Jump to content

Jak doświetlić ciemny kąt w salonie..?


jim

Recommended Posts

Cześć!


Na początku był clarias...


[center:2r6yetpr]sum.jpg[/center:2r6yetpr]


Potem była pustka... wyżarta przez clariasa.


Potem grupa dyskusyjna pl.rec.akwarium i 300l wesołego miasteczka malawi mbuna, niembuna i innego paskudztwa z płetwami, pływającego bokiem albo brzuchem do góry..


W międzyczasie były słoiki:


[center:2r6yetpr]jiheim.jpg[/center:2r6yetpr]


Potem SUMP..


A potem znów była dziura.

A teraz jest pusty kąt w salonie, na który nie było do niedawna pomysłu.

Aż wreszcie choroba zwana stulitrica złośliwa znów dała o sobie znać.


Dość, że w tej chwili z Wrocławia jedzie narożne 390l, auto mam zapakowane profilami na stelaż (jutro spawanie!!!),

a podłoga na ganku zapaćkana jest wiórkami PCV.


To ostatnie to WASZA WINA!!! :-)


[center:2r6yetpr]IMG_0569.jpg[/center:2r6yetpr]

Link to comment
Share on other sites

szkoda [..] że [..] narożne


Narożne, bo wejście do pomieszczenia jest po przekątnej, a w kącie naprzeciwko jest kominek. Mam stary baniak 120x50x50, ale testy wirtualne wykazały, że zbiornik prostokątny widoczny głównie od strony naroża będzie "świecił" prosto w oczy czarnym silikonem rogu. Na ścianie przyprostokątnej jakieś 130 cm od narożnika zaczyna się okno, co mogłoby dawać nieciekawe odblaski od prostopadłej szyby w kierunku wejścia (kierunku patrzenia). Poza tym prostokątne już miałem, a tu mogę uzyskać efekt toni wodnej utrzymując tył w cieniu.

Tak czy siak baniak jedzie, efekty na pewno zawisną poniżej.

Link to comment
Share on other sites


Narożne, bo wejście do pomieszczenia jest po przekątnej, a w kącie naprzeciwko jest kominek. Mam stary baniak 120x50x50, ale testy wirtualne wykazały, że zbiornik prostokątny widoczny głównie od strony naroża będzie "świecił" prosto w oczy czarnym silikonem rogu. Na ścianie przyprostokątnej jakieś 130 cm od narożnika zaczyna się okno, co mogłoby dawać nieciekawe odblaski od prostopadłej szyby w kierunku wejścia (kierunku patrzenia)


W takim wypadku wybór jak najbardziej uzasadniony :)

Powodzenia i czekam na fotki.

Link to comment
Share on other sites

Efekt toni wodnej?

A cóż to takiego? ;)Oj tam, Ty masz oświetloną skałę ze 40 cm za szybą, (jak w seksmisji filtr prewencyjny :-) ) a ja nie chce mieć takiego ograniczenia.

Coś w stylu akwa z tego linku:

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthread&forum=3&topic=3818&page=0


EDIT


Doklejam fotkę rzeczonego kąta - płyta styropianowa to symulacja baniaka 120x50x50 :)

No i zegar wylatuje na inna ścianę.


[center:mpr2psoa]IMG_0563.jpg[/center:mpr2psoa]

Link to comment
Share on other sites

Jim ja wiem o co Ci chodzi ale jakoś nie odważyłbym się nazwać tego efektem toni wodnej ;)

Już prędzej mówiłbym o otchłani ziejącej z niedoświetlonego kąta.

Nie zaśmiecam Ci już tematu, czekam na c.d fotorelacji ;)

btw: ja bym tam jednak wstawił coś o podobnym lub większym litrażu ale w prostokącie na tą ściane z zegarem ;)sry, to akwa o podstawie trójkątna prostokątnego? Bo ta konstrukcja ze styropianu troche mnie zmyliła.

Już wiem, dokleiłeś 20cm kawałek styro innego koloru bo płyta ma 100, a ja myslałem że ten "brudny" styropian to już drugi bok.

Link to comment
Share on other sites

No robimy założenie: toń = głębia i po sprawie.

Zaśmiecaj jak najwięcej, może coś ciekawego z tego wyniknie, forum jest do dyskusji, a nie poczucia piękna admina (oczywiście admin bez urazy) :)

Link to comment
Share on other sites

No robimy założenie: toń = głębia i po sprawie.

Zaśmiecaj jak najwięcej, może coś ciekawego z tego wyniknie, forum jest do dyskusji, a nie poczucia piękna admina (oczywiście admin bez urazy) :)
Hej Jim,


miło Cie widzieć po wielu latach (?). Pamiętam twoje Jiheimy jak powstawały kilka lat temu. Pół Polski się przyglądało temu projektowi. Dla celów naukowych jak też i ku pokrzepieniu serc majsterkowiczów :) proponuję, abyś wstawił ten materiał bo była to koncepcja obecnych filtrów korpusowych zanim jeszcze ludzkość słowo "korpus" wymyśliła.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
  • Chociaż z drugiej strony, ja to akwarium roślinne zlikwidowałem tydzień temu. I ono stoi już tydzień bez wody i tak bez wody postoi jeszcze kilka tygodni, zanim zrobię hardscape. Więc te glony i mech trochę już wyschły. Generalnie, z tego co zauważyłem to glony szybko odżywają jak nalać wodę, więc autentycznie nie wiem: zostawić czy zdrapać?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.