Skocz do zawartości

Karmienie pyszczaków saulosi, co dodać co wyrzucić?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Po przejrzeniu kilkunastu tematow mam metlik w glowie. Moj bardzo wstepny plan karmienia to (nazwy podawane z glowy wiec sory za pisownie):

Sniadanie: tropical spirulina superforte 36% lub hikari cichild staple i hikari cichild excel (podchodze do niego bardzo sceptycznie bo jest stosunkowo drozszy a nie wiem czy sklad jest tego wart)

Drugi posilek: shramp-mix (jaka ryba mogr zastopic krewetki i co dodac na wybarwienie, poniewaz watpliwy jest sok z marchwi czy papryka w proszku, zdaniem niektorych); gotowane wazywa

Co drugi dzien: rozwielitka, artemia i ichtiovit (ktore juz mam, naprzemiennie oczywiscie

3 razy w tygodniu (czy rzadziej?) wybarwiajacy: hikari gold lub tropical cichlid color


Co o tym sadzicie. Co wybrac, co wyrzucic, ktore pozycje moga sie pokrywac skladem?


Aha. No i jaki granulat wybrac dla saulosi? Baby, mini? Czy lepiej postawić tylko na płatki?

Opublikowano
tropical spirulina superforte 36% lub hikari cichild staple i hikari cichild excel (podchodze do niego bardzo sceptycznie bo jest stosunkowo drozszy a nie wiem czy sklad jest tego wart)

Drugi posilek: shramp-mix (jaka ryba mogr zastopic krewetki i co dodac na wybarwienie, poniewaz watpliwy jest sok z marchwi czy papryka w proszku, zdaniem niektorych); gotowane wazywa


Aha. No i jaki granulat wybrac dla saulosi? Baby, mini? Czy lepiej postawić tylko na płatki?



Zrobisz jak uważasz, ale ja uznaję zasadę, że zarówno na rybach (zakup "czystych ryb" z dobrego i pewnego źródła), jak i na pokarmach nie należy oszczędzać.


Saulosi są wszystkożercami z dietą ukierunkowaną w stronę roślin, a więc jako podstawowy pokarm proponowałbym Ci dobrej jakości spirulinę (np. O.S.I. - jest w płatkach lub granulkach w wersji small) oraz np. NF Cichlid Plant S (granulat w wersji small). Do tego coś uzupełniającego np. O.S.I. Vivid Color w płatkach i NF Premium Cichlid S w granulkach w wersji small. To są pokarmy, które mają tak zbilansowany skład, że nie będziesz się musiała zabawiać w shrimp-mix'a itp.

Małe opakowania tych pokarmów nie kosztują majątku. Odpuściłbym sobie natomiast ten Ichtiovit Tropicala.


Jeśli chodzi o formę pokarmu tzn. płatki czy granulki, to z płatkami jest o tyle gorzej, że częstokroć rozprzestrzeniają się po całym akwarium i część z nich "ucieka" do filtra.


pozdrawiam

Opublikowano

Dzieki wielkie. Ale patrze na ceny osi i nf sa raz drozsze niz np hikari, rownie czesto polecany. A skoro nie mam nic i musze kupic podstawe zywienia to wole kupic jakis tanszy, dobry jakosciowo odpowiednik. Z pewnoscia co miesiac bede uzupelniac o jakas paczuszke tych drozszych ale jako starter musze kupic cos tanszego. Ktorymi pokarmami moge zastapic?


Tzn granulat mini bedzie zaduzy i kupic baby?

Opublikowano

Winner333

Ja karmię Hikari Cichlid Excel mini i jedyną jego wadą jest to, że moje małe trewki nie są w stanie go połknąć. Czyli ten pokarm ma trochę dużą granulację. Rozwiązuję to w ten sposób, że granulki namaczam i rozgniatam na mniejsze części (bywa to ciut upierdliwe). Pokarm jako taki uważam za bardzo dobry, gdyż ma w składzie zarówno spirulinę, czosnek, jaki i kryl na wybarwienie (kryl możesz też dodać do shrimpmixa na wybarwienie ryb).

Do tego karmię NF PREMIUM COLOR PLUS M, shrimpmixem no i spiruliną OSI.

Jednak dla malutkich ryb chyba najlepsze będą płatki.

