Skocz do zawartości

Podmiany wody i sposób jej uzyskania.


simonsyp

Rekomendowane odpowiedzi

O Andrzeju to mnie zabolało i to mocno.

Nawet sugerowanie że działam dla swojej wygody a nie dla dobra ryb - to dla mnie policzek.



:)..Heniu spokojnie;) Wszystkie opcje trzeba brać pod uwagę. Żaden policzek..zbyt szanuję Ciebie aby nie doceniać Twoich dokonań... Nawet jeżeli działasz dla swojej wygody to nie ma w tym nic zdrożnego. A wiem ,że bardzo wielu kolegów z tego korzysta i sam komuś polecałem Twój absorber na giełdzie :)

..ale nie zgodzę się ,że fundując moim rybom cotygodniowe podmiany funduję im niebezpieczne skoki pH czy temperatury czy skoki NO3 w zakresie niebezpiecznym dla ich kondycji:)

Chodziło mi o to ,że tak naprawdę ani moje wywody czy Twoje nie są do końca poparte jakimiś szczególnymi dowodami:)

Ale aby być sprawiedliwym musimy przyznać ,że najlepszym wyznacznikiem jest to ,że nasze ryby pływają , są zdrowe i tyle:) Hm..a spory..cóż..były ,są i będą:) A tak bardzo poważnie liczy się końcowy efekt czyli min. dobra ich kondycja bez względu jak to osiągamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Chodziło mi o to ,że tak naprawdę ani moje wywody czy Twoje nie są do końca poparte jakimiś szczególnymi dowodami:)

.



To podaj co dla Ciebie będzie dowodem. Bo sobie z nimi nie pogadasz by ci powiedziały.

Za mną przemawia:

- ryby donoszą ikrę i mnoża się jak króliki ( mam 5 róznej wielkości pokoleń maluszków tropheusów)

- są zdrowe, prawidłowo a nawet ponad standardowo wybarwione

- wychlapują wodę z baniaka jak się spóżnię z karmieniem o godzinę

- rosną jak na drożdzach


a twoje dowody są jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a twoje dowody są jakie?


...dokładnie takie same:) Ale osiągnięte po prostu w inny sposób. Heniu ..ja nie twierdzę ,że któryś sposób jest lepszy czy gorszy..... Po prostu są to sposoby alternatywne.

Jeden jest bardziej tradycyjny a inny daje inne możliwości choćby takie jak przerybienie przy niskim NO3 czy NO2 co nie jest łatwe w tradycyjnym sposobie.


Nie mamy tu monopolu na to ,że nasze racje są tylko słuszne. One po prostu są i tyle. Przecież nigdzie nie napisałem ,że to jest zły sposób na osiągniecie właśnie takiej kondycji ryb..Wręcz odwrotnie..napisałem ,że liczy się końcowy efekt i każdy z nas ma rację .

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podaj co dla Ciebie będzie dowodem. Bo sobie z nimi nie pogadasz by ci powiedziały.

Za mną przemawia:

- ryby donoszą ikrę i mnoża się jak króliki ( mam 5 róznej wielkości pokoleń maluszków tropheusów)

- są zdrowe, prawidłowo a nawet ponad standardowo wybarwione

- wychlapują wodę z baniaka jak się spóżnię z karmieniem o godzinę

- rosną jak na drożdzach


a twoje dowody są jakie?



Przepraszam że zabieram głos , wydaje się że Andrzejowi chodziło o to że woda zawiera różne minerały jedne są potrzebne inne nie. Gdy nie podmieniasz wody również nie dostarczasz świeżych minerałów, mimo że NO3 masz ok.

Odniosę się teraz do twoich dowodów:

- woda ma znaczenie przy inkubacji, jednak czy ryba donosi zależy od samicy.

- karmisz je odpowiednio, u mnie też wychlapują wodę mimo że tylko podmieniam.

Mogę stwierdzić ze swojego doświadczenia że ryby te lepiej rozmnażają się w wodzie o NO3 nieco wyższym.

Podmiany wody zawsze korzystne wpływają na rozmnażanie się ryb.

