Mjunszajn
Użytkownik-
Postów
652 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez Mjunszajn
-
Ale to ma być ,mam nadzieje , następne 800 litrów ???? A nie myślałeś o jednogatunkowym ?
-
Firma P.P.H.U Malawi poszukuje pracownika na stanowisko magazynier-sprzedawca - osoba odpowiedzialna za ryby i organizmy żywe . Oferujemy prace w jednym z największych e-sklepów w Polsce , w młodym ,pręznym zespole zorientowanym na sukces . Zapewniamy super atmosferę , przyzwoite uposażenie i ciągłość zatrudnienia . Praca stacjonarna w punktach - Sosnowiec i na giełdach hurtowych . Wymagania Wykształcenie średnie - może być student zaoczny Umiejętność obsługi komputera w stopniu dobrym Prawo jazdy kat. B - wymagane doświadczenie , mile widziana umiejętność prowadzenia samochodu dostawczego na kat. B Praktyczna wiedza w zakresie akwarystyki i chęć do zdobywania nowych wiadomości Praca na 1/2 etatu w okresie próbnym . Kontakt do wysyłania aplikacji Emilia Wiślicka kira274@wp.pl lub kontakt osobisty - tel. 502 141 953 .
-
Zjawisko ''obserwacji'' nie jest bzdura ,a fakt . Np. młode ryby obserwują jak starsze uciekają przed przemykającym cieniem drapieżnika i robią to samo . Np. obserwują jak dorosłe łapią pokarm i robią to samo . W kojcu wygląda to tak - np. szczenie wchodzi w miske matce to dostaje zębami - dlatego uczy się np. układu stada , co wolno dominantowi ,a co nie . Obserwuje ludzi i uczy się tego,że człowiek jest nad jego matka etc . Natomiast to zjawisko nie ma przeniesienia na inkubacje z prostego względu - wymagało by zaawansowanego myślenia abstrakcyjnego . Proszę sobie wyobrazić ,ze młoda rybka siedzi w bezpiecznej gębie matki - jest ciemno , przytulnie i bezpiecznie , nic nie zagraża ... po roku sobie to przypomina i wychodzi z założenia ,że dobrze będzie jak nie wypluje ikry tylko będzie trzymała bo wtedy jej dzieciom będzie miło, przytulnie i bezpiecznie . Oczywisty absurd . Psy tak nie myślą , kury tak nie myślą , część ludzi tak nie myśli , natomiast myślą tak trofeuski . Kiedyś ktoś zauważył ,że jak dotąd nikt nie przeprowadził badań w tej materii . Ciągnąc swój wywód - miałam ryby F1 , F0 i takie , które były odbierane matkom i były F Dwa Miliardy . Różnie było - Wild nie rozmnażały się w ogóle , lub kociły jak głupie , F Dwa Miliardy - tak samo . Nie ma stałej . Jednakoż wydaje mi się , podkreślam -wydaje mi się ,że te bliższe naturze lepiej ''nosiły'' . Ktoś powie- jest argument . Ja powiem -bzdura nie argument . Inkubacja ikry i młodych to rodzaj strategii rozrodczej mającej na celu maksymalizowanie możliwości rozrodczych . Lepiej inkubuje - ma więcej młodych , które dziedziczą to ''lepsze inkubowanie'' . Pluje - nie rozmnaża się . Nikt w naturze nie zbiera ikry , nikt nie robi inkubatorów . Zwykły proces ewolucyjny . Słabe geny eliminują się . W akwariach tak nie ma - na hodowli - jeżeli hodowca wie ,że samica słabo nowi - to odbierze ,a jej geny przetrwają . Nijak ma się to do teorii naśladownictwa , która dotyczy prostych mechanizmów , które organizm nie myślący abstrakcyjnie może zaobserwować i przenieść na zaistniałą sytuację . Zwierzęta - nawet ssaki, nie maja poczucia czasu , nie rozumieją tego ,ze znak drogowy z lecącymi kamyczkami może oznaczać to ,że zginą .Rozumieją rzeczy następujące w spoósb prosty- bezpośredni . Nie tworzą teorii . Na koniec podkreślę jeszcze raz - nie oznacza to ,że nalezy odbierać młode .Ideałem byłoby pozostawiane samicy w zbiorniku ogólnym ,zapewnienie jej i młodym maksymalnie dużej ilości kryjówek i nie narażanie jej na stres odłączenia od stada i możliwość odrzucenia ''po powrocie'' ,a co za tym idzie pobicia przez silniejsze osobniki i śmierci -co zdarza się niestety częściej niż ewentualne uszkodzenie ryby w czasie odbierania [akurat z tym drugim się nie spotkałam] . Ideałem byłoby rybom zapewnienie doskonałych warunków ,przestronnego zbiornika z mnogością kryjówek etc . Tylko to kłoci się z trzymaniem 5 rybek z gatunku w akwa 112 litrów .