Co do wydajności pokarmów to perez ma rację, że NF dajesz połowę normalnej dawki. Tylko ja jako początkujący akwarysta zawsze mam problem co to jest normalna dawka (nie wiem jeszcze jak dużo karmy dawać rybom) więc z połową tez mam problem :D

Moim zdaniem na razie jako podstawę kup coś tańszego np Hikari lub jakieś małe opakowanie dobrych płatków np, OSI, aby "poćwiczyć" karmienie a z czasem dokupuj lepsze wymienione wyżej przez kolegów pokarmy (oczywiście zakładam, że jesteś jak ja początkującym akwarystą, jeśli nie to przepraszam).

Opublikowano

Zgadza sie, dopiero pocztkuje i nie mam pojecia jakie dawki beda pozerac pyszczaki. Dlatego chyba jednak zostane przy tanszych odpowiednikach. Mam zamiar kupic jako podstawe jeden z wymienionych + spirulina forte 36%: hikari excel (nie wystarczy spirulina z tropicala?) lub hikari staple.

Na wybarwienie hikari gold.


Moze byc? Czy to bd zly pomysl?

Opublikowano

Winner karmiem pokarmami Hikari i juz konczę jak na razie przygodę. Jest troszkę uciążliwe namaczanie bez tego ani mowy. Na ogół jest to pokarm pływjący tylko hikari excel sinking jest pokarmem tonącym. Musisz też wiedzieć że hikari excel mini jest duży dla maluchów w ogóle się nie nadaje. Jak już bardzo chcesz to co napisałeś może być .Teraz używam nf i osi i jestem bardzo zadowolony i myślę że moje pysie też hihi polecam.

Opublikowano
Jest troszkę uciążliwe namaczanie bez tego ani mowy.