Kibicuje takim patentom, jednak nie trzymał bym ryb, tak długo w tej samej wodzie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję ekipie testujacej nowe rozwiązania i sam może się skuszę na conieco przy nowym akwarium, jednak również uważam, że woda to nie tylko te kilka podstawowych parametrów, ale o wiele więcej i myślę, że po czasie (prędzej lub później) zaczną pojawiać się sygnały czego zaczyna w wodzie brakować, a czego kumuluje się zbyt wiele.


Bardzo jestem ciekaw co z tego wyjdzie. Osobiście uważam, że nie jest możliwe sztuczne sterowanie procesami w akwarium w taki sposób, żeby nie próbując poprawić jeden parametr nie rozstrajać innego.


Niezależnie od tego - kibicuję i trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO woda w akwa to nie tylko "chemia" której badamy tylko niewielki wycinek ale także "biologia" o której mamy tylko ogólne pojęcie. Wydaje mi się że, takie podejście na "siłę" bez podmian może na dłuższą metę odbić się na zdrowiu ryb.

Porównanie Andrzeja z niewietrzonym pokojem bardzo trafne :).

Nie da się w tak przerybionych, w porównaniu z jeziorem, zbiorniczkach odwzorować pełnego ekosystemu. Chyba że, pokusimy się o kilka małych mbuna w 1000l ale wtedy to już można low tech bez preparatów itp. wynalazków.

Tylko nie myślcie że, jestem przeciwnikiem nowinek w akwarystyce, uważam tylko że jak we wszystkim tak i w tym temacie należy stosować pewien kompromis i umiar :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moje zdanie jest takie, że należy testować, testować, testować. Do odważnych świat należy!

Nie ma postępu bez ryzyka, testów, pomysłów....


eljot...nie wiem czy czytałeś mój wywód w moim wątku o filtrach... Ten jak byłem mały i w akwarium 40l zrobiłem niemal ekosystem.

Uwiez mi.... Życie ziemskie to franca, która cieżko zabić :) wg mnie na prawdę można stworzyć sztuczny ekosystem w Malawi.


Mamy 3 fundamentalne składowe : producenci (w Malawi głownie rosliny (glony to tez rosliny) ale tez bakterie, w tym sinice), konsumenci (czyli nasi bohaterowie), oraz reducenci (w Akwarium to niestety tylko bakterie, moze jakies pierwotniaki). Właśnie reducentow brakuje: grzybów i innych mikroorganizmów.


Robiąc surowe Akwarium Malawi zubożacie ekosystem. Dlatego musicie stosować specjalne zabiegi. Dominują konsumenci. Producenci to co najwyżej glony. Reducenci tez sa eliminowani bo woda musi byc kryształ.


Założę sie ze w roślinnym Malawi z powiedzmy 1000l i 10-20 rybami Mnuna z lawą i masa roślinek bez filtracji mechanicznej.. :) :) wytworzylbysie ekosystem. Nawet tafli wody nie trzebabylo było poruszać bo rosliny tlen by dostarczyły. Jedyna nasza ingerencja to światło i trochę jedzenia dla Mbuna. Ale gdyby wsiąść takie co jedza glony i rosliny to i karmić nie trzeba by było :)


Niestety ładne to by to nie było :)


Mogę się o to założyć. Poważnie.


A plus jeszcze deszczówka. Ważna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dokładnie takie same:) Ale osiągnięte po prostu w inny sposób.

Wiedziałem że tak odpowiesz i miałem już napisać w poprzednim" tylko nie napisz że takie same":p ale pomyślałem że trzeba zostawić furtkę przyjacielowi.

Myślę że każda metoda jest dobra jeśli nie powoduje widocznych u ryb lub mierzalnych naszymi nie doskonałymi narzędziami parametrów wody. Tak chemicznych ale i biologicznych.

Bardzo ubolewam że dwa fora pyszczakowe które łączy pasja a dzielą tylko róznice w gatunkach ryb i pH o 1 oraz KH i GH które zazwyczaj w kranie mamy właśnie ich a nie nasze.

Dlaczego , co i jak w tej Tanganice bez podmian tam pozostaje a wy nie możecie podejrzeć - szkoda.

Nie mam zamiaru nikogo na siłe przekonywać do swoich racji ani na siłę prowadzić tego eksperymentu na szkodę dla zdrowia ryb. Tam napisałem że na najmniejsze objawy u ryb albo wykrycie parametrów które uznam za nie właściwe dla ryb - przerwę eksperyment.

