Jump to content

Podmianka i uzdatnianie

Lenek

Recommended Posts

Czy zostawiacie wodę żeby odstała na 24h przed podmianą ?? Ostatnio rozmawiałem z posiadaczem 576l i on leje prosto z kranu, nawet zimniejszą i mówi, że ryby dobrze to znoszą. Pytam bo nigdy takiego czegoś nie stosowałem tylko zawsze zostawiałem te 20l w wiadrze, i dopiero później do akwa. Mając 240l będzie trzeba przynajmniej te 50l wody podmieniać, więc łatwiej byłoby mi lać bezpośrednio.

Do 1095L leje zimna kranowe bo mam podmiane - zima ma ona nawet tylko 5*C ! Ale z uwagi na ogrom wody , male a czeste podmiany , nie ma skokow temperatury . Negatywnych zachowan z uwagi na chlor tez nie zauwazylem .

Do 660-ki jak podmieniam te 100-150l to staram sie zawsze by ok polowe miec wody odstanej ( czesto nawet po 72h by temp. poskoczyla) reszta to zimna kranowa . Efekt jak wyzej z tym ,ze temp. jednak spada o 1*C.

Do 450-ki w biurze leje zimna kranowe prosto z węża :) Nie mam tam baniaków by odstala . Tez narazie nie widac by ryby mialy cos przeciwko . Temp spada o ok 1*C przy duzej podmianie.

Takze i mnie ciekawi ile jest prawdy w tym, by stosowac wode odstana lub dolewac specyfiki wiążące chlor .

ja odstawiam zawsze w sobotę rano a podmieniam w niedzielę po południu. Mam z Leroy Merlin taki baniak do wody pitnej 50L - kupiłem go za jakieś 40 zł. Nalewam do niego wody i sobie stoi - od czasu do czasu przemieszam, żeby bąbelki gazu uciekły ze ścianek. Myślę, że warto. A już na pewno warto kiedy do podmian dajemy sodę oczyszczoną. Woda wtedy stabilizuje swoje parametry.

Nalewam do niego wody i sobie stoi - od czasu do czasu przemieszam, żeby bąbelki gazu uciekły ze ścianek.

Ale po co to mieszanie, przecież ten gaz to tlen, wiem że rakotwórczy, ale i życiodajny. Dostarczenie natlenionej wody to jeden z powodów robienia podmian.

Ja leję wodę prosto z kranu - no może nie prosto bo po drodze są filtry wstępne, ale temperatura kranówy i tak jest niska. Żadnych uzdatniaczy.

Ja różnie, czasem prosto z kranu, czasem część odstaną, rzadko z uzdatniaczem.

Myślę, że to trochę tak jak z robieniem na wszelki wypadek kopii zapasowej systemu, większość by powiedziała: łeeee, a po co, ja tam nie robię, co się może stać, komp działa, wszystko pięknie! Ale jak się coś sp........, to od tego momentu dopiero człowiek się uczy i już na wszelki wypadek robi.

Ja leję wodę odstaną mam 3 zbiorniki po wodzie mineralnej do dystrybutorów po 20 literków. Stoi to sobie 2 dni i przez ten czas nuturalnie podnosi się temperatura do pokojowej.

Czasem jak zaszaleję ze sciąganiem syfków z akwa :lol: i te 60 litrów braknie to już leję prosto z kranu.

Zimą kiedy temperatura wody w kranie spada nawet do 5stopni C, butle stawiam na moim kaflowym piecu i już następnego dnia jej temperatura przekracza 25 C.

Myślę , iż warto dolewać wodę odstaną bo czasem wodociągi robią psikusa i w wodzie mogą znaleźć się niepożądane składniki.

karnwoa i zero uzdatnaiczy ,czasem soda :)

odstana woda byla by znacznie lepsza, ale jak ktos podmienia 300-400 litrow wody, to nie wiem czy ma czas i miejsce na ustawienie 40 wiaderek z woda, aby ta mogla odstac :-)

Jesli ktos ma kranowe w maire OK, mzoe smialo lac prosto z kranuu, ja np co jaks czas sprawdzam wode wodociągową- testami.