Skocz do zawartości

nabe

Klubowicz
  • Postów

    4 480
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nabe

  1. To jest rzecz absolutnie gustu i tobie się powinno podobać.Najważniejsze,żeby ryby miały jakieś kryjówki.Chociaż wg. mnie z tych kamlotów można było wyczarować coś więcej niż "garaże" jeśli byłyby większe.
  2. nabe

    Woda do podmian

    Wszystkie działają podobnie, prawie żaden nie usuwa chloraminy z wody.Jeśli wodociągi ci ozonują a nie chlorują to masz wszystko ok i niczego więcej nie trzeba robić z tą wodą.
  3. Przede wszystkim metalowa rama jest mobilna, a murowanego już nie przesuniesz. Ale jeśli to miałby być naprawdę wielki zbiornik z doprowadzoną do niego instalacją wody i kanalizacji to na pewno decydowałbym się na podstawę z bloczków czy innego betonu. Naprawdę - zapytaj ww ludzi jak im się to sprawdza i czy było warto jeśli chodzi o finanse.
  4. nabe

    Woda do podmian

    Z wodą wszystko jest ok i nadaje się do zapakowania bezpośrednio do akwarium, jeśli ma no2=0 i no3=0. W idealnym świecie w kranie nie ma azotanów, ale niestety jest z tym różnie i warto sprawdzić. Oczywiście zakładam,że filtracja biologiczna już u ciebie działa.
  5. Wg mnie cena jest przystępna. Za swój z kątownika 40x40 ze spawaniem,pomalowaniem i odpicowaniem na gotowe zapłaciłem 350zł. Podstawę pod akwaria z bloczków robił min. Perez666 i Sir_yaro - poszukaj tematów na forum.
  6. Jestem w szoku, nareszcie jakiś sprzedawca sklepowy doradził coś z sensem i nie przesadzając z gatunkami. To co ci polecono to też dobre rozwiązanie. -
  7. Możesz poprzeć jakimiś argumentami te rewelacje? ecniv Masz tam red-redy, chyba saulosi, wielkiego yellowka i chyba maingano, ale zdjęcie jest bardzo niewyraźne. Na pewno niczego nie dołożysz, ryb już jest za dużo jak na to szkło. Do rozpoznania gatunków mamy dział np. tutaj: http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?c=49 Najlepiej wstaw pojedyńcze foty.
  8. Crabro rośnie nawet do 20cm. Demasoni same zrobią sobie krzywdę w takim zbiorniku, to są ciężkie ryby do utrzymania i trzeba się liczyć ze stratami, a to bardzo rozczarowuje na początku przygody z akwarystyką. Może zamiast Ps. crabro kupić yellowki - to jest jakieś rozwiązanie. Kolorowo, niekonfliktowo.
  9. nabe

    stabilizacja KH w wodzie

    KH nigdy w nie będzie za duże, nie przejmuj się tym.
  10. Robisz za małe podamiany! Natychmiast podmień wodę Odlanie nawet 50% to zbicie azotanów tylko o połowę, ale nadal to będzie ponad normę. Nie powinineć przekraczać nigdy 50ppm Proponuję kilka podmian codziennie po np. 30% aż do skutku.
  11. Wygląda jak facet. Mbuniaki trą się szybko i często przez pierwsze kilka lat, potem już rzadziej mają ochotę na ten sport. Twoja ryba jest jeszcze młoda, daj jej trochę czasu może poczują do siebie miętę po jakiejś podmianie - najczęściej wtedy od razu tarło.
  12. nabe

    Czy to wina wody ?

    Na pewno powód jest inny. Sprawdź pH,wyrównaj temperaturę, przenieś stare filtry do nowego,przelej jak najwięcej starej wody i możesz potraktować przesiadkę jak dużą podmianę.Uzdatniacz - tak, soda - nie.
  13. Zorganizuj sobie jakieś napowietrzanie awaryjnie,ale jeśli się nie da to można podmieniać codziennie np. 10% wody. Ceramikę z kubła umieść w jakiejś siatce czy czymś takim w środku akwarium. Powinno dać radę i start na pewno będzie łatwiejszy niż zaczynanie cyklu ze zdechniętym kubłem.
  14. Sera pH- zawiera prawdopodobnie kwas fosforowy, bo cóż by to mogło być innego. Wg. mnie sposób równie skuteczny co ocet czy cytryna.
  15. 1. 1 mb owaty, pół opakowania purigenu lub ok 450g piasku 2. nie musi wrzeć, wystarczy poruszanie złoża 3. wcale. w praktyce to nie jest duży problem 4. drugi bieg pompy grundfos 25-40 ogarnia teraz 7 korpusów w 700 litrach
  16. Albo rurka kombinowana do samego dołu i przepływ odwrornie niż strzałki na korpusie,albo zasobnik podany przez stana w ww. poście. Jednak w tym 2gim przypadu w środku zmieści się o wiele mniej substratu.
  17. nabe

