Jump to content

Podmianka i uzdatnianie


Lenek

Recommended Posts

Czy zostawiacie wodę żeby odstała na 24h przed podmianą ?? Ostatnio rozmawiałem z posiadaczem 576l i on leje prosto z kranu, nawet zimniejszą i mówi, że ryby dobrze to znoszą. Pytam bo nigdy takiego czegoś nie stosowałem tylko zawsze zostawiałem te 20l w wiadrze, i dopiero później do akwa. Mając 240l będzie trzeba przynajmniej te 50l wody podmieniać, więc łatwiej byłoby mi lać bezpośrednio.

Link to comment
Share on other sites

Do 1095L leje zimna kranowe bo mam podmiane - zima ma ona nawet tylko 5*C ! Ale z uwagi na ogrom wody , male a czeste podmiany , nie ma skokow temperatury . Negatywnych zachowan z uwagi na chlor tez nie zauwazylem .

Do 660-ki jak podmieniam te 100-150l to staram sie zawsze by ok polowe miec wody odstanej ( czesto nawet po 72h by temp. poskoczyla) reszta to zimna kranowa . Efekt jak wyzej z tym ,ze temp. jednak spada o 1*C.

Do 450-ki w biurze leje zimna kranowe prosto z węża :) Nie mam tam baniaków by odstala . Tez narazie nie widac by ryby mialy cos przeciwko . Temp spada o ok 1*C przy duzej podmianie.

Takze i mnie ciekawi ile jest prawdy w tym, by stosowac wode odstana lub dolewac specyfiki wiążące chlor .

Link to comment
Share on other sites

ja odstawiam zawsze w sobotę rano a podmieniam w niedzielę po południu. Mam z Leroy Merlin taki baniak do wody pitnej 50L - kupiłem go za jakieś 40 zł. Nalewam do niego wody i sobie stoi - od czasu do czasu przemieszam, żeby bąbelki gazu uciekły ze ścianek. Myślę, że warto. A już na pewno warto kiedy do podmian dajemy sodę oczyszczoną. Woda wtedy stabilizuje swoje parametry.

Link to comment
Share on other sites

Nalewam do niego wody i sobie stoi - od czasu do czasu przemieszam, żeby bąbelki gazu uciekły ze ścianek.


Ale po co to mieszanie, przecież ten gaz to tlen, wiem że rakotwórczy, ale i życiodajny. Dostarczenie natlenionej wody to jeden z powodów robienia podmian.


Ja leję wodę prosto z kranu - no może nie prosto bo po drodze są filtry wstępne, ale temperatura kranówy i tak jest niska. Żadnych uzdatniaczy.

Link to comment
Share on other sites

Ja różnie, czasem prosto z kranu, czasem część odstaną, rzadko z uzdatniaczem.


Myślę, że to trochę tak jak z robieniem na wszelki wypadek kopii zapasowej systemu, większość by powiedziała: łeeee, a po co, ja tam nie robię, co się może stać, komp działa, wszystko pięknie! Ale jak się coś sp........, to od tego momentu dopiero człowiek się uczy i już na wszelki wypadek robi.

Link to comment
Share on other sites

Ja leję wodę odstaną mam 3 zbiorniki po wodzie mineralnej do dystrybutorów po 20 literków. Stoi to sobie 2 dni i przez ten czas nuturalnie podnosi się temperatura do pokojowej.

Czasem jak zaszaleję ze sciąganiem syfków z akwa :lol: i te 60 litrów braknie to już leję prosto z kranu.

Zimą kiedy temperatura wody w kranie spada nawet do 5stopni C, butle stawiam na moim kaflowym piecu i już następnego dnia jej temperatura przekracza 25 C.

Myślę , iż warto dolewać wodę odstaną bo czasem wodociągi robią psikusa i w wodzie mogą znaleźć się niepożądane składniki.

Link to comment
Share on other sites

karnwoa i zero uzdatnaiczy ,czasem soda :)

odstana woda byla by znacznie lepsza, ale jak ktos podmienia 300-400 litrow wody, to nie wiem czy ma czas i miejsce na ustawienie 40 wiaderek z woda, aby ta mogla odstac :-)

Jesli ktos ma kranowe w maire OK, mzoe smialo lac prosto z kranuu, ja np co jaks czas sprawdzam wode wodociągową- testami.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.