Jump to content

Poszykiwany pokarm Dainchi


Patrykolo14

Recommended Posts

oba nadają sie dla maingano, chociaż istnieje opinia że color FX przytłumia niebieski. Ja kupuje na allegro w NIKA Zoo bo mają duży wybór hikari oprócz tego. Aditu sprzedaje dainichi na balt.pl


edit: kurcze,sprawdziłem i faktycznie nigdzie nie ma :roll:

Link to comment
Share on other sites

Wykańcza mnie psychicznie ta sytuacja z ciągłymi niedoborami Dainichi w kraju, bo karmię tylko tym, a skoro już zdecydowałem się na jakiś pokarm, to nie bardzo mam ochotę zmieniać, a tu co chwilę mam problem. Na przykład teraz potrzebuję zamówić pół kilo Color Supreme i pół kilo Veggie Deluxe i kiszka, a za chwilę mi się skończy...

Link to comment
Share on other sites

Wykańcza mnie psychicznie ta sytuacja z ciągłymi niedoborami Dainichi
no, braki w zatowarowaniu na miarę głębokiego PRLu :mrgreen: ja na szczęście mam jeszcze jakieś 100g vegie FX :P

patryk: pewnie przychodzi falami, zamówią 4 palety, sprzedadzą to zamawiają następne. Tak się czasem robi jak towar jest relatywnie drogi i dystrybutor nie chce żeby się marnował/leżał w magazynie

Link to comment
Share on other sites

ja sie podepne.


Uzywajac pokarmow Dainichi jakie inne jeszcze podajecie, czy tylko sotsujecie kilka odmian tych pokarmow?

Przymierzam sie tez co do tych pokarmow, ale czasami odnosze wrazenie ze jest on uznawany przez innych za bardzo dobry, bo ktos tak napisal. Czy naprawde widac roznice w wybarwianiu i ogolnym samopoczuciu ryb.


Przepraszam ze w takim temacie pisze o zupelnie czyms innym

Link to comment
Share on other sites

ja używam vegie fx, różnice zauważyłem tylko u caeruleusów i to dosyć szybko. Reszta (wtedy redy i maingano) bez zmian - prawdopodobnie dlatego że wprowadziłem go zamiast innych "hi endowych" ;) pokarmów (hikari excel i spirulina OSI). Na pewno jest to pokarm chętnie jedzony przez ryby chociaż w moim przypadku jego podawanie jest utrudnione z powodu podłoża i silnej filtracji wewn. Ta ostatnia spowodowała zresztą że obecnie karmie Redy tylko hikari excel i płatkowanym pokarmem dla paletek OSI (dainichi od razu wpadał w dno) - zmian wybarwienia nie zauważyłem czyli IMO pod tym względem nie jest dla redów lepszy od hikkari

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Właśnie, co zrobić z taką wiedzą? @triamond przytaczał badania, w których kilkukrotnie większe stężenia nie powodowały śmierci pielęgnic. Nie wiem, na ile to miarodajne, bo doprawdy można zgłupieć od sprzecznych informacji.  @Tomasz78 współczuję śnięcia rzadkich okazów, ale faktycznie, czy nie należałoby profesjonalnie zbadać wody i o ten wynik skorygować testy JBL, coś jak ze skałami Celsjusza i Fahrenheita? Zgadzam się oczywiście z tym, że obecna instrukcja JBL jest nieprecyzyjna, ale na logikę, moment rozpuszczenia proszku jesteśmy w stanie określić po 10, kilkunastu sekundach. Wg mnie i na moje oczy tyle właśnie zajmuje rozpuszczenie się proszku w testach na NO3. Taki czas, a minuta to już różnica skali, w zasadzie.
  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.