Skocz do zawartości

czester_

Użytkownik
  • Postów

    3 663
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez czester_

  1. czester_

    Dylemat

    To zamieść na necie gdzieś (fotka, imageshack)
  2. czester_

    Dylemat

    1. Raczej tak ale musisz na początku bacznie obserwować czy nie ugania się za nimi lub podskubuje. 2. Tak, np. Msobo, jeśli nie wiesz czy napewno masz samca saulosi umieść zdjęcie w galerii w niezidentyfikowane, postaramy się zidentyfikować rybcie 3. Bardzo różnie, trudno powiedzieć bo zależne to jest od wielu czynników. Miałem samca który wybarwił się w 2 miesiące, a drugiego który robił to przez 12.. Poczytasz o tym na naszym forum. Opcja -> 'szukaj'
  3. czester_

    saulosi

    Szczerze?? Nic:) Ja nie wrzucam na siłe ile tylko gatunków się zmieści i IMO takie akwarium wydaje mi się ciekawsze niż 3,4 gatunki.
  4. czester_

    rdzawy nalot

    No niech mnie piorun trafi jak w malawi glonów nie ma.. przeciesz takich artykułów są większe ilości. Na zdjęciach chyba też źle widze ale widze glony na skałach co prawda bardziej brązowo rudawe niż zielone ale są. Ostatnio sam apelowałem o OT, a teraz wciągnąłem się w dyskusje. Z góry przepraszam i kończe ten temat.
  5. czester_

    saulosi

    Już pisałem wyżej, że może i plete bzdury jednak tak czy siak ta rybka w takim zbiorniku i obsadzie nie przejdzie. Neona nie miałem i pewnie nie będe miał ale troszke poczytałem i co do jednego wszyscy byli zgodni, że to za małe akwarium.
  6. czester_

    rdzawy nalot

    To w końcu co napisałeś... ja to rozczytuje jako, że glony są utożsamiane z brudnym i zaniedbanym akwarium. Potem piszesz że akwaria, a nie glony. Mogę Ci pokazać mnóstwo akwarii również moje gdzie glony są, a nikt nigdy nie powie że jest zaniedbane. Nie znajdziesz rzucających się w oczy odchodów, brudnej szyby itp. Wydaje mi się, że każdy z branży czy nie ale mający pojęcie o malawi wie czym się charakteryzuje łącznie z glonami. Co do samych zbrojników to każdy robi jak chce. Ale podejżewam, że bojcy, skalara czy innej ryby do malawi byś nie wsadził ale glonojada tak?! Czy glonojad jest męczony czy nie to już sprawa indywidualnego charakteru ryb ale i tak nie wierze, że jest niewidzialny.
  7. czester_

    rdzawy nalot

    Jakub i tu pierwszy raz się z tobą zdecydowanie nie zgodze... fakt może nie widziałem tyle co ty ale każde malawi ze zbrojnikami niebieskimi jakie widziałem wywoływało u mnie mieszane uczucia. Raz że wcale tych glonów tak dużo nie ubywa gdy akwarium jest już dojżałe, a glonki są piękne i zaawansowane. Dwa jeśli piszesz, że lubisz glony lecz w twojej branży to niedopuszczalne to coś mnie to dziwi bo powinieneś wiedzieć, że w malawi to rzecz naturalna i raczej się z nimi nie walczy bo w naturalnych warunkach pyszczaki żyją podobnie i się nimi lub podobnymi żywią. Więc wg. mnie jeśli komuś by to przeszkadzało to Tobie bo glony to rzecz naturalna i raczej nikt tu nigdy ich nie zwalczał, a przeciwnie. Akwaria Holenderskie... owszem glon niedopuszczalny ale malawi?! I trzy... ilekroć widziałem lub słyszałem o zbrojnikach w malawi wcale nie czuły się tam najlepiej. Sam osobiście chciałem je trzymać lecz widziałem jak dorosły zbrojnik mimo pancerza jak mówisz był przez pyszczaki prześladowany i raczej te zbrojniki swoje życie spędzały w trudno dostępnych miejscach chowiąc się przed nimi. Już nie wspomne że to nie ten biotop i wcale ta ryba nie ma takich warunków jakie potrzebuje. Są inne sposoby na glony jak deni po zastosowaniu którego może nie tak glonów nie ma jak jest ich mniej i są przyhamowane w rozwoju.
  8. Tak na poważnie studiuje i mieszkam teraz w Krakowie, a akwarium mam w swoim rodzinnym domu i niestety jak kiedyś czyściłem szybe co drugi dzień tak teraz mogę tylko przez weekend jak jestem w domu. Ale bez obaw, syfku nie ma;)
  9. Ja swoim 3 razy przez tydzień wyczyściłem przednią szybę i odmuliłem dno żeby cieszyło je i mnie:D Z tym, że chyba nie za bardzo mi się to podoba bo może i akwarium wygląda wyśmienicie za to pysiaki w tym tygodniu gdy podejde za blisko chowają się jak na obcego:P W sumie ściąłem włosy ale to 4 miesiące temu było, a szyba raz na tydzień także idealnie wyczyszczona:P
  10. Moim zdaniem przed wyborem ryb powinniśmy sugerować się także ich wielkością. Co z tego, że afra w teori zmieści się w 160l jeśli gdy podrośnie 3 afry ułożone obok siebie będą miały tyle co akwarium. Oczywiście przesadzam ale często właśnie w galerii można zobaczyć jak nieestetycznie wygląda duża ryba "upchana" na siłe w minimalne dla niej akwarium jak np, red red albo dorosły rdzawy w 112l.
  11. czester_

