Jump to content

filtr odwróconej osmozy


niesiu

Recommended Posts

mam nadzieje ze moje pytanie nie wyda sie wam głupie.chodzi o to czy te filtry odwróconej osmozy są po to że po zamontowaniu można lać wodę od razu do akwa?(bez odstania prosto z kranu) i gdzie sie to montuje?pod zlewem?

Link to comment
Share on other sites

Niestety, nie można do akwarium lać wody prosto z filtra RO. Jest to woda pozbawiona praktycznie wszystkich substancji odżywczych (membrany wyłapują ponad 90% cząstek przepływających przez nie) i co z tego wynika o praktycznie zerowej twardości. Już na wyjściu z filtra woda łączy się z CO2 zawartym w powietrzu, co powoduje niewielkie obniżenie ph, a jak wiadomo dla pyszczaków ten parametr powinien wynosić co najmniej 7,5 i to przy twardości węglanowej pozwalającej na utrzymanie stabilnego odczynu wody.


Stosowanie filtrów RO opłaca się praktycznie tylko wtedy, gdy któryś z parametrów wody kranowej znacząco odbiega od normy. Podobnie uważam, że inwestowanie w RO i dosypywanie specjalnych soli zawierających niezbędne mikro- i makroelementy oraz przystosowujących parametry wody do wymagań pyszczaków, podczas gdy kranówkę mamy całkiem niezłą, jest "małą" nadgorliwością. Zwłaszcza, że czasy syfu płynącego z kranu już minęły i po dodaniu jakiegokolwiek antychloru można wodę lać do akwa.

Link to comment
Share on other sites

bardzo dziękuje za odpowiedź.u siebie leję 30l odstanej wody z MFC ale do 375 l to juz jest problem trzymac taka beczkę z conajmniej 75l. jaka metoda jest najlepsza przy podmianie conajmniej 75l co tydzien? wystarczy MFC czy jakis inny środek dolany do kranówki?

Link to comment
Share on other sites

MFC absolutnie się nie leje. Straszne świństwo. Ja leje wężem podłączonym do kranu w łazience, bez żadnego odstawania wody, czekania, czy innych ceregieli ;) . Jak mam, wleje antychlor, jak nie mam, to nie leje ;) . Podmieniam nierzadko i 40-50% wody i wszystko ok.

Link to comment
Share on other sites

ja podmieniam około 50% wody co tydzień.zawsze leje MFC i nie zdechła mi żadna ryba przez prawie 2 lata.nie kumam czemu mam tego nie lać skoro to jest do odkażania wody w akwa? kiedys lałem antychlor ale ryby zdychały mi często i nie omijała je ospa.teaz z ospą nie mam juz zadnych problemów.ale jesli uważasz że nie powinienem lać MFC to napisz czemu?

Link to comment
Share on other sites

ja podmieniam około 50% wody co tydzień.zawsze leje MFC i nie zdechła mi żadna ryba przez prawie 2 lata.


Ja mam sąsiada który leje żonę co drugi dzień, ona jeszcze też nie zmarła - co nie świadczy o tym że jest jej dobrze, sąsiad nie co drugi dzień ale co dzień wali wódę, też jeszcze żyje -ale to też chyba nie dobrze - rozumiesz ironię ?

Po pierwsze po co 50 % podmiana ? Gdy jest za duza podmiana zabijamy bakterie w filtrach, a takie czyny to tylko siedzenie na cykającej bombie, ale to już twoja sprawa, ale nie doradzaj innym aby tak robili jak.

MFC służy do zwalczania patogenów i dezynfekcji więc po co stosować w zdrowym akwarium chemii, dla zdrowia ?

Link to comment
Share on other sites

z tego co widze nie tylko ja podmieniam około 50% wody więc chyba nie jest to takie zabójcze jak piszesz.zresztą nie raz czytałem bardziej doświadczonych akwarystów którzy też tak robią. ale nieważne. skończe z MFC i zobaczymy.mam nadzieje ze będzie ok i ryby nie będą chorowały.

Link to comment
Share on other sites

50 % wody można wymienić gdy cokolwiek sie działo w akwarium i była taka potrzeba, rozumiem 50% wymianę wody gdy poziom NO2 znacznie przekracza poziom dopuszczalny a po podmianie 25% nie było by znaczącej poprawy, ale po co wymieniać poprzez normalną obsługę akwarium.

Po drugie podmiana wody w akwarium ma nie być szokiem dla ryb, parametry co tydzień nie mogą skakać nam raz w górę raz w dół, dla ryb woda w naszym środowisku jest ich środowiskiem w którym muszą żyć a my serwując im 50 % świeżynki serwujemy im niezłą huśtawkę.

Jestem ciekaw co to za doświadczony akwarysta poleca 50% podmiany (przytyk Mati w Twoim kierunku :twisted: ), bo ja akurat na odwrót gdy słyszę o podmianach to mówią, idealnie jest podmieniać częściej a w mniejszej ilości, jeżeli tak by nie było to doświadczeni akwaryści nie robili by układów stałej automatycznej podmiany wody gdzie dochodzi do codziennej podmiany wody ale w ilościach około 1-2 %.

A jedynych doświadczonych akwarystów któzy robią 50 a nawet 100% podmiany to widzę w zoologach jak wymieniają bojownikom wodę w kubeczkach, lub złotym rybkom w kuli.

Link to comment
Share on other sites

mam Yaro pytanie co do wymiany.ile podmieniać co tydzień jak już będę miał 375 l malawi i jak przygotowywac wodę? napewno będę miał problem żeby więcej niż 30 l odstać bo nie mam większego baniaczka

Link to comment
Share on other sites

co do pytania większość z nas leje wodę prosto z kranu do akwarium, jeżeli takie coś Ci pasuje to staraj się wymieniać w granicach 10%, również jeżeli będziesz miał beczkę 30 l to taka podmiana wystarczy.

Nie piszemy często tego, ale odpowiadajac sobie do czego nam słuzy podmiana wody to odpowiemy sobie na pytanie jak często i ile wody podmianiać, jeżeli po tygodniu mam parametry w normie czyli NO3 bo z NO2 bakterie powinny sobie dać rady w dobrze "ustawionym" akwarium, to przy podmianach korygujemy generalnie NO3, ilość podmian właśnie ustalam generalnie do tego parametru, jednak nie jest to nigdy więcej niż 25%.

Pyski to twarde ryby, wytrzymują takie podmiany wody to nie znaczy że mamy im to serwować często, gdy nie ma takiej potrzeby, w przypadku innych ryb wiele z nich by to odcierpiało w wszelki możliwy sposób.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.