-
Czekać. Jak mam być szczera to zwyczajnie to jest najlepszy sposób na liście valisnerii . One zwyczajnie czasem tracą ,podobnie jak zwartki czy onowodki , liście po przenosinach ,a puzniej szybko sie aklimatyzują i liście ładnie odrastają . Jesli chodzi o Tetra Plant to powiem Ci szczerze - ostanio roślinne to mój hobelek - Tetra Plant -wszystkie produkty tej marki sa super na glony -na porost glonów . I w zasadzie to wszystko co mozna o nich powiedzieć . Kup jakis dostępny preparat np. Planta Geiner Classcik plus np. PG ferro - są tanie,dostępne . Sprawdz tez system korzeniowy . Jezeli krzenie są zdrowe , mają świerze i jasne odrostu - to raczej wszystko co mozna oczekiwac w akwa z Malawi . Masz też kiepskie pod kątem roslin światło ale ja bym tego nie zmieniała - w Malwi rosliny to wyłacznie dodatek i rosliny winny rosnąć bez przeszkadzania w podziwianiu kolorków rybek [joke] .
-
Zewnętrzny: Sera fil 1300 lub 1100 [lepiej ten peirwszy] Hagen Fluval 405 lub 305 Tetra EX 1200 Atman 3337 lub 338 Hailea 300 JBL crystal profi 500 ... mozna tak długo - duży kubułek - w sumie każdy ma zalety i wady [może poza JBL bo on ma same zalety poza ceną ] . Do tego jakiś mocny wewnętrzny . Ja bym dała nawet dwa - bo akwa długie . Np. dwie głowice PF 1000 Aqua Medic lub jakieś odpowiednie power heady hagena .
-
Jak założyć prawidłowo kotnik...
Mjunszajn odpowiedział(a) na basior temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Podłoża na ogół nikt nie daje . Możesz mi wierzyc lub nie . Ja nie korzystam z własnych li tylko doświadczeń ale takich ludzi jak np. A. Szulc, Dariusz Gaza , Otto Largoon czy Irmich Fuljer . Był wątek o podłożu gdzies niżej -jak trudno utrzymac w czystości np. żwir. Piasek jest łatwiej -dlatego np. w zbiornikach z dorosłymi sie go stosuje . Jednak pomiędzy ziarenka piasku równiez dostaje sie brud . Sterylonośc w kotniku to sprawa nader istotna - duzo łatwiej zauwazyc ,zebrać i nie dopuścic w osadzeniu się zanieczyszczeń na dnie w kotniku bez podłoża niz w takim z podłożem . Co wcale nie oznacza ,że nie WOLNO ci miec podłoza- to Twój zbiornik , Ty będziesz czyścił ,a w środku będa Twoje rybki . Naprawdę . Ja bym nie dała . Większośc znanych mi hodwców tez nie . PiotrQ dałby . Twoja sprawa z kogo doświadczeń czerpiesz . -
Jak założyć prawidłowo kotnik...
Mjunszajn odpowiedział(a) na basior temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Dziś eksperymentowałam z użyciem kaskady - wywierciłam dziure w pojemniku A szuta i ustawiłam to na szybie pomiędzy dwoma takimi samymi kotnikami - powiem tak - niby działa . Niestety problem polega na tym ,ze trzeba by droga eksperymentów dobrac odpowiednia wielkość otworu do przepływu filtra ,a to w przypadku robienia tego na zasadzie DIV nie ma sensu . Powód- spiętrz aiśe woda w zbiorniku ,w którym jest zamontowany pojemnik z otworem . Nie jest to gwałtowny proces ale jest . Powód- zapewne otwór zbyt duzy ,zbyt mały pewnie spowodwałby sytuację odwrotną . Reasumując - najlepszym sposobem byłoby wywiercenie sporego otworu , dodatkowo umieszczenie w zbiorniku-kotniku jakiegos przelwu - np. otworu wywierconego w szkle tuz przy górnej krawędzi i ustawienie tegoz zbiornika troszkę powyżej poziomy zbiornika glownego Innym sposobem byłoby np. podpięcie kotnika do obiegu sumpa ale to osobna historia . -
Jak założyć prawidłowo kotnik...
