Skocz do zawartości

SUMP - alternatywne rozwiązanie filtracji.


Rekomendowane odpowiedzi

hmm tylko dwa aspekty z tym zaworem...

do ilu redukuje średicę rury np 3/4"?

i czy płyn do przebycia go potrzebuje ciśnienia?


bo nie jest to pompa zasysająca i wymaga pewnego ciśnienia na dolocie żeby nie pracować "na sucho" i nie wiem czy ciśnienie wytworzone w tej U-rurce z sumpa do pompy jest wystarczające na pokonanie tego zaworu i zapewnienie stabilnej pracy pompy...


ktoś mądry w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


do ilu redukuje średicę rury np 3/4"?

i czy płyn do przebycia go potrzebuje ciśnienia?


bo nie jest to pompa zasysająca i wymaga pewnego ciśnienia na dolocie żeby nie pracować "na sucho" i nie wiem czy ciśnienie wytworzone w tej U-rurce z sumpa do pompy jest wystarczające na pokonanie tego zaworu i zapewnienie stabilnej pracy pompy...


Hydraulik który mi pomagał to składac do kupy też w pierwotnej wersji chciał montować taki zawór zwrotny na końcówce rury zasysającej ale w kocu sobie odpuściliśmy temat bo nie było to u mnie specjalnie potrzebne

Co do zaworu i pompy to zapewniał mnie że jak pompa ruszy to podciśnienie wody jakie powstanie w rurce spokojnie zawór otworzy i bedzie to działać. Zawór ten również w jakiś zanaczący sposób nie zmniejsza przekroju/przepływu Co do stabilnej pracy itd to owszem serwisant Grundfosa bo z takim też rozmawiałem straszył mnie ze pompa w takim układzie akwariowym gdzie praktycznie nie działaja na nią większe cisnienia [bo w układzie CO to tak średnio 1,5-2 atmosfery są] może działać nieprawidłowo tzn wpdać w kawitacje lub się własnie zapowietrzac itd okazało się to nieprawdą bo u mnie pracuje już długo u sysa tez i nic takiego nie wystapiło.

Natomiast to wszystko i tak nie zmienia faktu że musisz za pierwszym razem tą pompe jakoś zalać bo na sucho to ona nic nie zaciagnie więc w którum miejscu tej instalacji chyba i tak byłby konieczny trójnik z zaworem aby pierwszy raz wodę nalac chocby butelka z lejkiem - no moze że inni maja inne patenty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niby mógłbym zalać przez "powrót", bo będę tam miał trójnik (rozgałęzienie na hydroponikę i akwa) i trójnik jest z może nie do końca szybko, ale złączkami (stalowe z nierdzewki, elegancko chodzące)...


ale zastanawiam się jak to zalewać bez "dupy zawracania"


dawać patenty! :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra się zasiedziałem i nie zauważyłem, która godzina, ale wyprodukowałem kalkulator do obliczania obiegu wody w układzie z sumpem (Excel)... :twisted:


Dla chętnych i tych którym brakuje/brakowało takiego narzędzia - pisać na priva adres mailowy - będę rozsyłał...

Przy okazji kilku pierwszych chętnych mogłoby sprawdzić poprawność...

Szczegóły możemy omówić na forum, żeby nikt nie musiał ponownie pytać...


Jakby to się okazało pomocnym narzędziem i się rozprzestrzeniło, to trochę rozpropaguje nasze forum, bo jest tam link na arkuszu...


Autor zaprojektował kalkulator na cele prywatne i oczywiście nie ponowsi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku niesprawdzenia wyliczeń z kalkulatora. Ponieważ autor nie wierzy, żeby ochrona arkusza była "nie do przejścia", prosi o uszanowanie nakładu czasu i pracy, a co za tym idzie nie dokonywania własnoręcznych zmian. W zamian udostępnia plik i zezwala na kopiowanie oraz publikowanie pliku za darmo. Prosi jednocześnie w takim wypadku o załączenie niniejszej klauzuli. Created by: makok, szczegóły na http://forum.klub-malawi.pl/ (całej klauzulki na niebiesko)


Serdeczne dzięki - pozdrawiam


screenshot:

976d9f9ca798c245.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na szybko przyszły mi do głowy pomysły na rozbudowę...


1. Sump jest zaprojektowany do pompy zewnętrznej - pompa wewnętrzna zajmuje miejsce i wypiera parę litrów wody... to bym dopisał...


2. Myślałem o tym, zeby dzięki szczegółowym wyliczeniom przepływu w podanej przez użytkownika instalacji kalkulator wyliczał przepływy i podawał proponowane pompy z uwzględnieniem podnoszenia i innych czynników - niestety nie jest mi znana fizyka z zakresu "dynamiki cieczy" - jeżeli ktoś chciałby mnie wesprzeć chętnie rozwinę to zagadnienie...


