Skocz do zawartości

marcin1ja1

Użytkownik
  • Postów

    1 129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez marcin1ja1

  1. U mnie historia z M.Callainos była taka sama. Dość mocno zdominowały cały zbiornik. Oczywiscie też polecam spreangerki. Trafiłem osobiście na bardzo piękne sztuki.
  2. Jeżeli chcesz jakieś większe ryby np. Aulonocary to musisz dobrać Mbunę o bardzo spokojnym temperamencie no i oczywiście z dietą mięso lub ewentualnie wszystkożerną. Yellowki są idealnymi sąsiadami dla Aulonek, tak samo jak Iodotropheus sprengerae (potocznie zwany pyszczakiem rdzawym). Dla 750l możesz dobrać A.jacobfreibergi lub A.nyassae zamiast Fire Fish. Wtedy będziesz miał żółte, rdzawo-niebieskie, ciemno-niebieskie i czerwo-błękitne rybki.
  3. 100ml Purigenu na 240l akwarium. Woda chyba bardziej krystaliczna być nie może Po 3 miesiącach ziarenka Purigenu są już ciemno brązowe i na dniach planuję jego regenerację.
  4. Purigen to nie jest złoże cud, które wyciąga wszystkie związki azotowe. W moim akwarium posiadam rośliny więc jeżeli Purigen działałby tak znakomicie to rośliny powiny już dawno paść. Złoże to redukuje związki azotowe przez co umożliwia mniejszą częstotliwość podmiany wody ze względu na NO3. Jego niezaprzeczalnym atutem jest robienie krystalicznej wody w akwarium.
  5. marcin1ja1

    Malawi 350 litrow

    99% pracowników sklepów zoologicznych nie zna się na prawidłowej hodowli i wyglądzie akwarium "Malawi". To co jest przedstawione na zdjęciu to jest wzorowy przykład jak NIE urządzać akwarium i jak NIE dobierać obsady. Łączenie biotopów to już chyba najmniejsze przestępstwo jakie popełnił ten "fachowiec". Jedynie u prawdziwych hodowców lub od pasjonatów można dowiedzieć się przydatnych informacji. Ja również zaczynałem od totalnej porażki (oczywiście nie aż takiej jak na załączonym zdjęciu), a dzięki Klubowi-Malawi skończyłem na całkiem dobrym, małym akwarium z biotopem Malawi.
  6. Kawał świetnej roboty . Napisałeś, że nie można tego absorbera włożyć do siatki, ale mam pytanie, czy można go włożyć do damskiej rajstopy (nawet w paru warstwach) i włożyć go do kubła (pracującego u mnie jako mechanik). Jest to świetna alternatywa dla Purigenu, ponieważ koszt testowanej żywicy jest dużo tańszy i jej sprawność wychwytu NO3 jest dużo lepsza.
  7. Jeżeli jest grzałka szklana to nie spodziewałbym się kabla uziemiającego. Jeżeli nie ma kabla uziemiającego to bezpiecznik różnicowy nie "wywali" przez prąd upływu. Musi dochodzić do zwarcia. Możliwe, że pod wpływem zmiany temperatury i rozszerzalności cieplnej zwiera elementy na zerze i fazie. Oczywiście jeżeli instalacja jest "2-kablowa" to różnicowego zabezpieczenia na pewno nie ma.
  8. Tak jak napisałem w innym poście to nie jest sprengerae tylko Acei (po twojemu "złotopłetwy).
  9. Wielokrotnie to już przerabiałem (przerybiałem). Lepiej kupić parę sztuk więcej niż mniej. Jak już podrosną ciężko jest dopuścić dodatkowe dorosłe sztuki. Szczególnie przy demonkach może być tak, że całe stado zrobi sobie worki treningowe z nowo dopuszczonych sztuk. Jeżeli chodzi o sprengerae to są to bardzo spokojne rybki jak na mbuna. Dodatkowo ich kolorystyka nie wzbudza zazwyczaj agresji w innych gatunkach. Bardzo polecam ten gatunek.
  10. Te fioletowe z żółtymi ogonami to Acei. Bardzo piękne rybki osiągające dosyć spore rozmiary w dość krótkim czasie ) tak przynajmniej było u mnie.
  11. Na filmiku nie widzę "rdzawego". Acei również potrafi osiągnąć dość pokaźne rozmiary - 16 cm jest w jej zasięgu.
  12. Ludzie w afryce też się rozmanażają mimo braku jedzenia, wody i w tragicznych warunkach. W tak małym zbiorniku jak na malawi trzeba zrezygnować z dużych i agresywnych ryb. Aulonki dorastają do pokaźnych rozmiarów więc trzymanie tych ryb będzie ich męczeniem. To, że teraz akceptują się w tej zupie rybnej nie znaczy, że będzie tak cały czas. Takie auratusy jak się zatną to piach z dna będzie się odbijał od górnej tafli wody.
  13. Wszystkie Aulonocary plus Sciaenochromis fryeri do oddania (za duże na Twój zbiornik), Melanochromis auratus, Pseudotropheus crabro do oddania (za agresywny). Z tych co zostanie wybrać 3 gatunki i patrzeć jak sytuacja się rozwinie i docelowo zostawić maks 2 gatunki.
  14. Na tym forum na pewno nie doczekasz się hejtu. Nikt Ci jednak nie pomoże jeżeli nie podasz pełnego składu swojego akwarium, wymiarów akwarium oraz przynajmniej podstawowych parametrów wody (pH, temp, NH3, NO2 i NO3). Napisz też czego używasz do filtracji mechanicznej i biologicznej. Oczywiście zapraszam do FAQ
  15. marcin1ja1