Bez namaczania tez można, tylko ryby muszą być już dość duże, aby połknąć granulki w całości.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • U mnie piwnica jest   pod akwarium więc dużo robi grawitacja, jednak kiedyś robiłem tak jak ty możesz przez ścianę i też funkcjonowało, wygoda  jest niewyobrażalna, więc się zastanów, samo to, że nigdy nie zalejesz podłogi w salonie przy podmianie, w garażu już to nie jest takie straszne. To była moja karta przetargowa z kobietą, by w salonie nie było syfu.
    • Jest normalnie garaż ogrzewany 😉 Tak czy siak grzałka jakaś by musiała być plus pompa z izolacją która tam niby trzyma temperaturę i pianki na rury. Będziemy myśleć 😁
    • Pytanie czy garaż masz ocieplony/ogrzewany. Jeżeli nie to weź pod uwagę fakt, że temperatura powietrza w garażu może wpływać na temperaturę wody w filtracji i tym samym w akwarium. Musisz wtedy przewidzieć dodatkową zabudowę filtracji od strony garażu z izolacją np. styropianem 🙂 
    • @yaro rozumiem co masz na myśli. Ja kończę w maju dopiero 40 lat, aktywny fizycznie jestem w miarę więc nie będzie chyba problemów Wiadomo że wszystko wyjdzie w praniu podczas składania rurek, korpusów, kolanek na sucho bez klejenia, więc zawsze będzie można zrobić jakieś korekty  To akwarium planuje mieć najdłużej do 4-5 lat ponieważ za około tyle, będę robił remont całego salonu, kuchni, jadalni i zbiornik będzie budowany na cala ścianę. Już mam to zaplanowane i dogadane z moją kobietą. Zbiornik ma mieć wymiary 384 x 100 x100 (3840 litrów brutto) Dwiema szybami, frontowa i jedna boczna. Możliwe że będzie głębsze i wyższe ale to zależy ile miejsca będzie po usunięciu kawałka ściany w kuchni  Moja kobieta mnie kocha ale ma mnie już dość czasami xD I tak się dziwie że jeszcze ze mną jest   Właśnie wpadłem na pomysł taki że jak nie będzie miejsca i źle by się odkręcało korpusy podczas wymiany waty to jest opcja przewiercenia się przez ścianę do garażu i tam zrobić filtracje   Czemu ja na to wcześniej nie wpadłem ???  Ale ogólnie rozwiązanie tego narurowca jest ok ? Pozdrawiam i miłego dnia    
    • To dorzucę tylko jedno, Dlaczego zrezygnowałem z narurowców pod akwarium na rzecz kubełków? Szlak trafiał mnie gdy musiałem leżeć ba podłodze by odkręcać co tydzień korpusy. Sprawdź sobie ile miejsca będziesz miał jeśli chodzi o dostęp do korpusów, bo o ile wymiana raz na jakiś czas jak w przypadku kubełków jest do akceptacji, to cotygodniowe ćwiczenia gimnastyczne w szafce mnie osłabiały. Wróciłem do narurowca gdy mogłem go zamontować w piwnicy i wymieniać wkłady na stojąco.
    • Witam. Przespałem się z tym tematem i zrobiłem dzisiaj w pracy mały test. Mianowicie, zastosowanie kolanek 45 stopni spowoduje ze sam narurowiec będzie bardzo ale to bardzo długi. Mówię tu o zastosowaniu kolanek 45 stopni w zasadzie wszędzie, przed korpusami i za nimi. Tak jak na pierwszym i drugim rysunku. Gdzie nie było by praktycznie nigdzie rurek prostopadle, tylko po skosie ewentualnie równolegle. Test zrobiony ale niestety nie mogłem tego nagrać bo nie mogę używać telefonu w pracy za bardzo. Sprawdziliśmy jak woda grawitacyjnie przepływała przez kilka rurek i kolanek 45 stopni, co prawda bez korpusów do pojemnika i to samo zrobiliśmy na kolankach 90 stopni. Zbudowaliśmy podobne do siebie konstrukcje. Tak więc woda lepiej przepływa na kolankach 45 stopni, pojemnik 50 litrów napełnił się szybciej o około 2-3 sekundy. Czy to rzetelny test? Ciężko stwierdzić ponieważ nic nie robiło oporu dla tej wody. Tak czy siak jest jeden problem i to nie mały, zbudowanie całego narurowca w ten sposób, to braknie mi salonu na niego. Niestety wyszedłby dosyć długi. Po takiej krótkiej aranżacji tych rurek ten na kolankach 45 stopni już odstawał o kilka dobrych centymetrów a co dopiero na całym systemie.  Dodam tylko że rurki były stalowe średnica wewnętrzna 25mm, bo pcv nie mamy u mnie w pracy ale zawory kolanka itp. wszystko było.  Wiec pozostaje zbudowanie narurowca tradycyjną metodą.  Chociaż w pewnych miejscach zastosowałbym kolanka 45 stopni. To mój najnowszy prototyp narurowca z dwoma wlotami, z jednej strony rzecz jasna. Sugerowałem się tematami od @rekawiczka @stan @aurban6 i oczywiście nie ujmując nikomu innemu bo każdy dołożył przysłowiowego grosza swojej wiedzy W najbliższym czasie trzeba pospawać stelaż pod akwarium i później zbudować filtracje Jakby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie co do ostatecznego myślę już rysunku to wysłucham z chęcią Pozdrawiam.
    • @rafalniski  O ten temat chodziło? Post 40  i dalej   
    • Co do przepływu to ja przez ostatni rok zmniejszyłem pompę 25/40 na I bieg i ogarnia spokojnie moja 500 z dużym przerybieniem. Ważne aby był odpowiedni obieg wody Przezroczyste korpusy niestety ścierają się wewnętrznie. Po 7 latach w biologi zeżarło mi te wypustki na dole  a wczoraj jeden z korpusów  poprzez mikrodziureczkę zaczął puszczać wodę. Dobrze, że popatrzyłem pod akwa. Ja bym wolał korpusy nieprzezroczyste bo chyba są mocniejsze.
    • Zawsze mogę rozwiercić korpusy. Te korpusy posiadam u siebie w domu(link na dole) w instalacji i producent deklaruje przepływ do 4000 litrów/ h. Troszkę droższe są ale ja na filtracji oszczędzać nie chce.  Co do BB10 problem jest taki że nie znalazłem transparentnych no i cena w porównaniu do innych rozwala 😁 https://allegro.pl/oferta/wessper-pojedynczy-korpus-filtr-wstepny-do-wody-1-17685366315?srsltid=AfmBOooUPk0u8GTOhZ7cjXZCpK6h23uVjxVYQ2kC75d0itBohz_kwjyb Czy mi zależy aż tak bardzo na przepływie? I tak i nie. Pomyślałem o zastosowaniu kolanek 45° ze względu na łatwiejszy przepływ wody, może to spowodować cichszy układ że tak powiem. Bez wibracji rezonansu czy co tam występuje w układzie 😁 A jak woda ma łatwiej to i wydajność się zwiększy, więc to już samo za siebie mówi. Dlatego właśnie założyłem ten temat aby omówić to, zza i przeciw. Wrócę z pracy to siądę jeszcze nad tym i będę myślał 😉  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.