesączając się przez gąbkę. Fizyka. To teraz biorąc pod uwagę moduł lub gąbki za tłem, jaką rolę spełnia tam falownik lub pompa, skoro nie jest to układ odizolowany? Ma wymuszać tylko ruch wody przez pociętą gąbkę? I jeszcze jedno, skoro jest to filtracja biologiczna, to czy będę do tego potrzebował mechanika?
  • Amohr
   Sam już nie wiem jak ma wyglądać ta filtracja. Jako biolog dam Aquael ultramax 2000 a co jako mechanik? Nie chciałbym filtra wew. Tak więc jeżeli Aquael ultra 900 za mały to może Aquael ultramax 1000 jako mechanik. Po co dawać prefiltr jak mają w sobie
  • mazilo
   może i dobrze ze jest charakterek , sama natura 😉
  • Robson79
   Najpierw przejdź na karmienie 2 razu dziennie i obserwuj ryby.  Jeśli chodzi o Acei z pierwszego postu to niestety ma poskubane płetwy. Zamiany Saulosi lub Maingano na Demasoni nie polecam ponieważ  te ostatnie mają charakterek i możesz bardzo szybko pożałować decyzji o zmianie gatunku.
  • mazilo
   W pierwszym poście oczywiście chodziło mi ze wygląd opisanych ryb nie wynika z agresji innych . Gdyby takowa była , to byłyby pochowane po kontach , i być może „ poskubane „ płetwy . Acei pływa jakby nigdy nic , są Saulosi najczęściej leży na środku akwarium.   Ilosc karmień - prawda , od jutra miałem wprowadzić karmienie 2 x dziennie . Kiedyś tak robiłem , w sumie nie wiem dlaczego przeszedłem do 1x dziennie . Ilość ryb spora - prawda , będzie redukcja .  Mała ilość  kryjówek …. tutaj ZAWSZE mam niezły ubaw , bardzo,ale to bardzo często jest mowa ile tego powinno być , a jak oglądamy piękne zbiorniki to jest ich jak kot napłakał .  Ostatnio myśle nad dodaniem kamieni z uwagi na fakt ze często widzę nowe maleństwa ,ale krótko 😞  Rozważam również na zmianą obsady . Prawdopodobnie zrezygnuje z Saulosi lub Maingano na rzecz Chindongo Demasoni . Logika w kolorach nawet podpowiada żeby zrezygnować z obu na rzecz Chindongo Demasoni 
  • Robson79
   W pierwszym poście napisałeś że napewno wygląd ryb nie jest wynikiem agresji. W ostatnim poście napisałeś że część ryb jest porozstawiana po kątach czyli jest jakaś agresja. W przypadku pyszczaków to oczywiście normalne. Wystrój akwarium bardzo mi się podoba choć przy tej ilosci ryb ( naliczyłem 35szt a pewnie jest więcej) jest mało kryjówek i nie wszystkie ryby mają możliwość schronienia się. Dodatkowo karmienie raz dziennie może być nie wystarczające i ryby najniżej w hierarchii mogą mieć problem z dostępem do odpowiedniej dawki pokarmu... 🤔 Skoro jak piszesz ryby z pierwszego postu chętnie pobierają pokarm to możliwe że jest to wynik niedokarmienia. Gdyby pokarmu nie pobierały oznaczałoby chorobę więc może rozważ karmienie 2 razy dziennie. Jeszcze może bardziej przyjżyj się tym osobnikom czy faktycznie zjadają pobrany pokarm i czy go nie wypluwają po chwili...
  • rysib
   @lukasz.host jednym z wielkich plusów filtracji za tłem/w module jest bezobsługowość. W poprzednim akwarium taki filtr miałem przez ponad rok (do nowego przeniosłem dojrzały wkład filtracyjny i bez problemowo odpaliłem to samo w nowym baniaku). I nic, dosłownie nic nie robiłem z nim. To jest nie tylko wygoda, to jest niezbędny warunek sprawnego działania i dojrzałości tych filtrów. Rzuć okiem na TEN wpis. Gąbek nie wyciągasz, nie myjesz, nie płuczesz. Taki filtr jest jak dobre wino, dojrzewa, zapełnia się "życiodajnym szlamem" (patrz załączone zdjęcie). To samo zresztą występuje w filtrach typu hamburg (HMF). Na forum mamy świetną specjalistkę od hamburgów @suricade, i dosyć wyczerpujący wątek i następny. Same kaseciaki to ciekawa opcja, miałem długi czas taką filtrację. Minusem był dla mnie przymus ich czyszczenia. Raz na tydzień, lub 10 dni trzeba było wyciągać gąbkę i płukać ją. Fakt, rośliny domowe rosły na takim "kompocie" jak szalone. 😉 Ale z gruntu jestem leniwy i wolę bezobsługowe filtry o większej powierzchni filtracyjnej. W razie pytań, pozostaje do usług. 🙂 Pzdr. Rysiek
  • mazilo
   Cała reszta jest ok , ewentualnie ktoś po kontach porozstawiany 🙂  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.