Skocz do zawartości

nabe

Klubowicz
  • Postów

    4 480
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nabe

  1. wtf? ludzie lubia sobie utrudniac wszystko ... po co sie męczyc z jakimis szczypcami, nie kumam tego. samice wpuszcza sie do kotnika, czeka 2-3 dni, samica wypuszcza 25 mlodych, odlawiasz ja do ogolnego, presto! mowisz ze ta metoda uzyskiujesz 20% narybku wiecej? ciekawi mnie tak technicznie czy te 20% i tak pada później i nie wychodzi na jedno i to samo.trzeba by przeprowadzic jakies badania, z kilkadziesiat razy sprobowac jakiegos gatunku tak i tak.
  2. Na wylocie jest zakręcony przelew wannowy (tak to się nazywa?) to jest wyposażone w takie plastikowe sitko, widać to na zdjęciu. Keramzyt przez nie nie przeleci, do tej pory nie miałem żadnych problemów z zatykaniem, ale w razie "w" z boku doniczki wywieciłem otwory, przez które woda ma się przelać do akwa.
  3. Jeśli przedpiśca miał na myśli Aquael Circulator 650 (?) to działają tak samo w każdej pozycji.
  4. nabe

    pokarm z domowej półki

    No cóż, będę uważał z tymi robalami skoro to takie tuczące (dla jasności: hodowla była założona z myślą o innych niż mbuna rybkach). Aaaa właśnie! Wazonkowca mam, węgorki mam, przecież można jeszcze wyhodować naulpliusy artemii! Dzięki harishimiemu za przypomnienie.
  5. nabe

    pokarm z domowej półki

    Za chwillę padnie pytanie, może i głupie Alę wolę poznać waszą opinię. Zahodowalem sobie doniczkowce.Ot tak, zeby miec dostep do jakiegos zywego pokarmu. Mozna podawac doniczkowce dla ps. saulosi? Oczywiscie nie bedzie to podstawa zywienia, tylko uzupelnienie. Warto?
  6. nabe

    JAK FOTOGRAFOWAC AKWA ?

    http://www.fotografia-przyrodnicza.art. ... owanie.php
  7. W tym linku http://www.aquarticles.com/articles/man ... lters.html autor pisze o pomyślnym zastosowaniu filtra o wymiarach 10cm sredn. 50cm wysokości do filtrowania 1000l wody. Tu http://www.aquatics-online.co.uk/acatal ... s_113.html są wymiary filtrów komercyjnych.Zakladajac ze producent wie o czym pisze i nawet biorac spory margines bledu wynika z nich, że zadna monstrualnie wielka konstrukcja nie bylaby potrzebna.
  8. Rozumuję w ten sposób: złoże biologiczne ma ogromną powierzchnię czynna, czyli kolonii bakterii jest bardzo wiele.Ale cały filtr jest zamknięty i nie uczestniczy w wymianie gazowej,jak złoże zraszane czy zalewane w sumpie. Bakterie nitryfikacyjne do utleniania amoniaku zużywają tlen.Można wiec zalożyć,że przy dużych ilościach amoniaku woda wypływająca z fbfa ma niższe nasycenie tlenem niż w reszcie akwa.O o ile niższe ciężko rozstrzygnąć, ale warto wziąć to pod uwagę i dać jakieś napowietrzanie. Co do redukcji NO3, też zastanawiam się skąd się to autorowi ww artykułu wzięło, powinna to być raczej fabryka azotanów.Chyba,że zaszła jakaś tajemnicza denitryfikacja (deep sand bed?) albo przez ten bałagan w notatkach zaszło "sensacyjne odkrycie w liczbach".
  9. NO2 oczywiście (i zużycie przy tym wielkich ilości tlenu).
  10. Ten sam. Był tam chyba też L. Callipterus kradnący muszle z samicami Tylko nie wiem w końcu czy to "Jevel of the rift" czy "Little fish in deep water". Chyba nawet oba filmy dzielą jakąś wspólną część materiału dokumentalnego sznurek: http://carazy.net/mpegs/NatGeoParts/ .Jakość vhs ale warto obejrzeć.
  11. Ja mam taki mini filtr zrobiony z obudowy filtra wodociągowego, potwierdzam skuteczność działania. Co do tych stref beztlenowych nie przesadzałbym, taka obudowa wewnątrz jest trochę stożkowata, brzegi przy dnie są zaokrąglone i raczej nie zauważam jakiś miejsc gdzie złoże nie byłoby poruszane przez słup wody. Ale może ze względu na małe rozmiary samego filtra (akwa nie jest duże, obsada też bez przegęszczania).Zdaje się że im rura węższa tym możliwość wystąpienia stref beztlenowych zmniejsza się? Na zdjęciu z linku z wersją sklepową można zauważyć na dole gąbkę do rozproszenia strumienia wody, kiedy budowałem swoj fbf nie wpadłem na to Zamiast tego wymyśliłem dyfuzor w kształcie dzwonu, idealnie spełnia zadanie, woda wydostaje się spod spodu po brzegach i równomiernie miesza złoże.
  12. Jeśli mmartyr ma na myśli film "Jevel of the rift" to bez problemu można go ściągnąć z sieci z ftp, jak sobie przypomnę linka to wkleję Chciałbym jeszcze nadmienić, że tanga to nie tylko trofeusy.
  13. Tez podłączę się do tematu,wspominałem o swoim hydroponie do małego akwa,teraz zdjęcia. Projekt jeszcze młody (początek września) i chyba dopiero niedawno "zaskoczył". W każdym razie tak wnioskuję z pomiarów NO3.Widok ogólny: doniczka ma ok 40cm długości i stoi na poprzeczce baniaka ok 5cm nad lustrem wody. Wypełnienie to 5l keramzytu, roślinka to niesławny bluszcz. Wybrałem taką bo w pomieszczeniu okno jest na północ, a bluszcze podobno tak lubią.Poza tym był pod ręką ;-) Roślina wygląda na zdrową, liście ciemne, duże przyrosty,nowe liście rozwijają się już w ciągu kilku dni, nie schnie, już nie psują się korzenie. Wyciągnięcie pędów z wody w warstwę zraszania pomogło.Ale może same przerosną głębiej. Woda sięga 1/4 wysokości doniczki. Woda w akwa ma pH > 7,8, podmiana 20% co tydzień przed którą mierzyłem azotany. Ostatnio z 20 spadły na 10 z czego wnoszę, że roślinka wreszcie zaczęła konsumpcję. Układ prosty jak budowa, za przeproszeniem cepa. Woda doprowadzona jest z deszczowni filtra zewnetrznego, w taki sposób: Nie dawałem zadnych kranów ani trójników. Woda leci 24/7 przez niby deszczownię tworzac niby złoże zraszane Odpływ zrobiony z przelewu od wanny skrecony na silikon. Pierwsze wnioski: jeśli hydropon zasilany jest wodą z głownego filtra to przepływ zalezy od stopnia zapchania prefiltra.. Druga rzecz, dziurki w deszczowni nad roślinką szybko zapychają się kamieniem i fafroclami od bakterii. Trzecia: układ jest otwarty a przez to duże straty ciepła!
  14. Popieram przedpiścę, legenda skalara wiecznie żywa, bardzo sobie na nią zasłużył.
  15. nabe

