Jump to content

Recommended Posts

Posted

Witam Wszystkich.

Obecnie jestem na etapie odpowiedniego planowania do założenia pierwszego Malawi.

Najcięższa rzeczą jest zdecydowanie się na obsadę do akwarium.

Akwarium w 99% będzie miało wymiary 150x50x50 (375l)


Planuje je obsadzić 3 gatunkami w ostateczności 4 ale raczej 3 spokojnie wystarczą nie chce go przerybiać. :)

Podstawowym gatunkiem będzie saulosi w ilości 2+6/8, do tego chciałem acei jednak nie mam pomysłu na ilość i układ płci.


Jeśli to możliwe to będę wdzięczny za pomoc z ustaleniem ilości acei oraz ewentualnym dobraniem 3 gatunku pasującym do reszty poziomem żywienia i temperamentu :) fajnie by było gdyby posiadał inny niż niebieski kolor...


Z góry dzięki.


ps. zapoznałem się z tematem z przykładowymi obsadami i chodzi mi po głowie jeszcze neon spot lub inny elongatus ale nie mogę się doszukać jak wygląda ich zachowanie i nawyki żywieniowe. Więc jeśli ktoś cuś wie na ten temat to słucham.

Posted

A co powiesz na takie obsady:

saulosi+elongatus Usisya+m.callainos

lub

saulosi+acei+zebra gold Kawanga


Podstawowy gatunek jak pisałeś to saulosi,acei i callainos są niebieskie natomiast Usisya i Kawanga żółte w czarne pasy.Podałem ci 2 obsady w których masz te kolory wymieszane,pod względem żywieniowym również wszystko gra.


Pozdrawiam.

Posted

Ciekawe propozycje. Szczerze to nie brałem ich pod uwagę ;)

A jak wygląda agresywność tych dołożonych gatunków? Nie chce żeby było zbytnio wojownicze.

A czy więcej jak jednego samca z wymienionych gatunków (biorąc pod uwagę przedstawione zestawienie saulosi) będzie można trzymać? Czy lepiej pozostać w haremie z jednym samcem 3/4 samice?

Posted

Jeśli saulosi chcesz mieć wielosamcowo to pozostałe gatunki proponuje w haremach z jednym samcem.Co do agresywności to najbardziej zadziorna jest zebra gold Kawanga,u siebie tego narazie nie zaobserwowałem chociaż samiec ma już około 7cm.Callainos to "potulny baranek",od czasu do czasu pogoni przedstawiciela swojego gatunku,inne ryby olewa :P Natomiast o charakterku Usisya nie wiem nic bo nie miałem go....może niech się wypowie greghor bo on je posiada :D

Posted

Poczułem się wywołany do tablicy więc odpowiadam :) W zestawieniu z acei i salousi elongatus Usisya, a i pewnie każdy inny elongatus, będzie dominatorem. Układ prawie na pewno zostanie jednosamcowy. U mnie od początku wykrystalizowało się, który samiec jest najsilnijeszy i dwa pozostałe były gnębione jakieś półtora roku. Samiec jest pikny i tak pozostało nawet kiedy zabrakło rywali. Dzieje się tak chyba dlatego, że to jest bardzo jurna ryba i praktycznie cały czas trwają różne fazy zalotów do któreś z samic. To jest moja prywatna teoria na ten temat, w opozycji do m.parallelusa i red-blue, które mają zdecydowanie mniejszy temperament w tych sprawach. Jak zrobisz zbyt dużo drobnych zakamarków w wystroju, to bardzo szybko możesz mieć kontrolowane przerybienie. Wada tego gatunku- samice są bure i nijakie. Napewno warto przemyśleć ten wybór, najlepiej posiłkując się galerią.