    termin ważności

    Tak samo właśnie ja zrobiłem. Kupiłem 1000 ml pokarmu płatkowego i nabierząco przesypywałem do mniejszego opakowania po około 100-200 ml. Wtedy cena markowego pokarmu wychodzi taniej niż za tzw. marketowe pasze.
  16. marcin1ja1

    termin ważności

    Ja kupiłem w listopadzie 1l spiruliny tej co ty. Mamy kwiecień więc pół roku mineło a zostało mi jeszcze około 200ml tej karmy (mam 15 średnich pyśków). Wszystko zależy czy będziesz karmił tylko jednym pokarmem i czy nie walisz rybą tej karmy łopatą
  17. Jeżeli chcesz mieć kolorowo to możesz połączyć I.sprengerae ( kolor rdzawo-niebieski brak wyraźnej różnicy między samcami i samicami) oraz P.saulosi (samice są żółte a samce niebieskie z czarnymi pasami). Jeżeli będziesz kupował młody narybek to musisz kupić z zapasem aby później zredukować ilość samców. W takim akwarium to maks 3 samce a łączna ilość rybek to maks 12 sztuk. Bardziej doświadczonych hodowców proszę oczywiście o korektę.
  18. Wielkość dna prawie jak przy standardowej 80-tce. Na upartego można trzymać 2 gatunki spokojnych pyśków. Coś z tych 3 gatunków P.saulosi, I.sprengerae lub L.caeruleus. Ze względu na dymorfizm płuciowy u Saulosi możesz zdecydować się tylko na ten jeden gatunek.
  19. U mnie takie objawy miały świeżo wpuszczone ryby, dla których szokiem była zmiana parametrów wody. Ważne pytanie, jakimi testami badałeś poziom amoniaku i NO2?
  20. 4 gatunki w zupełności wystarczą. Ewentualnie dorzucić jakiś spokojny gatunek np. Iodotropheus sprengerae.
  21. Wykreśl Fire Fish i obsada będzie ok.
  22. Jeżeli nie znasz parametrów wody to właśnie nagły skok któregoś z parametrów mógł je wytłuc. Bardziej doświadczeni koledzy na pewno moga wymienić jeszcze dziesiątki powodów padnięcia całej biologii w kuble.
  23. Koledze bardziej chodziło o to, że mogła paść Ci biologia w filtrze, a organoleptycznie tego nie sprawdzisz. Jedyny sposób to testy, więc z tym "na pewno" byłbym bardzo ostrożny.
  24. Jeżeli ze względów finansowych nie jesteś w stanie kupić podstawowych testów kropelkowych do zainwestuj w paskowe JBLa. Z mojego krótkiego doświadczenia są dużo lepsze od tanich kropelkowych Zooleka. Jeżeli parametry będą dobre to znaczy, że dotkneła je jakaś choroba lub możliwa jest również zła dieta.
  25. Tak naprawdę te dwie nadają się najlepiej. Reszta nie za bardzo. Jeżeli chcesz wybarwiającą to polecam Hikari Gold a "wieloskładnikowa" Hikari Staple. Te 4 karmy w zupełności wystarczą plus odrobinę mrożonek np. wodzień, cyklop, artemia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.