Skocz do zawartości

filtr odwróconej osmozy


niesiu

Rekomendowane odpowiedzi

Jak woda postoi 24h to będzie wolna od chloru. Po drugie robiąc podmiankę, na początku posiadania tego akwarium, będziesz musiał częściej robić testy, aby sprawdzić jakie masz parametry, jeżeli starczy Ci 8 % to spoko, jeżeli troszkę więcej bedziesz musiał robić to spokojnie lej kranówkę - chyba ze masz z kranu jakiś wynalazek niezdatny do spożycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak woda postoi 24h to będzie wolna od chloru. Po drugie robiąc podmiankę, na początku posiadania tego akwarium, będziesz musiał częściej robić testy, aby sprawdzić jakie masz parametry, jeżeli starczy Ci 8 % to spoko,

Ja bym powiedział , ze te 30L to bedzie raczej powyżej 10% niz 8% . Przeciez po wsypaniu piasku , włozeniu tła i skał do dekoracji , grzałek i innych tego typu zabawek wejdzie mu raptem z 270-290l wody . Przeciez tylko biorac pod uwage wewnetrzne wymiary akwa to juz z tych 375l zostaje tylko 320l ( 1,48x0,48x0,45 - bo pewnie wzdluzne wzmocnienie górne jest zawieszone ok 2cm ponizej górnej krawedzi akwa ) . Zreszta nie ma sensu się kłócic o 2-3% w ta czy w tamtą . Napisałem to by usokoic autora tematu .

Takze spokojnie taka "banieczka" Ci wystarczy . Nawet jesli sciagniesz wiecej niz masz odstanej wody to spokojnie mozesz sobie dolac prosto z kranu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja leję wodę prosto z kranu (przechodzi przez filtr sedymentacyjny i węgiel), co do odstawania - chlor ulatnia się w dużo krótszym czasie niż 24h, 1-2h styka. Jeśli chodzi o chloraminę to ta nie ulatnia się wcale - ale jest w Polsce rzadko używana. W dużym akwarium i przy małych podmianach to co nie ulotni się podczas nalewania wody do wiadra spokojnie ulotni się w ciągu kilkudziesięciu pierwszych minut po wlaniu wody, a w takim małym stężeniu nie zaszkodzi.

Nie mają sensu takie duże 50% podmiany, mogą zachwiać i to znacznie równowagę wody.

Ja mam co prawda stałą podmianę (jakieś 6l dziennie) to wychodzi jakieś 12-15% na dwa tygodnie i sądząc po poziomie NO3 - styka (mam ok 20).

Weźmy pod uwagę jeszcze inny aspekt - po co marnować wodę (i pieniądze) skoro nie ma takiej potrzeby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy identycznym akwarium (150x50x50), mam około 300 litrów wody. Podmieniam co tydzień po 2 wiaderka, czyli 30l wody. Odstawiam je na kilka nocnych godzin. Sądząc po parametrach wody na razie ta procedura się sprawdza. Jesli w miarę wzrostu rybek zauważę większe stężenia związków azotu będe stopniowo zwiększał ilość podmienianej wody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw co to za doświadczony akwarysta poleca 50% podmiany (przytyk Mati w Twoim kierunku :twisted: ), bo ja akurat na odwrót gdy słyszę o podmianach to mówią, idealnie jest podmieniać częściej a w mniejszej ilości, jeżeli tak by nie było to doświadczeni akwaryści nie robili by układów stałej automatycznej podmiany wody gdzie dochodzi do codziennej podmiany wody ale w ilościach około 1-2 %.

A jedynych doświadczonych akwarystów któzy robią 50 a nawet 100% podmiany to widzę w zoologach jak wymieniają bojownikom wodę w kubeczkach, lub złotym rybkom w kuli.


Yaro, źle mnie zrozumiałeś. Nie polecałem nikomu podmian 50%, tylko napisałem, że takie u mnie nie powodowały żadnych problemów ze stabilnością parametrów. Nie raz i nie dwa takie robiłem, z początku monitorowałem parametry bardzo skrupulatnie, z częstotliwością kilkugodzinną (bo tak duża podmiana była wynikiem roztargnienia i zapomnienia o tym, że wąż cały czas jest w akwarium ;) ) i zapewniam Cię, że żadnego skoku nie było. Możesz też być pewien, że nie napisałbym niczego, czego nie byłbym w 100% pewien.

Pamiętaj, że bakterie nitryfikacyjne nie występują tylko w wodzie. Są na kamieniach, w filtrze, a przede wszystkim w piasku. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, bakterie, które zostaną w akwa po wylaniu z niego 50% wody "uciągną" filtrację bez żadnego problemu.