Mjunszajn odpowiedział(a) na basior temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Sprawdza się - takie kotniki fukcjonuja np. w Fuljer Cichlid - co prawda sprawa dotyczy tam głownie mięsożernej Tanganiki ale myslę,że na może sie to sprawdzic i w Malawi - jezeli mówimy o ''domowej hodowli'' . Mozna by wykorzystać też do tego przerobiony filtr kaskadowy , który wymuszałby obieg w obu zbiornikach . Powiem szczerze- aż zrobie sobie dziś w pracy eskperymenta bo mam cieknącego pen plaxa gdzies . Faktycznie w ten sposób w niewielkim zbiorniku -udałoby sie uzyskac satysfakcjonujące parametry . -
Jak założyć prawidłowo kotnik...
Mjunszajn odpowiedział(a) na basior temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Filtr z gąbką . Kup zwykłą głowicę Aqua Szuta typ 300 - pewnie są jeszcze gdzieś w sklepach ,Założ na to gruboziarnistą gąbkę . Wymiary akwa 45/30 - a wysokośc? Daj 45 -wiem ,że akwa może śmiesznie wyglądac ale zaufaj mi -łatwie uzyskasz dobre , a co wazniejsze stałe parametry wody . Możesz tez użyc np. jakiejśc małej kaskady ,a dodatkowo filtra gąbkowego napędzanego jakąś małą pompką . Podłoża oczywiście nie dajemy . Natomiast radze kupić cienki wężyk akwarystyczny ,taki do pompki lub denitryfiaktora i sićiagać codziennie porządnie cały brud z dna . Nie moim - zwyczajnie jest . -
Co z nadmiarem pyśków?
Mjunszajn odpowiedział(a) na MarcinGoluch temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Nie musisz się zgadzać ale tak właśnie to wygląda . No widzisz . Ja natomiast mam szersze spojrzenie na akwarystykę . Szczerze to pyszczaki śnią mi się po nocach od czasu ,gdy miałam w domu kilkadziesiąt akwariów i paredziesiąt tysiecy litrów , które czasem wylewały się na podłogę Dlatego nabrałam dystansu do Malawi i teraz jakoś bardziej fascynują mnie neonki czy nawet głupiki Zresztą zostawiając inkubujące samice w zbiorniku - karmimi ryby właśnie dziećmi drapieżników . -
Co z nadmiarem pyśków?
Mjunszajn odpowiedział(a) na MarcinGoluch temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Chcesz pohandlować ? ;P Z miłości ? Ja ryb nie kocham . Psa to jeszcze . Ryby mnie interesują , fascynują , poświęcam im swój czas , są moja pasja ,a jezeli jest nawet w tym miłośc to jest to moja miłość własna . Kocham siebie bo jestem taką pasjonatką Rybek nie kocham . Pasjonuje się -dlatego np. nie trzymama dorosłych pyszczaków w 50 litrach i nie karmię ich zasadniczo ochotką [oki oki esperymentowałam czasami :P] . Dbam o to by miały w zbiornikach dobra jakościowo wode i przyzwoita filtrację . Nie kopę ich prądem , nie uczę biegać , latać i nie zmuszam ich do słuchania Mandaryny tudzież R/N/B [czy jak to się tam pisze] lub hip hopu . To logiczne ,że czuje do nich szacunek i mam obowiazek by zapewnić im dobre warunki . Jednak dobre warunki dla drapieżnej ryby to żywe rybki do polowania . Co za różnica czy wyhoduję sobie gupiki czy narybek tychże drapiezników ? Rozdawnictwo ? Fajnie -ale dając Józiowi ch. caruleus za złotówke - utwierdzimy Józia w przekonaniu ,ze jest ja gut handlowiec i on - Józio sprzeda drożej . Rozhoduje i sprzeda dwie sztuki za 15 złotych [a Franio , który mu dał za złotowke sprzedaje po 18 ] ... no ale nie sprzedały sie wszystkie to Józio dał resztę Marysi , która jest po zarządzaniu i marketingu [takie studia wyższe niz średnie -bez urazy ] i zna się jak kurcze pieczone na handlu . Marysia jest szprytna to mysli - dostałam za złotówkę ale były po 15 - za 10 powinno sie sprzedać . No i się sprzedaje ale ... kurde nie wszystkie . Reszte daje za złotówkę Grzesiowi [bez urazy] , który przywoził kiedys auta z zachodu [ tzn przywiózł jedno i do tej pory jezdzi ale utwierdziło go to w przekonaniu ,że mógłby skonczyć WSH ] no i ... reszte pewnie znasz . Nikt potem nie chce kupic rybek nawet za 2 złote . Bo i po co - ci ze sklepów nie kupia bo muszą sprzedac ,a reszta nie kupi bo patrzy -byle za darmo . No nie bierzcie tego na serio ... poprostu IMO coś te drapieżniki i tak muszą dostac do jedzenia i niekoniecznie to powinna być sałata -
Co z nadmiarem pyśków?
