Skocz do zawartości

HQI - 300l


meth

Rekomendowane odpowiedzi

Tak dużo się ostatnio mówi o HQI, że zaczął mi ten rodzaj oświetlenia mocno chodzić po głowie. Problem w tym, że baniaczek ma tylko 300l (120/50/50), w temacie jestem zielony i zastanawiam się czy jest w ogóle sens montowania takiego oświetlenia w niewielkim akwarium?

Wstępnie wybrałem sobie taki zestaw:

Oprawa B7MH/70-E /na stateczniku elektronicznym/

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=d56f6ca8e1f5&UID_p=ca6cbd2b5649&UID=33007a1d9cb5

lub

Oprawa B7MH/70 /na indukcyjnym/

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=6cc5fb066fcb&UID_p=ca6cbd2b5649&UID=33007a1d9cb5

Do tego żarnik:

AQUA MEDIC Aqualine 10000 70W

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=853ff27f3288&UID_p=f85325f93fc7&UID=14fa1406913e


1) Czy do takiego zestawu trzeba jeszcze coś dokupić?

2) Czy HQI 1x70W będzie za mocne/za słabe do akwarium 120/50h? (np. niedoświetlone boki, mocne grzanie wody itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w baniaku 90x60x60 mam 150 HQI oraz 2x24W T5 i nawet na Malawi myślę , że nie byłoby za dużo:)


ale jak się domyslam to jest w słonej części Twoich zasobów :wink::D


Powoli się przekonuję do twojej „jasności” :wink:

Czyli sens jest, a co z tym żarnikiem i oprawami?


sens jest zawsze - pamietaj tylko o jednym że aby dobrze oświetlic akwa - tzn wszystkie zakamarki to potrzebujesz wiecej miejsca nad akwa a jesli oprawa ma być przemysłowa a nie akwarystyczna to tego miejsca musi byc jeszcze wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sens jest zawsze - pamietaj tylko o jednym że aby dobrze oświetlic akwa - tzn wszystkie zakamarki to potrzebujesz wiecej miejsca nad akwa a jesli oprawa ma być przemysłowa a nie akwarystyczna to tego miejsca musi byc jeszcze wiecej

Miejsca jest do sufitu :) , akwa nie będzie stało w domu, więc estetyka wokół akwarium to sprawa drugorzędna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


ale jak się domyslam to jest w słonej części Twoich zasobów :wink::D



Tak nad morzem wisi , ale powiesiłem na chwilę u znajomego nad takim małym Malawi:)

Kumpel , a zwłaszcza jego mżonka zaraz kazała mu kupić takie światło do akwarium:)

Trochę jej ostudziło zamiary , gdy dowiedziała się o cenie mojej lampy , ale zawsze można kupić przemysłową oprawę:)

Coraz prężniej wchodzą na rynek klastry z diodami LED:)

Widziałem akwarium tym oświetlone i IHMO HQI nie ma porównania.

Chodzi o to , że na jednym panelu można wsadzić diody o różnej barwie tak , że możemy sobie sterować sami długością fali , lub nawet "w pełni" odwzorować światło słoneczne.

Na razie cena oryginalnych paneli jest zabójcza , ale ceny spadają bardzo szybko i kto wie czy za kilka lat HQI lub świetlówki T5 nie będą nad akwarium anachronizmem?


Ale w nowym baniaczku na pewno HQI lub właśnie panele LED , to już przesądzone , tak jak sump do filtracji, ale to tak OT :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Już chciałem zakładać nowy temat, ale pozwól meth, że się podepnę. Zwłaszcza, że zakładam drugie małe akwa, tak właśnie ok 100 cm długości (no może 120 cm) zainspirowany właśnie widokiem akwarium kolegi meth'a w galerii. Naprawdę mnie powaliło na kolana!! :shock: Respect! :mrgreen: Chcę właśnie zrobić tło z CR-u z czarnym barwnikiem i wpuścić tam prawdopodobnie Yellowki.


Chyba zdecyduję się na 150W HQI i 14000K żarnik. Do akwa chcę jednak zrobić pokrywę DIY. Pytanie brzmi: jak wysoka pokrywa musi być aby zawiesić odpowiednio wysoko HQI? Czy pokrywa a co za tym idzie wysokość zawieszenia HQI na wys. 30 cm wystarczy?

Dodam, ze akwa będzie miało 40 lub 50 cm wysokości.


A może 70 W HQI w zupełności wystarczy :?: Ja akurat należę do gatunku tych światłolubnych :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.