Daniel po części masz racje tylko jednak na gąbce w akwa zbiera się syf i chcąc nie chcąc tłumi on jednak wydajność takiego rozwiązania.
Po co zakładamy prefiltry? By smrody nie dostawały się do środka, by móc łatwo zebrać to i wypłukać, by tym samym bakterie nie miały roboty jeszcze z zalegającymi odchodami.
Płukanie "biologicznej" gąbki IMO mija się z celem, a nie płukanie również przynosi negatywne skutki.
Tak czy owak do kubła czy tam sumpa itp zaglądamy raz za długi czas i złoże jest czyste, natomiast z gąbką sprawa jest już inna.
I to tak naprawde przemawia za kubłem i podobnymi.
Duża gąbka jestem na tak ale w kotnikach i gdzieś gdzie nie liczy się również estetyka.