    Oświetlenie do 700l

    Były takie pomysły ale okazywało się to niepraktyczne. Poza tym w akwariowych warunkach wysokiej wilgotności powietrza pod pokrywą elektronika szybko wysiadała. Kiedyś popełniłem oświetlenie nocne z zimnej katody ze skanera - ani to wyglądało,ani szczególnie długo nie popracowało. Najbardziej sensownym rozwiązaniem wydają się być po prostu niebieskie diody. Na allegro masz gotowe zestawy,niektóre nawet IP68 czyli mogą być całkiem zanurzone w wodzie.
  18. Z lamp wyładowczych najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być jednak HQI - standardowe popularne żarniki i oprawy,możliwość praktycznie dowolnego wyboru temperatury barwowej. Pozostałe rodzaje mają albo fatalnie oddawane kolory,nietypowe układy zapłonowe albo są drogie w eksploatacji.
  19. Miniaturki są nieklikalne..Coś poszło źle.
  20. nabe

    Akwarium 240 L

    Chyba tylko odlać wodę do poziomu poniżej Serio widziałem gorzej potraktowane baniaki które stały długo i bezawaryjnie. Wg. mnie nie ma sensu naklejanie tam czegokolwiek czy w ogóle przejmowanie się tym (ale jeśli nie możesz przez to spać spokojnie zapytaj forumowego fachowca od szkła - Przemka Wieczorka)
  21. Już z samej budowy pyska,widać że żółtek ma buzie przystosowaną do pobierania w naturze trochę innego rodzaju pokarmu. W akwarium i tak większość ryb będzie jadła to samo, ale warto dietę zbilansować w taki sposób żeby żaden gatunek nie był pokrzywdzony. Dlatego taki nacisk kładziemy na dobieranie obsady pod względem żywienia. Chociaż są głosy zza oceanu w postaci NLS - cudownego żarełka dla każdego zwierza zamieszkującego szkło - że jest całkiem inaczej i nawet skrajne diety da się pogodzić. Póki co kilka osób z naszego klubu to testuje, a reszta pozostaje konserwatywna i saulosi dostanie zieleninę z dodatkiem białka a yellow raczej będzie piękniał w naszych akwariach na obiadkach typu mięcho ze szczyptą spiruliny.
  22. Pionowe pasiaki nigdy nie powinny mieć widocznego poprzecznego pasa. Stawiam na kundelka. Obserwuj co z tego wyrośnie,bo hybrydyzacja wśród mbuny jest powszechna i bardzo łatwo o krzyżówkę w warunkach "sklepowych". Nie polecałbym rozprowadzania takich ryb ani tym bardziej potomstwa po nich.
  23. Ta zależność nie bierze się z odejmowania ikry noszącym samicom w celu wyprodukowania jak największej liczby młodych - bo wiadomo, to jest biznes. Takie proste rozumowanie implikuje jakiś imprinting, że potraktowane w taki sposób samice nie potrafią inkubować ikry. Po zastanowieniu bardziej prawdopodobnym powodem małej rozrodczości jest właśnie doprowadzanie do przeżycia wszystkich osobników w miocie, nawet tych słabszych genetycznie które w zwykłych warunkach natura bezlitośnie eliminuje. W którymś pokoleniu dochodzi od utrwalenia cechy słabej opieki nad potomstwem mimo pożądanej przez hodowcę cechy np. wyjątokowo atrakcyjnego ubarwienia. Potem mamy taką linię genetycznie obciążonych wadą pielęgnic,które są oczywiście reprodukowane sztucznie z racji tego,że stanowią poszukiwaną na rynku odmianę barwną itd.
  24. A nawet znacznie mniej. Obecnie w 700l mam kilkanaście dorosłych non-mbuna a biologię ogarnia jeden korpus 11" gdzie nie mieści się nawet 1kg substratu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.