Ja za to nie rozumiem, jak doświadczony akwarysta (tu prztyczek w Twoją stronę Yaro ;) ) może polecać dużą podmianę mającą na celu obniżenie NO2. Problemy, które mogły być skutkiem dużej podmiany wody, to właśnie zakłócenie nitryfikacji. Jeśli występuje problem z NO2, to należy właśnie robić częste, niewielkie podmiany (a jeszcze lepiej nie robić ich w ogóle - jeśli ryb jeszcze nie ma w akwa, lub jest możliwość ich przeniesienia), aby cały proces nitr. mógł się ustabilizować. Zakłócanie dojrzewania filtracji (co ma miejsce również po "katastrofach", nie tylko przy starcie zbiornika) dużą podmianą dla mnie jest bez sensu.


Napiszę krótko, im dłużej zajmuję się akwarystyką, tym częściej zdarza mi się przekonywać, że to, co mówią doświadczeni akwaryści nie zawsze jest prawdą. Nie da się przewidzieć, jak dany zbiornik zareaguje na jakieś nasze działanie. U jednego podmiana 30% zabiję całą obsadę, inny podmieni 50% i nie zauważy żadnego negatywnego jej wpływu. Dlatego ja jestem przeciwny wprowadzaniu jakichkolwiek "żelaznych" reguł. Pewnie w ciągu tych Twoich długich lat, jak masz w domu akwarium, nie raz zbiornik Cię zaskoczył.


PS. nie uważam się za doświadczonego akwarystę, więc może faktycznie popełniam błąd. Nie wiem. Jeśli kiedyś na moim błędzie się sparzę, będę potrafił się przyznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za to nie rozumiem, jak doświadczony akwarysta (tu prztyczek w Twoją stronę Yaro ;) ) .


Oj potrafisz :P

robiłem taką podmianę tylko raz i to właśnie gdy miałem NO2 bardzo wysokie.

Ale, wysokie NO2 było spowodowane śmiercią trzech ryb gdy niestety przez wyjazd nie zdążyłem ani zareagować na mega wojnę hongi ani wyciągnąć tych ciał. Z bakteriami było w porządku, a NO2 to efekt kilku dni w akwarium leżenia trupków, po wyłowieniu trupków i podmiance wody wszystko szybko wróciło do normy z wyjątkiem obsady gdzie nie został ani jeden samiec hongi :/

Co do generalizowania podmiany wody przy wysokim stężeniu NO2 użyłem skrótu myślowego :mrgreen: również uważam ze przy wysokim NO2 najpierw należy znajść przyczynę a potem przeciwdziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że bakterie nitryfikacyjne nie występują tylko w wodzie. Są na kamieniach, w filtrze, a przede wszystkim w piasku. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, bakterie, które zostaną w akwa po wylaniu z niego 50% wody "uciągną" filtrację bez żadnego problemu.

W związku z tym mam małe pytanie. Dlaczego zbyt dużymi podmianami wody destabilizujemy zbiornik?

1. Dlatego że wraz z odlewaną wodą pozbywamy się zbyt dużej części bakterii nitryfikacyjnych?

2. Dlatego że zbyt duża ilość świeżej wody zabija bakterie w filtrach, podłożu, dekoracjach itp. ?

3. Jeszcze inaczej? :wink:


W opisach choćby sterylizatorów można wyczytać, że nie zabijają one bakterii nitryfikacyjnych gdyż prowadzą one osiadły tryb życia. Czyli główne, największe kolonie są na dekoracjach, podłożu, wkładach filtracyjnych – to by wykluczało odp. 1.


A z zapisu czata z Moniką i Robertem Wisz oraz Waldemarem Bartczakiem z TAN-MAL możemy wyczytac


CzarneSlonca: czy mozecie podac parametry wody w Waszych zbiornikach?

~TanMal: woda nie jest w zadenj sposob specalnie przygotowywana, techogia polega na odsaniu sie wody wodociagowej w kontenerach 1000 litrowych, w tych zbiornikach woda tez jest podgrzewana

~TanMal: ph pomiedzy 7,5 a 8

~TanMal: twardosc > 12

~TanMal: przy podmianie ( 50 % wody tygodniowo ) stosjemy

~TanMal: AquaSafe jako dodatek witamin oraz stabilizacyjnie sode

~TanMal: nie dodajemy zadnych specjalnych mieszanek ani soli

........

CzarneSlonca: rozumiem ze ryby trzymacie w akwariach sterylnych ze "swieza" woda...czy proponujecie jakies specjalne zabiegi przy wprowadzaniu takiej ryby do "starej" dojrzalej wody ?

~TanMal: nie rozumiem prawde mowiac co masz na mysli mowiac warunki sterylne

~TanMal: woda nasza jest dojrzala ale nie stara

~TanMal: zreszta sukces hodowlany polega na kilku punkach

~TanMal: dobry material / filtracja i zbiornik / podmiana i podmiana / pokarm

~TanMal: no i niestety tez trzeba miec troche reki do tego, jak to mowia bogaemu to sie i byk ocieli :-)


CzarneSlonca: wlasnie o tym myslalem czy cotygodniowa wymiana 50%m, nie wyklucza tego ze woda w akwarium jest dojrzala ?

~TanMal: nie wyklucza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.