Skocz do zawartości

nabe

Klubowicz
  • Postów

    4 480
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nabe

  1. A ja mam korpus żeliwny i rybom to nie przeszkadza.
  2. Jeśli silikon nie będzie zmusowany tj. z pęcherzami to nic nie powinno się stać...? Nie wiem jak zachowa się np. przemrożony przez zimę. Warto zapytać forumowego fachowca Przemka Wieczorka.
  3. Lepiej poporacować nad jakimś sposobem przejściowego oświetlenia,żeby ich dodatkowo nie stresować. Np. zapalać osobno jedną żarówkę a później drugą.
  4. nabe

    Wysokie no3 a ph wody

    To nie idzie w parze. Chociaż woda w akwarium ma naturalną tendencję do spadku KH z czasem,co można zauważyć po podmianie i zaraz przed.
  5. Dużo ziela, mało kryjówek i kamieni do skubania niestety. Bardzo otwarty wystrój, ale wg mnie zbyt przestronny. Fiszki powinny mieć jakiś azyl.
  6. Za dużo mbuniaków nie miałem, ale widziałem wielokrotnie zagarniającą młode samicę A. caliptera,robiła to jeszcze przez tydzień po opuszczeniu pyska przez narybek. Może nie za bardzo reprezentatywny gatunek dla rodzaju mbuna ale wyjątki się zdarzają.
  7. Dobrze oświetlona nawet "zwykła borlejka" będzie zaskakująco piękna. Ale już rezerwuję sobie bilet żeby zobaczyć te letrhtino na żywca.
  8. Właśnie im większa zasadowość tym jon amonowy jest groźniejszy dla ryb. Jeśli masz wykrywalne NO3 a NO2 zerowe to znaczy,że filtr biologiczny działa jak należy. Ale warto mieć jeszcze test na azotyny pod ręką na wszelkie w.
  9. Przybrana matka to jednak nowość i raczej bardzo niecodzienna sytuacja Fajnie,że udało ci się coś takiego zaobserwować. Jednak instynkt działa silnie.
  10. nabe

    Prośba o pomoc

    Ostatni raz proszę,żeby konkretne pytania zadawać w przewidzianych do tego działach.Takie mamy tu zasady.
  11. nabe

    Prośba o pomoc

    Te ryby zajmują terytoria dzieląc przestrzeń między siebie, im jej więcej tym lepiej.Narożne wg mnie trudniej urządzić, chociaż na forum jest kilka tematów od osób które trzymają pyśki w takich zbiornikach. Można poszukać pod tym kątem.Ten baniak traktowałbym objętościowo jak 240l.
  12. nabe

    Prośba o pomoc

    Hej. TLDR, ale już pobieżnie przeglądając odpowiedzi na większoć twoich pytań są gotowe na forum .Polecam przeczytać http://forum.klub-malawi.pl/faq.php Potem zadać konkretne pytania w odpowiednich działach. Tak pójdzie zdecydowanie sprawniej.
  13. Temat był poruszany niezliczoną ilość razy. Twój kubeł nie jest jakiś wyjątkwy. Serio - słabo szukałeś.Zamykam.
  14. O, jak wspomniał Jarek ciepło można odzyskać z chłodnicy ledów.No i oczywiście ilozacja każdej możliwej ściany.
  15. Może nie zamoknie do pary,ale ryby swoje nachlapią i często będzie mokra. Nie zaryzykowałbym robienia tego z niezabezpieczonego drewna. Inna sprawa wygląd.. stanąłem przed tym samym problemem, w końcu wymyśliłem coś czego nie trzeba będzie oklejać - mniej-więcej pasujący do koloru szafki panel podłgowy. Czy to ma sens i jak wyszło - dam znać. Póki co i tak najlepszą opcją wydaje się lekka konstrukcja ze spienionego pcv.
  16. Właśnie te nadzieje,że "ryby jakoś podzielą się miejscem" niestety często się nie sprawdzają i powodują straty w pogłowiu,nawet w jednogatunkowych obsadach. Samce na pewno będą walczyły ze sobą.
  17. Szafka po prostu z pełnymi plecami i po sprawie.
  18. Jeśli nie masz specjalnego wiertła nawierć lekko większym? Dno nie musi być idealnie płaskie,ważne żeby nic nie sterczało
  19. Nie lepiej do tej pompy dołączyć dużą gąbkę i wsadzić do akwarium jako filtr typowo mechaniczny? Odpadłoby ci wtedy prawie w ogóle serwisowanie kubła.
  20. Oby. Trudno jest utrzymać ze sobą podobnie wyglądające pasiaki.
  21. nabe

    Komputer pH

    Do utrzymywania pH niższego od neutralnego tzrzeba zakwaszać nawożąc CO2, który jest zużywany przez rośliny, ciągle tracony przez wymianę gazową przez powierzchnię wody. Do Malawi musiałbyś dozować jakieś związki alkalicze żeby utrzymać wysokie pH, a to samo można osiągnąć przez np. grys/piasek koralowy w filtrze i bez specjalnych zabiegów. Wystarczy utrzymywać wysokie KH i po kłopocie, nie trzeba do tego żadnej elektroniki. Pomiar PH-metrem jest fajny, chociaż ciągle wymaga kalibracji jak wspomniał kunta, komputerek typu Skalar może się przydać ale do czegoś innego: sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem (chociaż też dyskusyjne), może jakieś cykle noc/dzień, pomiar ORP itp.
  22. Z żarówek kompaktowych są takie o barwie 6500 K np. świetnie pholipsowe Genie, ale to się słabo nadaje bo maja małą moc świetlną. Przy twoich gabarytach żeby ryby było uczciwie widać proponowałbym HQI albo faktycznie większy zestaw powerledów,ale to tanie nie będzie.
  23. Powstawę żywienia oparłbym na typowej mieszance roślinnej.
  24. nabe

    Czy to wina wody ?

    Np. z roślinami. Czasem się pojawiają w świerzych zbiornikach. Poczytaj tekst z linka.
  25. nabe

    Czy to wina wody ?

    To mogą być wypławki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.