Chyba warto by było wydzielić wątek rozwijający kalkulator, jeżeli oczywiście będzie zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam problem walsnie z "ochrona arkusza"

nie zamierzam nic zmieniac, ani "pogwalcic" praw autorskich...


prosli bym o haslo do odblokowania kalkulatora, aby w pelni moc z niego kozystac...

w wersji wyslalenj n poczte mozna modyfikowac jedynie niektore komorki z parametrami, ale reszta (jak uwazam) rownie potzrebana jest chroniona...


prosze o haslo,

jesli nie dla ogolu to choc na PM :)


pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w wersji wyslalenj n poczte mozna modyfikowac jedynie niektore komorki z parametrami, ale reszta (jak uwazam) rownie potzrebana jest chroniona ... pozdrawaim


Właśnie chciałem, żeby nawiązała się konstruktywna dyskusja "które pola i dalczego?" jakie podstawy powinni opanować nowicjusze uruchamiający pierwszy raz samodzielnie sumpa...


o to mi chodzi - będę publikował odświerzone wersje kalkulatora - znacznie ulepszone, żeby własnie uruchamianie sumpa było "równie przyjemne" jak podłącznanie kubełka... :mrgreen:

takiej wiedzy nigdzie nie ma w takiej formie...

wiem ile czasu mi to zajęło... ostatnie 2 tygodnie - i nie miał bym nic przeciwko, żeby uzyć gotowego narzędzia...


opisz jakie zmiany byś wprowadził i co chciałbyś nimi osiągnąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane jakiś czas temu zdjęcia kominów 'na całą szerokość akwarium'


Mam nadzieję, że coś ze zdjęć wywnioskujesz, bo z powodu kiepskiego dostępu do kominów zdjęcia mogą być lekko enigmatyczne.


komin1gx4.jpg


komin2qh7.jpg


Komin przy akwarium 1200l. I akwarium i komin mają długość 2m. Woda schodzi z komina dwoma otworami 32mm.


kominrekin1am3.jpg


kominrekin2bl8.jpg


kominrekin3me2.jpg


kominrekin4jl3.jpg


Moja ulubiona konstrukcja. Akwarium 12 000l. Komin ma długość 2,5m. Woda z niego nie jest odprowadzana rurami tylko bezpośrednio do sumpa znajdującego się pod kominem. Pozwala to na zastosowanie pompy obiegowej dowolnej mocy, no i nic nigdy się nie zapcha.


Wracając do tematu. Nie czytałem dokładnie wszystkich postów, ale z tego co widziałem rozważasz zakup pompy zewnętrznej i chcesz ją podłączyć do sumpa za pomocą rurki U. I oczywiście martwisz się o zalewanie pompy/odpowietrzanie rurki. I jest o co. Grundfosa ciężko Ci będzie zalać jeśli Twój sump będzie w miarę wysoki. Można jednak podłączyć tą pompę tak, żeby wyeliminować ten problem. W boku sumpa wiercisz otwór pod śrubunek/przepust szczelny o średnicy 32mm, zakładasz wymieniony śrubunek, następnie zawór kulowy i do tego podłączasz pompę. W każdej chwili możesz ją zdemontować odkręcając śrubunek. Pompa będzie zalewała się sama, jeśli tylko w sumpie pojawi się woda.


Jak ktoś z modów umie zrobić, żeby zamiast adresów pojawiły się foty to poproszę ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

snocho, gdzieś mi automat przeoczył Twojego posta i nie zdążyłem podziękować...

powiem szczerze, te fotki mnie rozwaliły, Ty to serwisujesz?? :mrgreen:


a wszedłem tu teraz ponownie przypadkiem szukając pomocy...


otóż zastosowałem rozwiązanie, jakie ma mars z U-rurką (narazie na testowym sumpiku 25l, bo nie mogłem już czekać :D) i lipa...


pompa siorbie, przepływ na 3 biegu jest ewidentnie słaby i wiem, że winne jest powietrze w układzie...

moje zalewanie umiejscowione jest na górze U-rurki tuż nad sumpem (trójnik i zawór - lejek i butelka w ręce)

niestety mam wrażenie że przesadziłem z tą calową rurą pcv...

mars zalewa ciśnieniowo z "kranu" i może dlatego U-rurka działa... u mnie chyba nie obejdzie się bez przebudowy na "wiercone w sumpie", o czym myślałem, ale czego chciałem koniecznie uniknąć cholera


muszę kupić 5 m węża i spróbuję zalać ciśnieniowo z kranu w kuchni, bo jak mam to rozkręcać i przebudowywać to popadam w depresję...


co zmniejsza najlepiej hałas wody spadającej do komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.