    Mały OFFTop...

    Temat powstał z dwóch powodów, jeden to potrzeba wygadania jak mówi makok bo mnie także już nikt nie słucha, a jak tylko zapyta o ryby to potrafie się tak wkręcić, że nie daje spokoju przez 2h i zanudzam:) Drugi powód to właśnie coraz więcej OT. Myślę, że chyba da się na to coś zaradzić... nie trzeba być moderatorem by napisać PW i odciążyć i pomóc naszym zapracowanym Moderatorom. Na tym forum jestem od samego początku i jego powstania.. Zawsze różniło się od pozostałych forum, tym pożądkiem, ładem i kulturą wypowiedzi i odnoszenia się do innych forumowiczów. Wydaje mi się, że z jakiegoś powodu to zanika, powoli bo powoli ale zanika. Jak dla mnie chyba da się to zrobić i również nowych nauczyć Kultury tego forum". W sumie to zawsze było więcej niż forum bo większość z nas zna się osobiście, dużo dla siebie nawzajem robimy i to sprawiało, że ja naprzykład na targach choć wszystkich pierwszy raz widziałem nie czułem się obcy, a przeciwnie rewelacyjnie się bawiłem. Ptanie tylko do moderatorów czy chcą od nas takiej pomocy i odciążenia ich czy może sami dadzą rade przywrócić to co się oddala.
  12. No właśnie twój zbiornik ma 120cm szerokości, a kolegi 105cm. Uwierz to jest różnica dlatego zachowania u twoich ryb wcale nie odzwierciedlą zachowań w mniejszym zbiorniku i nie można radzić takich rzeczy.
  13. czester_

    Mały OFFTop...