Mjunszajn odpowiedział(a) na MarcinGoluch temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Mam pytanie , Panowie Moralni- ilu z Was je miesko ? Może krówka to nie to samo co taki maks podobny do nas np. ch. caruleus , którego tak sztrasznie szkoda Mój znajomy karmi dorosłymi pyszczakami kota . -
Co z nadmiarem pyśków?
Mjunszajn odpowiedział(a) na MarcinGoluch temat w Obsada akwarium z pyszczakami
i za Marusię ! i za Warszawę ! i za Wojciecha Wierzejskiego - że w czasie 2 wojny światowej tak skrzywdził go genetycznie jakis przemarsz wojsk radzieckich przez białoruska wioskę ! -
1. Oświetlenie 2. Jakość ogołna wody i ewentualne braki micro i macro elementowe 3. PH 4. Zmiana paremtrów wody 5. Choroby
-
Ginie wszystko co żywe!! HELP!
Mjunszajn odpowiedział(a) na kgb077 temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Hmmm ... Cement nie jest dobrym materialem do łaczenia czegokolwiek w zbiorniku ale powiem Ci szczerze ,że 20 lat temu miałam zbiornik cały wycementowany ,a w nim czerwieniaki, perłowe i pielęgnice zebry i kociły sie głupie przez kilka lat . Nie zrozum mnie żle - kiedys miałam pokrywe DIV z płyty meblowej -teraz bym nawet tego w t.... nie kopneła - nie polecam Ci cementu -jestem zdecydowanie anty ale jednak nie chcę mi sie zbytnio wierzyć by cement wymordował w takim tepie wszystko w sporym jednak zbiorniku .Ja bym jednka sprawdziła porządnie wodę -zarówno w baniaku jak i ujęciu . Piaskowce ? Hmmmm już wielokrotnie przonałam się ,ze ludzie mają miałkie pojęcie o tym co wkładaja do zbiornika . Moze to nie piaskowce ? [aha - oczywiście cementu nie wykluczam ale jednak wolałabym miec pewność ] ps. z ceresitu tez miałam kiedyś całe tło -co prawda pierwotnie było to terrarium /aqauterrarium dla węża ale potem ALBE trzymał w tym pyszczaki - jednka osobiście myślę ,zę dziś używanie takich produktów jest bez sexu - jest specjalna zaprawa z firmy Aqua Medic ,są specjałne łaczniki na śruby etc . -
Jeśli chodzi o zakrycie otworów - możesz zastosować siatkę budowlana do łaczenia płyt kartonowo gipsowych . Jest bardzo tania - ja stosuje ja od dawna i sie sprawdza . Jednak zdecydownie lepiej wykonać zbiornik z miejscem na filtr wewnętrzny i zrobic chwytaki na gąbkę . W ten sposób uzyskasz ogromna powierzchnie filtrująca .
-
a po co je doklejać do szyby ? Zresztą da się -jezeli uzyjesz silikonu to da sie go usunąć bez sladu jezeli koniecznie chcesz mocowac tło trwale .