    FishBrother

    shame on me! :oops: przestraszyłem się komunikatu "Aby zobaczyć podgląd z kamery, wymagane jest zainstalowanie formatu activeX" i nie dałem stronie drugiej szansy. Odszczekuje to, w linuksie tez dziala
  16. może używany grundfos? ekonomicznie kalkuluje się chyba najlepiej
  17. nabe

    FishBrother

    Fajna sprawa. Szkoda,że z założenia działa tylko pod windows.
  18. nabe

    co to ?

    Wygląda na zatapialną dresiarską pompę do fontanny. Pewnie możnaby uzyc np do opróżniania sumpa? Pewnie zjada ze 30wat. Łatwiej wyguglać wersję wp-1500 (lv to pewnie ta opcja świecąca).
  19. Oprawki bryzgoszczelne do świetlówek można kupić bez problemu w necie na stronie http://aqva-.... .pl i na alegru. Są wciskane gumowe od razu z kablem, są zakręcane z mocowaniem do jakiejś podstawy, bywają podwójne, dostaniesz do t8 i t5. Też miałem przez lata druty fantazyjnie poprowadzone na wierzchu i oprawy bez zabezpieczenia przed wilgocią, ale w nowej przykrywce dałem bryzgoszczelne bo imo jest to właściwe i słuszne Ale zapłonniki/stateczniki do już bezwzględnie powinny znaleźć się poza pokrywą. A sie podłączę z pytaniem: produkuję niewielką pokrywkę, macie jakieś sugestie zabezpieczenia kompaktów zintegerowanych przed wodą? Wygląda to jak "żarówki energooszczędne", gwint e27, elektronika w podstawie.
  20. Dawno,dawno temu i wykrakał . Prorok jakiś czy co? ;-) Wczoraj troche rozkopałem podłoże w filtrze i faktycznie część korzeni całkowiecie zamoczonych w wodzie zmarniało. Trochę mnie to zaskoczyło z racji tego, że wcześniej te zielsko wegetowało w szklance. Te, które rosną na głębokości zraszania są ok. Ale te gnicie mogłoby być spowodowane tym, że do sadzenia roślin mam trzy lewe ręce i coś mogło się przygnieść Za parę tygodni zajrzę tam znowu i zdam relację.
  21. Odkryte akwa szybciej paruje a co za tym idzie traci cieplo. wiec dodatkowo trzeba je ogrzewac. chyba ze ktos ma w domu stala temperature 26st.to gdzie ta oszczednosc?
  22. Nie mozna bylo wlasnymi slowami? heh. A juz mialem uzyc tych samych argumentow ;p Dla mnie tu nie ma miejsca na opinie jesli to naukowo udowodniony fakt. Zreszta "na chlopski rozum" dlaczego mialoby byc inaczej skoro to najbardziej pierwotny bodziec.A w jakim stopniu jest odczuwany to pytanie do biologów. Mnie tylko zaskoczylo takie uproszczenie sprawy.
  23. ??? Skąd pomysł że ryby nie odczuwają bólu? Bo nie krzyczą?
  24. Znalazlem cos takiego, chyba dosc podobne do ww doniczkowe zloze zraszane. Moze sie przyda jakis szczegol budowy, ten pan twierdzi ze taki system sprawdza mu sie od kilku lat http://www.akwarium.nyzio.com/DIY/diy_f ... aszany.htm btw. moj ad-hoc hydroponiczny bluszcz mimo meczenia go woda 24/7 nie zgnil i puszcza nowe liscie, testy trwaja
  25. nabe

    Logowa(le)nie

    Też miałem i też przeszło. To jakis problem ciastkowo-sesjowy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.