Dokładnie takie same argumenty tam padały i o tym że powstaje " zupa" i każdy pokój trzeba wietrzyć. Powiem szczerze że jak zaczynałem to też miałem duże wątpliwości czy po czasie nie wyjdą jakieś "klocki" ale czym więcej czytałem tym pewność rosła.

Doszedłem do czasu typowej ludzkiej ciąży i donosiliśmy koledzy:P . Nie mam pewności że na pewno donosimy 2-3 lata bo nie wiem czy pożyję. Jeśli tyle lat temu bez osmozy i bez biopolimerów amerykańcowi udało się przez 18 lat - to trzeba próbować.

Więc nie będę powtarzał że z podmianką co tydzień wy walicie rybom i rtęć, arsen, DDT, i tysiąc innych trucizn a ja NIE. Czy to w długim okresie będzie miało wpływ na zdrowie ryb - to nie wiem ale dla dociekliwych proponuję lekturę

a motto jest takie dla nas ludzi ale i przekłada się to i dla ryb bo my to tylko pijemy a dla nich to całe życie

żródło

http://www.hydropure.com.pl/czy-woda-pitna-moe-by-trujca,47,25?PHPSESSID=e415a1af9fbbd15b1e49d6b263d7d8f5#a30


"

Człowiek dorosły przyjmuje codziennie około 2,5 kg żywności oraz 2,5 litra wody. Tą drogą otrzymujemy od lat coraz więcej zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska. Jeśli jadalne rośliny i mięso dostaną od środowiska zbyt dużo trucizn to ulegną zepsuciu i w efekcie nie zostaną dopuszczone do spożycia przez ludzi. Woda nie zginie, woda przyjmie od środowiska każdą ilość trucizn i zostanie przyjęta przez każdy zakład wodociągowy. Niestety tam nikt nie potrafi tych trucizn z wody usunąć, a my musimy ją pić".

Prof. Dr hab. ZBIGNIEW JETHON

AKADEMIA MEDYCZNA WROCŁAW

"


Ja będę więc kontynuował :evil: a wam proponuję refleksję.


O donoszeniu ikry to proszę do py1szczaka - on permanentnie ma problem na toruńskiej kranówie donosić i ewidentnie to nie wina samicy tylko jakiegoś cholerstwa w wodzie.

Ale Piotr ma Tanganikę więc nie może tu pisać a szkoda bo wielu tam zacnych majstrów od akwarystyki - mam wiele szacunku do ich wiedzy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet tafli wody nie trzebabylo było poruszać bo rosliny tlen by dostarczyły


...zgadzam się Olo z tym. Ale dla lepszej ogólnej kondycji zbiornika ( a tak mam w zbiorniku LT) woda musi być lekko z naciskiem na lekko mieszana tylko po to aby w miarę równomiernie rozprowadzać po akwarium wszystkie potrzebne do życia w tym mini ekosystemie pierwiastki , aby nie gromadziły się np. gdzieś w rogu akwarium:)

-- dołączony post:

Robiąc surowe Akwarium Malawi zubożacie ekosystem. Dlatego musicie stosować specjalne zabiegi.

Olo..my po prostu przenosimy w miarę realne warunki do naszego biotopu .Mamy ( ja mam ) świadomość,że nie da się dokonać tego tak idealnie jak w naturze . I uwierz ,że jak prowadzisz w miarę "normalnie" akwa to nie musisz stosować specjalnych zabiegów. Wszystko zależy od nas samych i w części od warunkÓw zewnętrznych ( np. ktoś ma w kranie wysokie NO3).

Ja nie jestem przeciwnikiem żadnych eksperymentów:) Przecież one bardzo dużo wnoszą do naszego hobby a już na pewno pozwalają inaczej dostrzegać ten sam temat:) I to bardzo szanuję.

-- dołączony post:

Wiedziałem że tak odpowiesz i miałem już napisać w poprzednim" tylko nie napisz że takie same" ale pomyślałem że trzeba zostawić furtkę przyjacielowi.


Heniu...bardzo ważne jest to ,że potrafimy rozmawiać zachowując zasady netykiety ;) A to jest ważne na forum...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.