    Z racji, że jestem uzależniony zarówno od pysiaków jak i forum klubowego które sprawdzam wiele razy przez dzień mam potrzebe napisania paru postów:) Nie zauwarzyliście, że od kiedy się święta zaczynały powoli to postów tak mało, że czasem po 4 godzinach jeden przychodzi? A jak już przychodzi to nawet nie z problemem tylko OT jak ten, albo pomocą zakończoną OT. Moim zdaniem zaspamowanych wątków ostatnio przybywa...choć dziwie się bo są na to działy jak ten. Nie wiem, jakoś wcześniej tego tak nie zauwarzałem, a jeśli już w temacie ktoś inny się podłączał to najczęściej z podobnym problemem albo zaraz był sprowadzany na zieme i temat był "na temat". Ciekawe czy to kwestia świąt czy raczej nowych forumowiczów których jakby przybywa z często cięzkimi do przeżucia radami. Hehe, a tak całkiem OT to chyba Makok masz tą samą chorobe co ja bo też cię pełno i czekasz na nowe posty 8)
  14. Ale powiedz jeszcze jakie akwarium i ile lat mają ryby? To ironia czy coś innego bo nie do końca rozumiem?
  15. Na początku zawsze jest tak, że każdy chce mieć jak najwięcej kolorów i ryb w akwarium... sam zakładając pierwsze malawi myślałem sobie, że ludzie w akwariach mniejszych mają tyle kolorowych pięknych ryb, a ja mam zostać przy jednym małym gatunku?! To samo z muszlowcamu... mimo posiadania ogromnego baniaka jak na te kurduple czyli 80l mogę mieć max jedną dwie pary. Jednak mimo wszystkiego postawiłem na fachowców z klubu malawi. Oczywiście zostawiłem glonojady, kupiłem więcej młodych bo aż 12. Posłuchałem się, jednak nie do końca...efekt był taki, że po paru miesiącach wszystko co mówili na forum się sprawdziło, a ja zacząłem pisać swoje pierwsze odpowiedzi na posty przy tematach o akwarium 112l i odradzać ludzią myślącym podbnie jak ja. I dalej jeszcze się czasem myle, a potem bije się w głowe czemu więcej nie poczytałem i nie pytałem. Z malawi jest tak, że na samym początku człowiek jednak musi troszkę zaufać bo to co prawią na forum nie zawsze się podoba, a nawet na siłe nowy malawista postawia następne pytania z nadzieją, że jeszcze coś "wskóra". Po czasie jednak zawsze widać, że jednak miel racje i zaczynają się problemy z pozbyciem się gatunku, kupieniem innego sprzętu (bo np. 2 kaskady nic nie dają) itp. Dlatego ja przestałem stanowczo odradzać... przekonasz się sam niedługo, że te trzy gatunki zachwile sie pozabijają, a jeszcze wcześniej zobaczysz, że to "lekkie przerybienie" nie było dobrym pomysłem i zamiast skałek widzisz wszędzie mase ryb wielkości twoich głazów. W najlepszym wypadku powrócisz na forum i zapytasz co się dzieje bo ryby się chowają, a jedna pływa pośrodku i wtedy każdy ponownie zapyta o akwarium i obsade... gorzej jeśli przerybienie będzie takie, że ryby skarłowacieją, zgłupieją i będą pływały tam i spowrotem bez sensu, a piękno ryb z malawi i ich zachowania i to co sprawia, że tak je kochamy będzie dla Ciebie bajką która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością; a miałem już takie przypadki gdy zastawałem akwarium w opłakanym stanie bo przerybienie i masa gatunków sprawiły to co wyżej napisałem. Troszkę sie rozpisałem ale pamiętaj podejmij słuszną decyzję i zaufaj bardziej doświadczonym byś nie miał tych rosterek które my na początku przeżywali i które teraz odradzamy. Wiem, że P. Saulosi w takim dużym baniaku w haremie 2/3+6/8 może wydawać się dziwnie ale po czasie zobaczysz ile te ryby mają w sobie uroku tak naprawde. Pozdrawiam!
  16. Odpowiem Ci na przykładzie. W te wakacje dostałem w dorywczej pracy pod opiekę 500l "malawi" a raczej akwarium z pyszczakami... sporo roboty mnie to kosztowało by coś z niego zrobić ale to inna bajka. Jednakże pod kamieniami przy zmianie wystroju w szczelinie znalazłem potężną rybe (około 16cm) niestety nie wiem co to za pyszczak bo cała biała i wyjedzona do połowy, potem druga pod innymi skałami. Właściciel restauracji gdzie było akwarium powiedział mi, że te dwie ryby zginęły mu 1,5 miesiąca wcześniej (akwarium z fluvalem 205 w środku którego znalazłem jeden koszyk z ceramiką , i bez wewnętrznego). Przyczyna zgonu bardzo prosta, zresztą odczynniki w fiolkach mi "wariowały". Biorąc pod uwagę stan tego akwarium, szczątki ryb które były przez taki długi okres czasu podjadane myślę, że nie szkodzi zbytnio.
  17. Jeśli myślisz, że upchasz tam 3 gatunki to nie będe Cię przekonywał by tego nie robić. Za pare miesięcy sam zauwarzysz, że popełniłeś błąd, przynajmniej mam taką nadzieje;) Szczerze odradzam 3 gatunków w 100 czy 105 cm akwarium, całkiem szczerze odradzam nawet dwóch. Te 200litrowe akwaria są idealne na fajne jednogatunkowe ale naprawde czesto każdy chce upchać w nie jak najwięcej.. mimo iż wydawało by się, że do 240l dzieli tylko 40 lirów i 15 cm ale to naprawde spora różnica. Moim zdaniem najlepiej wyjdziesz zostając przy red red lub saulosi z większym poparciem na te drugie. Polecam wpisać w wyszukiwarke "200l" w dziale obsada, a znajdziesz wiele tematów na twoje pytanie.
  18. czester_

    saulosi

    No właśnie film z największej walki jaką zaobserwowałem gdzieś mi się podział ale zdjęcia zostały;) Co mnie zaciekawiło to to, że przez te 15 min to "stanie w miejscu" w kadrze filmu to tak naprawde trzepanie się samca saulosi... w życiu nie wydziałem tak pięknych kolorów jak wtedy i nigdy też nie przypuszczałem, że ryba ta potrafi się hmm "tak trząść" pokazując swoje wyższości:) Naprawde ciekawe i uczące przeżycie... Kwestie łączenia saulosi z neon spot zostawiam.. może i plete bzdury, osobiście nie miałem tej ryby jednak po tym co czytałem ta ryba do 240 się nie nadaje, a saulosi może tylko ucierpieć.
  19. czester_