-
POKRYWA - potrzebuję pomocy
Mjunszajn odpowiedział(a) na czarneslonca temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Rozmawialismy na ten temat wielokrotnie - temat powraca i powraca ze względu na to ,że wiele firm chciało by znaleść tani sposób na uzupełnienie oferty o prfesjonalnie wyposazone pokrywy . Powiem szczerze - myslelismy o kilkunastu sposobach ,w tym robiliśmy próby z zywicami i jak mam byc szczera- póki cop nie znaleśmy sposobu . Gdyby jednak miała się już decydować to od środka włozyłabym dopasowane płyty PVC ,a łaczenia uszczelniła żywicą epoksydowa zakupiona w sklepie żeglarskim . Kiedys używałam tego do różnych rzeczy i o ile poliestrowa jest tańsza to jest znacznie gorsza- dlużej schnie ,śmierdzi ,ejs mniej trwała i gorzej sie ją nakłada . Jednak nastepna sprawa nad jaka musisz się zastanowić to kwestia oświetlenia . Nie wiem jakiej wysokości zakładasz ten zbiornik ale jezeli jest wyższy niż 50 cm to raczej odpada oświetlenie jarzeniowe - a HQI produkuje troszke ciepła - tu pojawia sie problem z PCV , które będzie się na bank odkształcać . Moja sugestia - zrobić tzw ramkę -czyli pokrywe bez góry - używając drewna odpowiedniego do wystroju pokoju , odpowiednio go konserwując ,a następnie pokrywając na żywicę PVC od wewnętrznej strony . Dodatkowo nalezy zabezpieczyć miejsca łaczęń na kantach . Natomiast góre zostawiłabym wolną i umieściła tam panel lub klosze z HQI . Sugestia druga - jeżeli zdecydujesz się na oświetlenie zbiornika świetlówkami T5 lub w ostatecznej ostateczności T8 to radze wykonac podobnie pokrywe z tą różniczą że na góre proponuje kupic prfesjonalnie belki - np. Aquaboro , które są względnie tanie i z aluminium ,zrobic na nie prowadnice ,a reszte wypełnic PCV . Radze także na wszelkie wypadek zrobić otwornicą dwa otwory i zamontować kratki do kominów wentylacyjnych . Idealne byłyby takie które maja zamontowany elektryczny wentylator . Zresztą w przypadku pierwszego rozwiązania polecałabym Ci równiez zamontowac wentylator -tyle ,że np. w tyle obudowy . -
http://www.akcesco.com.pl/ Tu kupis zarówno plexi jak i PVC spienione , które jest IMO najlepszym podkładem pod tła naklejane . Radzę zakupić w ciemnym kolorze . Szyby nie polecam - już lepiej kupić żywicę poliestrową ,zrobić formę w piasku i zalać ją żywicą ,a potem powciskać w to kamienie . Lub użyć innej żywicy ale poliestrowa chyba jest najtańsza . Tło wygodniej jest zrobic z kilku kawalków ułatwia to ewentualne przebudowy i czyszczenia . Przy docinaniu warto od początku założyć miejsce i wykonać miejsce na filtr wewnętrzny -choć na filtr akurat lepsze byłyby wklejki już szklane , zamontowane na etapie projektowania i sklejenia zbiornika .
-
Wystarczyło sie w normalny sposób spytać . Bez sarkazmu i ironi . Generalnie zarzucanie komuś czegoś co wczesniej się zrobiło to jest spora hipokryzja .
-
Na psy oczywiście jest pod warunkiem ,że kupujesz w dobrej hodowli , która ma tradycję i chce byc fair. Np. u nas dostajesz na psa gwarancję .
-
''Przykładamy dużą wagę do zdrowia i jakości sprzedawanych zwierząt i roślin. SklepMalawi odpowieda za zwierzęta obięte kwarantanną (reklamacja będzie uwzględniona po okazaniu przez klienta badań weterynaryjnych).'' Wyciąg z Regulaminu jakiegoś -tam-sklepu .
-
Ja Ci tylko tłumaczę - ucz się -jak mówia nauka to potęgi klucz, kto go zdobędzie będzie szatniarzem . Za jakieś 15 lat powiesz - ''była taka Emma , która była stara , pomarszczona i zjadła zeby na filtrach wewnętrznych i dziękuje Jej za to ,że przekazała mi w ironiczny sposób troszkę swej wiedzy empirycznej , która potem ja musiałem zdobywac przez te następne 15 lat , gdybym słuchał -nie miałbym problemów z napowietrzaniem zbiorników '' Nie lubisz ironicznych nauczycieli ? Czy zwyczajnie lubisz bąbelki ? ps. mylisz sarkazm z dobrym humorem .