Tak wogóle masz duże pole do popisu, bo jako podstawowe wybrałeś spokojniejsze i wszystkożerne gartunki. Można tu dopasować bardzo dużo, może z wyjątkiem większych i najbardziej agresywnych gatunków . Nie wiem czy to rozważałeś, ale do acei i salousi można wstawić też jako trzeci którąś z aulonokar. Na serwisie jest dość obszerny artykuł na ten temat.


Jeszcze jedna uwaga - do 375 zdecydowanie trzy, a nie cztery gatunki. U mnie tak się ułożyło, że zostało mi dorosłych 12 ryb i to jest idealna liczba, bo nieliczna młodzież która przeżywa swoje pierwsze minuty życia ma szansę dotrwać do pełnych wymiarów. Dlatego nie mam zamiaru się nudzić moją obsadą choć ma już całe dwa lata. Jestem np ciekawy, czy tatuś Usisya, który zagonił dwóch wujków da szansę na dotrwanie do dorosłoścemu synkowi. Największa z młodych ryb - ma jakieś 4,5 cm a ja mam już (nie)stety pewność że to młody samiec elongatusa.

Posted
Nie wiem czy to rozważałeś, ale do acei i salousi można wstawić też jako trzeci którąś z aulonokar. Na serwisie jest dość obszerny artykuł na ten temat.


Szczerze to nie rozważałem takiej opcji ale z chęcią to przeanalizuje :)


Spokojnie raczej na 100% będą 3 gatunki bo nie chce przerybiać. Podpytałem o 4 bo może ktoś by coś ciekawego podrzucił i można by podmianke zrobić :mrgreen:

Jeśli nie będę się mógł zdecydować na konkretny trzeci gatunek to pozostaną tylko dwa i też będzie ładnie ^^,


A może jakiś konkretny gatunek aulonokar pasujący do saulosi i acei?

Ja tym czasem idę namierzyć temat z info o aulonokarach. (sory jeśli są błędnie odmienione gatunki ;))


ps. piękne rybki te Aulonocary. Faktycznie będą się wspaniale prezentować.

Calico, Iwando, Jacobfreibergi, Red Orchidee idealna prezencja :shock:

Chyba znalazłem już kierunek na 3 gatunek :mrgreen:


ps2. Tak rozmyślam i tak się zastanawiam czy nie lepiej zostawić tylko same Saulosi w ilości 2+6 i do tego dodać Aulonocara Jackobfreibergi 2+6 i Aulonocara Calico/rubin-red/Red Orchidee 1+3. Ewentualnie redukcja o 1 samice w przypadku dwóch pierwszych gatunków.

Co koledzy o tym sądzą?

Posted

Krzyżowanie dotyczy też odmiennych gatunków Aulonocar czy tylko w ramach tego samego gatunku ale odmian kolorystycznych?

Ogólnie to jakie jest prawdopodobieństwo że dojdzie do krzyżówki?