    saulosi

    Eh no nie rozumiecie mnie... ja o żadnych krzyżówkach nie mówie bo i nie o nie mi chodzi ale o samo łączenia Neona z Saulosi.. Moim zdaniem Saulosi który choć mały w porówanianiu do Neon Spot jest rybką "upartą" zaś Elogantus ściśle terytolialną, dużą i agresywną rybą i te dwa gatunki w 240l raczej nie powinny być razem bo mogą ale nie muszą nieźle się tłuc w niedalekiej przyszłości. Pozatym osobiście uważam, że to za małe akwarium dla tego gatunku.
  20. czester_

    saulosi

    Sabotage z opisu florka91 wynika przynajmniej dla mnie, że zamiast spokojnej atmosfery ryby mu się trzaskają na potęgę, a zgodzisz się, że normalne to nie jest. Może i głupoty plote ale jak ryzyko krzyżówek jest małe to o tyle agresja jeszcze przy 5 samcach może za to być większa. Po nast. opisie już bliżej widać jak wygląda sprawa i w jakim wieku są małe ale podtrzymuje swoje zdanie. Jak dla mnie coś nie jest tak i powodem może być właśnie połączenie tych dwóch gatunków razem, Odkąd mam malawi jeszcze mi żadna ryba nie padła i mam nadzieje, że nigdy do tego nie dojdzie. Może dlatego uważam, że coś nie jest tak skoro już mu ryba padła od walk. Fakt faktem młoda ale co będzie kiedyś?!
  21. czester_

    saulosi

    Trzymasz Neon Spoty razem z Saulosi? Moim zdaniem one się wszystkie wkońcu pozabijają to przeciesz też pseudothropeus i raczej nie trzyma się tych samych gatunków razem. Ale powiedz mi coś bliżej o twoim akwarium... wyczytałem tylko że masz 240l i wszystkie tam dane ale bardziej o rybcie mi chodzi... W forum znalazlem informacje o saulosi, rdzawych i teraz Neon Spot, na tym się zamyka czy może obsada się zmieniła? Jeśli faktycznie twoje ryby tak się tłuką to może dodaj więcej kryjówek albo oddziel jakoś dwie strony akwarium bo jak dla mnie to nie jest normalne. Rozumiem walki raz za czas ale jakieś częste to już raczej nie przypadek i zastanowił bym się czy mogę coś z tym zrobić.
  22. czester_

    saulosi

    Wg. obietnicy oto filmik: Zdjęcia z drugiej walki będą na serwisie... nigdy nie popierałem walk i robienia z tego widowiska szczególnie takich w których odbija się to na zdrowiu moich podopiecznych jednak warto obejżeć by się przekonać, że na prawdziwy charakter ryby ma wpływ bardzo dużo czynników, a u mnie największym było usunięcia Hongi ze zbiornika. Walki zaczęły się już po godznie i praktycznie cały dzień wybuchały na nowo. Jednak "na szczęście" mój dominat pozostał w nich dominatem i jest do tej pory choć jego największy konkurent rdzawy jest już ze 2 cm od niego większy i masywniejszy.
  23. czester_

    saulosi

    Ja taki posiadam:) Zamieszczę wam wieczorem na stronie klubu:) Ale jest strasznie drastyczny...walkę przerwałem bo stracił bym samca. To wcale nie jest gatunek o małej agresji wewnątrzgatunkowej... nikt mi tego nie wmówi. Jutro filmik będzie na serwerze albo youtube. ------------------------------------------------------------------------------------- No niestety film się gdzieś zapodział Ładuje na You Tube drugi z wcześniejszej walki choć to nie to samo. Z tej właściwej walki normalnie wrzucił bym do galerii zdjęcia ale trzymam na konkurs:P
  24. Tak trzymać Klub Malawi rulez!!
  25. czester_

    Nazwa Topicu

    Zrobie troche OT ale strasznie nurtuje mnie jedna rzecz. Mianowicie Jakub jeśli możesz powiedz hmm "coś o sobie". Swoją aktywnością pobijasz naprawde wszystkich starych wyjadaczy na tym forum i prawie w każdym temacie czytam o jakiś nowych technikach, nowościach i same zaskakujące rzeczy. Szczerze powiem szczęka mi opadła bo nieźle wojujesz na forum oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Więc jeśli tylko chcesz i mozesz to z czystej ciekawości dla nas wypełnij jakoś swój profil. Przyznam, że naprawde bardzo mnie to ciekawi;) Pozdrawiam gorąco:)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.