-
Harisimi - bo te dowody nie sa potrzebne . Dyskusja zmienia się w akademicka pogaduszke i oczywiście taki rodzaj kofersacji uważam za jak najbardziej sensowny np. na klubowym spotkaniu . Sensowny również , gdy konwersujemy z ludzmi , którzy mają cos do powiedzenia . Widz w tym ,że na forum trafia potem poczatkujący miłosnik Malawi , który czyta jeden akapit ,jednej odpowiedzi i powtarza niesprawdzone ploty . Te ploty po kilku latach rosną do rozmiaru pewnej ''prawdy'' i tak generalnie czesto wygląda sprawa ''systematyki'' ryb z Malawi . Po pierwsze - Adowi Malawisci wiele zawdzięczaja . Szczególnie miłośnicy . Jednka w sensie naukowym wkład Ada jest tyleż pozytywny co i negatywny i trzeba o tym pamietać - Ad nie jest systematykiem ,nigdy nie prowadził żadnych badań , gatunki oznaczał często na zasadzie ''bo mi się tak wydaje'' itd . Po drugie - ja zakładam dobra wolę firm odłowowych . Zdaję sobie co prawda sprawę ,że ryby z odłowu to nie cymes - ich jakość jest różna ,a firmy tez są różne . Kwestie moralne sprzedaży ryb odławianych to już całkiem inna kwestia . Jednak,gdy dostaję rybę F0 , która nosi nazwe ps. saulosi coral chisumulae to dla mnie jest to ps. saulosi coral chisumulae ,a nie ps. saulosi . Po trzecie - różnicowanie ryb z Malawi jest kłopotliwe ,gdyż mamy do czynienia z tzw '' otwartym procesem ewolucyjnym''- nie możemy założyć ,że nowe ,trafijace na rynek podgatunki,tudzież odmiany barwne to ''nowe'' gatunki , a nie np. nietrwałe populacje juz znanych form , które zanikną bardzo szybko naturalnie . To specyfika Malawi i jego swoisty urok. Po czwarte - to kwestia pewnej amorficzności wielu gatunków z Malawi . Pierwszą problematyczna formą jako miałam okazję ogładać przez dłuzszy czas była afra red top likoma . Mieliśmy kilka lat temu te ryby i miały one wtedy minimalny łańcuch pochodzeniowy od dzikich ryb . To co zauważyłam ,gdy część zaczeła dorastać, to ogromne niewyrównanie wyglądu samców . Były zwyczajnie rózne . Potem trafiły do nas Largoonowskie ''red dorsale'' i ... były prawie identyczne ,a jednoczesnie łeb w łeb takie same . Teraz mam okazję ogladać C. axelrodi z firmy Granta i ... np. część samic jest ładna niebieska , częśc bura . Hodowca zdecydował się odrzucić od stada te bure i zostawić wyłacznie niebieskie i ich potomstwo . Reasumując punkt czwarty -mogę założyć ,że ''coral' -trafił jako powiedzmy prima sort saulosi - i tak został utrzymany w czystości - tymczasem w naturze nie jest to żadną odrębna forma . Pytanie jakie się nasówa - czy to jest forma hodowlana ? Czy zwyczajnie postęp hodowlany ? Bo dla mnie to drugie . Po szóste - wystepowanie ''coral'' jest scisle okreslone i nie pokrywa się dokadnie z wystepowaniem wszystkich saulosi - przynajmniej taka jest moja wiedza na dziś -bowiem - saulosi występuje wokół całych Taiwan Reef ,a saulosi od strony Chisumulu . To może subtelna ale jednak róznica . Jak jest w rzeczywistości-obiecuję sprawdzimy w niedługim czasie Jednak wnioski pozostawim dyskutujacym . [/url]
-
Kilka uwag na temat filtracji w warunkach beztlenowych ...czyli rzecz o denitrifkacji . 1.Teoretyczna , a optymalna szybkość przepływu winna wyności około 1,5 litra na godzinę . 2.Jak podpowiada nas naczelny chemik , niedoszły doktór chemi , pani Beatka - pomiar wykonany metoda kropelkową jednokrotnie nadaje sie do utylizacji 3.Also - wykonujemy np. 10 pomiarów i uśredniamy wartość albo mierzymy potencjał redox . 4.Nitrareduktor to specyficzne urządzenie -jesli juz decydujemy się na niego -lepiej zakupić dobre testy -np. JBL lub Dupla i wykonywac pomiary w sposób podany powyżej 5.Nitrareduktor,gdy działa dobrze jest ''fajny'' ,gdy działa wadliwie ,a potencjał redoks przekracza - 300 mv jest spore prawdopodobieństwo ,że zamiast nitrareduktora mamy mini fabryczke siarkowodru . Potencjał redokx na wylocie winien wynosić pomiędzy -50 ,a -250 mv . 6.Przy podawaniu pozywki np. denimar - oczywiście MUSIMY sprawdzać i wartości zw. azotu i potencjał .