A może wyjdzie jakiś ciekawie ubarwiony Aulonocar z tego :mrgreen: hehe

Posted

Przeszukaj forum,było o krzyżowaniu się aulonocar.BTW ja bym ci odradzał łączenie mbuny z non-mbuną w jakby nie patrzeć niedużym akwa,tym bardziej że dopiero zaczynasz przygodę z Malawi.Skoncentruj się na mbunie,jak nabierzesz doświadczenia to możesz się podjąć łączenia... :wink:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Cześć po 1.5 roku w swojej 112l przesiadam się na taki zbiornik moglibyście mi zaproponować jakąś fajną obsadę pod takie szkiełko.  
    • Obsada mało urozmaicona kolorystycznie, tak moja subiektywna opinia
    • Maluszki Red Rubina: Samiczka Samiec   I inne       Pierwsze fotki, samiczki i samca, to ryby, które dałem do roślinnego jak miały tydzień. teraz mają 3cm. Pozostałe fotki to młode, które trzymałem w kotniku ok 2 miesiące i teraz dałem dopiero do roślinnego i te mają ok 2cm, mimo że były bardzo regularnie i obficie karmione. To pokazuje, jak ważne jest dla ryb środowisko, w którym żyją, szczególnie we wczesnym etapie. W roślinnym oprócz regularnych posiłków miały dodatkowo florę i mogły podskubywać glony przez cały dzień. Miały też zapewnioną lepszą jakość wody, ze względu na filtrujące ją rośliny. Jest to dobra lekcja na przyszłość.
    • Takie haremy żeby stworzyć to musisz kupić 12/15 sztuk danego gatunku na start. Ja zamiast yellow dałbym maingano i będzie "pico bello".
    • Tak, już mam formatki docięte, stelaż i pokrywę robię sam bo ceny gotowców trochę dobiją, a tak profile z złomu spawarka i wio 😉
    • Czy według was niżej wymieniona obsada będzie ok dla początkującego Metriaclima estherae red red 2+5 Labeotropheus trewavasae thumbi west mc/ob 2+5 Labidochromis caeruleus yellow 2+5 Jeszcze można z 7 sztuk dorzucić ale sam nie wiem jakie, dostałem również informację że w takim zbiorniku jak mój to 60-80 sztuk 😳 ale to chyba przesada  Dzięki za porady 
    • "Jakie wymiary gąbki i ppi ? Ile i jakich mediów filtracyjnych ? U mnie przy takiej ilości mediów powinien być efekt samoczyszczenia... chyba że zarośnie pierwsza gąbka. Trzeba poczekać i zobaczyć  10 mc byłoby ok " Gąbka 50x50x5 30ppi. Tyle że potem woda leci do FX6 i Ultramax 2000 a tam też gąbki i chyba z 5 różnych ceramik. Zastanawiam się nad kaseciakiem - wg aquariumscience.org wychodzi mi najlepsza filtracja to taka bez mechanicznej gdzie jedno złoże ogarnia wszystko, im więcej "syfu" tym lepiej. Ile gąbki musiałby mieć kaseciak? Jak wygląda ten szklny filtr u Ciebie - od razu zrobiony razem z akwa? Jest doklejony czy wisi zaczepiony? W latach 90 miałem coś takiego - możesz pokazać foto?
    • Wiem że będę żałował bo już drugi raz żałuję 😁. Przejrzałem ceny na na rynku, akwarium o dnie 125x55 cm jest nie standardowe i kosztuje dwa razy drożej niż 120x40. I to w moim przypadku ma znaczący wpływ na wybór. Między kwotami prawie 1400zł a niewiele ponad 500zł (+ oczywiście dostawa w obu przypadkach) ma dla mnie znaczenie. Pozostaję przy mniejszym akwarium. Plan mam taki wzmocnić szafkę tak pisaliśmy wyżej: plecy z płyty meblowej 18mm i solidne nogi pod pionowe płyty dzielące szafkę na trzy części. Do przemyślenia mam jeszcze podpory bliżej przodu blatu, o których pisałem. Ewentualnie takie przygotowanie szafki żeby zawsze można było je dołożyć.
    • Wreszcie się stało🙃 od pomysłu do realizacji minął okrągły rok...  Stoi zalane, aranżacja już na gotowo. 70 litrów kształtek K1 po prawie 3 miesiącach moczenia w sumpie kolegi wróciło na swoje miejsce. Będę monitorował parametry ale myślę, że będzie raczej szybki start i zarybianie w przyszłym tyg. Jak tylko się nic nie wysypie po drodze.  Jak na pierwsze akwa z tym biotopem myślę, że wyszło nawet w miarę😉 oto efekt:
    • W Malawi z powodu braku lub śladowej ilości roślin nie spotkałem się z problemem z DOC. Problemy są z NO3 właśnie z powodu braku roślin. Dlatego jest sens używania żywic.  U mnie od wielu lat Purolite A520E. Pierwszą wymieniłem po chyba 8 latach. W sumie niepotrzebnie bo dalej działała.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.