Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć!


Na początku był clarias...


[center:2r6yetpr]sum.jpg[/center:2r6yetpr]


Potem była pustka... wyżarta przez clariasa.


Potem grupa dyskusyjna pl.rec.akwarium i 300l wesołego miasteczka malawi mbuna, niembuna i innego paskudztwa z płetwami, pływającego bokiem albo brzuchem do góry..


W międzyczasie były słoiki:


[center:2r6yetpr]jiheim.jpg[/center:2r6yetpr]


Potem SUMP..


A potem znów była dziura.

A teraz jest pusty kąt w salonie, na który nie było do niedawna pomysłu.

Aż wreszcie choroba zwana stulitrica złośliwa znów dała o sobie znać.


Dość, że w tej chwili z Wrocławia jedzie narożne 390l, auto mam zapakowane profilami na stelaż (jutro spawanie!!!),

a podłoga na ganku zapaćkana jest wiórkami PCV.


To ostatnie to WASZA WINA!!! :-)


[center:2r6yetpr]IMG_0569.jpg[/center:2r6yetpr]

Opublikowano
No instalacja konkretna :) szkoda tylko że zdecydowałeś się na akwa narożne, dość trudne w zagospodarowaniu i nie do końca odpowiednie dla pyszczaków.


Lepsze niż 112l. proste, więc nie ma co dywagować...

Opublikowano
szkoda [..] że [..] narożne


Narożne, bo wejście do pomieszczenia jest po przekątnej, a w kącie naprzeciwko jest kominek. Mam stary baniak 120x50x50, ale testy wirtualne wykazały, że zbiornik prostokątny widoczny głównie od strony naroża będzie "świecił" prosto w oczy czarnym silikonem rogu. Na ścianie przyprostokątnej jakieś 130 cm od narożnika zaczyna się okno, co mogłoby dawać nieciekawe odblaski od prostopadłej szyby w kierunku wejścia (kierunku patrzenia). Poza tym prostokątne już miałem, a tu mogę uzyskać efekt toni wodnej utrzymując tył w cieniu.

Tak czy siak baniak jedzie, efekty na pewno zawisną poniżej.

Opublikowano

Efekt toni wodnej?

A cóż to takiego? ;)

Ja świece tylko jedną świetlówką, z przodu, więc też tył mam niedoświetlony. Sam nie wiedziałem do tej pory że uzyskałem efekt toni wodnej ;) Człowiek uczy się całe życie ;)

Opublikowano

Narożne, bo wejście do pomieszczenia jest po przekątnej, a w kącie naprzeciwko jest kominek. Mam stary baniak 120x50x50, ale testy wirtualne wykazały, że zbiornik prostokątny widoczny głównie od strony naroża będzie "świecił" prosto w oczy czarnym silikonem rogu. Na ścianie przyprostokątnej jakieś 130 cm od narożnika zaczyna się okno, co mogłoby dawać nieciekawe odblaski od prostopadłej szyby w kierunku wejścia (kierunku patrzenia)


W takim wypadku wybór jak najbardziej uzasadniony :)

Powodzenia i czekam na fotki.

Opublikowano
Efekt toni wodnej?

A cóż to takiego? ;)



Oj tam, Ty masz oświetloną skałę ze 40 cm za szybą, (jak w seksmisji filtr prewencyjny :-) ) a ja nie chce mieć takiego ograniczenia.

Coś w stylu akwa z tego linku:

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthread&forum=3&topic=3818&page=0


EDIT


Doklejam fotkę rzeczonego kąta - płyta styropianowa to symulacja baniaka 120x50x50 :)

No i zegar wylatuje na inna ścianę.


[center:mpr2psoa]IMG_0563.jpg[/center:mpr2psoa]

Opublikowano

Jim ja wiem o co Ci chodzi ale jakoś nie odważyłbym się nazwać tego efektem toni wodnej ;)

Już prędzej mówiłbym o otchłani ziejącej z niedoświetlonego kąta.

Nie zaśmiecam Ci już tematu, czekam na c.d fotorelacji ;)

btw: ja bym tam jednak wstawił coś o podobnym lub większym litrażu ale w prostokącie na tą ściane z zegarem ;)



sry, to akwa o podstawie trójkątna prostokątnego? Bo ta konstrukcja ze styropianu troche mnie zmyliła.

Już wiem, dokleiłeś 20cm kawałek styro innego koloru bo płyta ma 100, a ja myslałem że ten "brudny" styropian to już drugi bok.

Opublikowano

No robimy założenie: toń = głębia i po sprawie.

Zaśmiecaj jak najwięcej, może coś ciekawego z tego wyniknie, forum jest do dyskusji, a nie poczucia piękna admina (oczywiście admin bez urazy) :)

Opublikowano
No robimy założenie: toń = głębia i po sprawie.

Zaśmiecaj jak najwięcej, może coś ciekawego z tego wyniknie, forum jest do dyskusji, a nie poczucia piękna admina (oczywiście admin bez urazy) :)




Hej Jim,


miło Cie widzieć po wielu latach (?). Pamiętam twoje Jiheimy jak powstawały kilka lat temu. Pół Polski się przyglądało temu projektowi. Dla celów naukowych jak też i ku pokrzepieniu serc majsterkowiczów :) proponuję, abyś wstawił ten materiał bo była to koncepcja obecnych filtrów korpusowych zanim jeszcze ludzkość słowo "korpus" wymyśliła.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak w temacie kupie Pseudotropheus sp acei Luwala Reef , najlepiej dorosłe osobniki , młodzież też wchodzi w grę. 😀 
    • Dzięki za rozwianie wątpliwości. Cieszy mnie, że zielenice tak wystartowały. Możliwe, że niebawem zamontuje troche mocniejsze światło żeby jeszcze im w tym pomóc. Nie będę przesadzał bo akwarium i tak stoi frontem do okna północnego. Jeśli chodzi o to czemu czekałem rok to po prostu w tamtym roku zrobiłem 3/4 roboty i odsunąłem akwarium na dalszy plan. Musiałem pozałatwiać sprawy i rozwiązać problemy, później sam nie wiem czemu czekałem. Ważne, że w końcu są ryby i wszystko dobrze się kręci
    • To są normalne zielenice, za 2-3 miesiące będziesz miał kamienie pokryte pięknym, zielonym zamszem. Sinice tworzą takie paskudne szaro-turkusowe plechy, od razu widać, że to jest coś, czego nie chcesz w akwarium.  Bardzo fajne rumowisko, ale dla czego aż rok czekałeś? Zwykle akwarium jest dojrzałe po miesiącu.
    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.